DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Adhortacja po Synodzie dla Amazonii już we środę. Znany watykanista prezentuje możliwe scenariusze

Adhortacja po Synodzie dla Amazonii już we środę. Znany watykanista prezentuje możliwe scenariusze
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

W najbliższą środę ma zostać opublikowana adhortacja po Synodzie dla Amazonii. O tym, czego można spodziewać się po papieskim dokumencie w sprawie celibatu, pisze na łamach „National Catholic Register” watykanista Edward Pentin.  

 

Dziennikarz wskazuje na różne oczekiwania i obawy związane z publikacją dokumentu papieskiego „Querida Amazonia” (Umiłowana Amazonia), który może zawierać zapisy zmieniające zasady dotyczące celibatu w Kościele Rzymskokatolickim.

 

Większość ojców synodalnych zagłosowała bowiem za wprowadzeniem wyjątku, zezwalającego na wyświęcenie stałych diakonów na kapłanów rzekomo w celu zaradzenia problemowi braku dostępu wiernych do sakramentów w odległych regionach Amazonii.

 

Krytycy ostrzegają, że przychylenie się do tego stanowiska papieża Franciszka byłoby równoznaczne ze zniesieniem lub przynajmniej osłabieniem dyscypliny celibatu kapłańskiego, ponieważ Kościół w krajach dotkniętych kryzysem powołań – np. w takich jak Niemcy, w których biskupi opowiadają się za taką zmianą – może odwoływać się do tej samej zasady.

 

Watykanista sugeruje, że dokument – wg niektórych osób - zawiera propozycję, którą ojcowie synodalni przyjęli w październiku. Są jednak tacy, którzy twierdzą, iż nie ma odniesienia do viri probati (wyświęcania żonatych mężczyzn „o udowodnionej cnocie” na kapłanów). Jeszcze inni  sugerują, że zapoznali się z tekstem i zawiera on jedynie przejściowe i nieistotne rozwiązania.

Według watykańskiego przedstawiciela ds. komunikacji, dokument został dostarczony papieżowi 27 grudnia ub.r. i od tego czasu nie był zmieniany pod względem treści, poza dostosowaniem stylu do tłumaczeń. Ostateczny tekst miał być ukończony 2 lutego.

 

Pentin przedstawia kilka scenariuszy dokumentu, jeśli chodzi o niezwykle kontrowersyjną kwestię celibatu.

 

I tak, w pierwszym watykanista nie przewiduje w ogóle odniesień do viri probati, a zatem adhortacja nie stanowiłaby zagrożenia dla obowiązkowej zasady celibatu. „Jest to możliwe, biorąc pod uwagę pozorną ambiwalencję Franciszka w tej kwestii, chociaż nikt nie wie dokładnie, co myśli o tej sprawie. Nie może również podejmować żadnych działań z powodu ciągłej krytyki ze strony zainteresowanych wiernych, którzy chcą, aby Kościół Powszechny utrzymał dyscyplinę celibatu kapłańskiego” – pisze Penitn, przywołując przy tej okazji także niedawno wydaną książkę, broniącą celibatu autorstwa Benedykta XVI i kardynała Roberta Sarah.

 

Franciszek nie może również odwoływać się do tej kwestii z zamiarem pozostawienia jej do uregulowania swojemu następcy – dodaje amerykański watykanista. Jednak pozostawienie tej sprawy nierozwiązanej też jest mało prawdopodobne, ze względu na zainicjowanie procesu synodalnego.

 

Drugi scenariusz przewiduje zdecydowane potwierdzenie dyscypliny Kościoła, ale z możliwością dopuszczenia wyjątku dla Amazonii. Byłoby to zgodne z tym, co powiedział kardynał Walter Kasper w czerwcu zeszłego roku, sugerując, że gdyby ojcowie synodalni zagłosowali za takim rozwiązaniem dla Amazonii, Franciszek „w zasadzie prawdopodobnie by to zaakceptował”. Realizacja tego scenariusza oznaczałaby poważną porażkę obrońców celibatu kapłańskiego którzy uważają, że powody dopuszczenia takiego wyjątku dla Amazonii zostaną natychmiast wykorzystane w innym miejscu na świecie, nawet jeśli nie uwzględniono by tego w dokumencie.

 

Istnieje wiele posoborowych przykładów wyjątków, które stały się regułą w sprawach takich, jak np. używanie języka narodowego, udzielanie Komunii na rękę, powszechne posługiwanie się nadzwyczajnymi szafarzami itp.

 

Trzeci scenariusz przewiduje, że dokument nie będzie zawierał odniesienia do viri probati, jednak zamiast całkowicie odrzucić tę kwestię, zostanie ona wprowadzona  do nowej konstytucji dla Kurii Rzymskiej, a stamtąd z kolei trafi do poszczególnych episkopatów.

 

„Jest to możliwe – zauważa Pentin - biorąc pod uwagę projekt konstytucji ujawniony w ubiegłym roku, który nadaje większą władzę konferencjom biskupim, zgodnie z planami papieża Franciszka nakreślonymi w jego pierwszej adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium". Franciszek, zamiast więc sam podejmować decyzję w adhortacji, w rzeczywistości delegowałby odpowiedzialność na biskupów za umożliwienie kapłanom zawierania małżeństwa” - czytamy.

 

Pentin dodaje, że zmiana zasady celibatu kapłańskiego byłaby w rzeczywistości kosztownym obciążeniem dla finansów diecezjalnych, ze względu na konieczność zapewnienia dodatkowej opieki materialnej rodzinom posługujących duchownych. Dlatego – wg niego – papież Franciszek może chcieć przerzucić odpowiedzialność na lokalnych biskupów, aby zdecydowali, czy mogą sobie na to pozwolić.

 

Amerykański publicysta prezentuje również czwartą hipotezę, sugerującą, iż papież może powiedzieć, że adhortację należy odczytywać w świetle „Dokumentu końcowego”, wydanego po synodzie, co pozwala mu nie odwoływać się wprost do kwestii viri probati i tak przynajmniej uniknąć oskarżeń o to, że sam spowodował zniesienie celibatu kapłańskiego.

 

Zmiana miałaby jednak miejsce tyle, że w oparciu o konstytucję apostolską papieża Franciszka z 2018 r. „Episcopalis Communio”, która stanowi, że ​​„w przypadku wyraźnego zatwierdzenia przez Biskupa Rzymskiego, dokument końcowy ma udział w nauczaniu zwyczajnym następcy św. Piotra”.

 

Może w efekcie działać podobnie jak kontrowersyjny przypis 351 zawarty w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, zezwalający niektórym rozwiedzionym katolikom, żyjącym w ponownych związkach na przyjmowanie Komunii Świętej, chociaż główny tekst, w tym przypadku samą adhortację, można odczytywać inaczej.

 

Piąty scenariusz przewiduje brak odniesienia do viri probati i odroczenie  zmiany zasady dotyczącej celibatu kapłańskiego. „Będzie to następnie rozpatrywane albo w „komisji badawczej” w tej sprawie, albo w świetle następnego Synodu Biskupów, który prawdopodobnie będzie dotyczył synodalności. Synod ten mógłby stworzyć nowe ramy instytucjonalne i kanoniczne, być może obejmujące „stały synod”, analogiczny do stałej rewolucji, zgodnie z przewidywaniami nieżyjącego kardynała Carlo Martiniego” – pisze Pentin.

 

Mogłoby to – jego zdaniem - pójść w dwóch możliwych kierunkach: jako eksperyment synodalny na poziomie lokalnym, podobny do obecnej ścieżki synodalnej w Niemczech, dla której nie ma struktury kanonicznej, a synod watykański zapewniłby ją. Albo mógłby zostać ustanowiony „stały synod” na poziomie uniwersalnym, tworząc rodzaj „parlamentu synodalnego”, w którym biskupi będą mogli przyznawać coraz więcej wyjątków, by zezwolić na małżeństwa kapłanom. Każda z tych opcji dawałaby możliwość zmiany zasady celibatu za pomocą alternatywnych środków – ostrzega watykanista.

 

 

Źródło: ncregister.com

AS


DATA: 2020-02-10 11:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak czy siak samo krętactwo...
7 miesięcy temu / karol
 
....totolotek
7 miesięcy temu / dasd
 
? Chrześcijaństwo jest prześladowane. ? Trwa proces, by je unicestwić, bo uważane jest za zagrożenie ? powiedział w rozmowie z włoską telewizją katolicką Tv2000 papież Franciszek. NO, TO PRZEKONAMY SIĘ W ŚRODĘ.
7 miesięcy temu / Airam
 
Co za czasy. Największe zagrożenie dla wiernych i wiary płynie z miasta położonego na 7 wzgórzach. Brzmi znajomo?
7 miesięcy temu / ron
 
Kosciol rzymski jest skazany na postep tego swiata - bo by nie prztrwal. Tylko Bog i Syn jest niezmienny. Dla kosciol a za nim swiata tych co poszli za Chrystusem Panem nazywa; fundamentalistami, a swiat juz zapowiada, ze fundamentalistow czyli nietoleracyjnych bedzie karal.
7 miesięcy temu / Teodor...
 
Strach się bać.
7 miesięcy temu / Paulus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.