DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Adam Bodnar skarży samorządy. Nie podobają mu się „strefy wolne od LGBT”

Adam Bodnar skarży samorządy. Nie podobają mu się „strefy wolne od LGBT”
Grazyna Myslinska/FORUM

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył we wtorek pięć pierwszych samorządowych deklaracji sprzeciwiających się promocji ideologii LGBT. Zdaniem Ordo Iuris, działania Adama Bodnara są bezzasadne, a przyjęte dokumenty pozostają całkowicie w zgodzie z zasadą praworządności i nikogo nie dyskryminują.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przyjmowane przez coraz więcej samorządów deklaracje sprzeciwiające się wprowadzaniu ideologii LGBT „dyskryminują osoby nieheteronormatywne” i są „sprzeczne z prawami człowieka”. Adam Bodnar we wtorek zaskarżył pięć pierwszych samorządowych deklaracji sprzeciwu wobec promocji ideologii LGBT do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zapowiedział, że podobnych pozwów będzie więcej.

 

Pierwsze skargi dotyczą gminy Lipki (woj. małopolskie), Istebna (woj. śląskie), Klwów (woj. mazowieckie), Serniki (woj. lubelskie) i Niebylec (woj. podkarpackie). Jak zaznaczają przedstawiciele RPO, prace nad kolejnymi pozwami trwają. Według wyliczeń „Wyborczej”, samorządów, które przyjęły deklaracje w sprawie „stref wolnych od LGBT”, może być nawet 85.

 

Debata o sprzeciwie wobec agresywnej promocji LGBT na poziomie samorządowym przeniesie się do Brukseli. Polskie deklaracje staną się przedmiotem dyskusji w Parlamencie Europejskim. 18 grudnia, europosłowie będą głosować nad rezolucją potępiającą Polskę za ich przyjmowanie.

 

Ze stanowiskiem RPO nie zgadza się Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.  W przeciwieństwie do uchwał rady gminy o charakterze władczym – które wymagają jako podstawy prawnej zarówno art. 18 ustawy o samorządzie gminnym jak i odrębnej podstawy materialnej – kompetencja do uchwalenia uchwały niewładczej wynika z samego art. 18, o ile pozostaje w granicach zadań gminy. Stąd kluczowe jest stwierdzenie, czy dana uchwała ma niewładczy charakter i czy odnosi się do spraw pozostających w granicach zadań gminy. Kwestionowane przez RPO uchwały spełniają oba warunki i w konsekwencji należy je uznać za zgodne z zasadą praworządności wyrażoną w art. 7 Konstytucji – zauważa mec. Rafał Dorosiński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

 

Pełne odniesienie się do argumentacji Rzecznika będzie jednak możliwe dopiero po poznaniu treści wspomnianej ekspertyzy oraz ewentualnym złożeniu zapowiadanych skarg. Zdaniem Ordo Iuris, chybionym jest też enigmatyczny zarzut dyskryminacyjnego charakteru kwestionowanych przez RPO uchwał, m.in. z tego powodu, że w ich przypadku nie mamy do czynienia ani ze stosowaniem prawa wobec indywidualnych podmiotów będących adresatami norm prawnych, ani z kształtowaniem treści tych norm.

 

 

PR         

 

  


DATA: 2019-12-11 12:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Idioci nie rozumieją, że przez takie uchwały porównuje się Polskę z III Rzeszą - tam też funkcjonowały strefy wolne od.... Żenująca i antypolska akcja. Wstyd
2 miesiące temu / Rolf
 
Bardzo dobrze, że Adam Bodnar stoi jeszcze na straży praw obywateli. Państwo musi być państwem świeckim. koniec kropka.
3 miesiące temu / qwef
 
Ja proponuję strefę wolną od lewactwa w ogóle!
3 miesiące temu / PrPr
 
A mi się strefy wolne od lgbt jak najbardziej podobają
3 miesiące temu / Lila
 
Rok się kończy, sprawozdania trzeba pisać, a facet nic ciekawego nie zrobił, to jeszcze przed Wigilią kombinuje, żeby uzasadnić ocean kasy którą łupie na uczciwie pracujących.
3 miesiące temu / acan
 
Europejczyk masz rację. To powinny być strefy wolne od sodomitów, zboczeńców, degeneratów. Masz 100% racji - póki uważamy że to normalne to jak zakazywać?
3 miesiące temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.