DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

ABW zbada sprawę publikacji przez Lecha Wałęsę tajnych dokumentów Urzędu Ochrony Państwa

ABW zbada sprawę publikacji przez Lecha Wałęsę tajnych dokumentów Urzędu Ochrony Państwa
Fot.Adam Chelstowski/FORUM

Rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanisław Żaryn poinformował, że służby zbadają sprawę publikacji przez byłego prezydenta Lecha Wałęsę tajnych dokumentów UOP. Chodzi o skan pisma skierowanego do szefa Urzędu Ochrony Państwa Andrzeja Milczanowskiego, który zawierał klauzulę „tajne”. Historyk prof. Sławomir Cenckiewicz zauważył, że dokumenty mogą pochodzić z prywatnego archiwum Wałęsy.


Były prezydent Lech Wałęsa zamieścił na swym facebookowym profilu skan dokumentu przygotowanego przez kpt. Andrzeja Hodysza, szefa Delegatury UOP w Gdańsku, skierowanego do swego przełożonego Andrzeja Milczanowskiego, ówczesnego szefa Urzędu Ochrony Państwa. Pismo wskazuje na to, że Biuro Studiów MSW, zajmujące się inwigilacją, aby prowadzić działalność operacyjną wobec Lecha Wałęsy zakupiło w latach 80-tych działkę w gminie Sulęczyn,. Były prezydent chciał zwrócić przy tym uwagę, że jako przywódca „Solidarności” musiał sobie radzić z komunistycznym wywiadem i inwigilującymi go funkcjonariuszami aparatu bezpieczeństwa PRL. Publikacja dokumentu przez Wałęsę może przysporzyć mu kłopotów, ponieważ dokument był opatrzony klauzulą „tajne”. Jak informuje rzecznik ABW Stanisław Żaryn, służby prowadzą już wstępną analizę sprawy.


Wobec zaistniałej sytuacji, głos zabrał historyk prof. Sławomir Cenckiewicz, który w serwisie Twitter zasugerował, że Lech Wałęsa mógł złamać prawo. „Wałęsa publikuje na FB dokument UOP z prywatnej kolekcji! Pewnie z kolekcji "wypożyczonych" w latach 1992-1995. Gdzie jest państwo prawa?” – pytał retorycznie.


Jeśli wstępna kontrola sytuacji wykaże, że Wałęsa złamał prawo, śledztwo będzie mogło być prowadzone na podstawie paragrafu 265. Kodeksu karnego, który mówi: „Kto ujawnia lub wbrew przepisom ustawy wykorzystuje informacje niejawne o klauzuli ‘tajne’ lub ‘ściśle tajne’, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

 

 

Źródło: wprost.pl

WMa

DATA: 2017-05-05 19:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

CYTAT II: Sławomir Cenckiewicz: Oficjalnie oznajmiam po sprawdzeniu: 1. Wałęsa i jego pełnomocnik prawny nie dysponowali oryginałami teczek "Bolka" i zebranym przez prokuraturę IPN materiałem porównawczym niezbędnym do przeprowadzenia drugiej - alternatywnej ekspertyzy grafologicznej, która miałaby stać w sprzeczności z wnioskami biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych, 2. Wałęsa i jego pełnomocnik prawny nie występowali nawet z wnioskiem o wypożyczenie w/w materiałów do przeprowadzenia alternatywnej ekspertyzy, 3. W świetle powyższego nie było możliwe przeprowadzenie rzetelnej powtórnej ekspertyzy grafologicznej, CDN
ponad 3 lata temu / Jurek
 
CYTAT I: Sławomir Cenckiewicz @Cenckiewicz Wałęsa i jego pełnomocnik nie dysponowali materiałami Bolka i nie wnioskowali o ich wypożyczenie! Jak mogli więc kontr-ekspertyzę stworzyć? ŹRÓDŁO: http://wiadomosci.wp.pl/ipn-teczka-tw-bolka-dotyczy-lecha-walesy-opinia-grafologow-z-uniwersytetu-warszawskiego-temu-zaprzecza-6119312395929217a
ponad 3 lata temu / Jurek
 
Pan Wałęsa tym tłumaczeniem , jak widać coraz bardziej się pogrąża.Lepiej byłoby dla niego i jego rodziny , gdyby milczał i siebie ,żony, dzieci i wnucząt nie kompromitował ...Fakt opublikowanych dokumentów świadczy, że Wałęsa nie bez powodu miał manię teczek, które jak wiemy w kampanii wyborczej z 1995 były stałym elementem jego wystąpień. Teczka była permanentnie eksponowana i jako straszak wykorzystywana........Sławne Wałęsy "Uważaj pan mam na ciebie teczkę"... Okazuje się,że teczki są i obnażają niestety jego mroczne tajemnice. Zapewne jest to dla człowieka , który chce uchodzić za nieskazitelnego niewygodna prawda...Ale mam nadzieję, że kiedy "Bolka" zacznie boleć krzywda, którą wyrządził innym to wówczas się PRZYZNA ,PRZEPROSI i NAWRÓCI,czego Lechowi Wałęsie jako człowiekowi wierzącemu w Boga z całego serca życzę.
ponad 3 lata temu / Megi
 
Stanisław Żaryn i prof.Jan Żaryn to dwie różne osoby o krańcowo różnych poglądach.
ponad 3 lata temu / @xy
 
oho kochana "władzunia" szuka haka na Lecha, bo druga opinia biegłego grafologa wyszła niekorzystnie:D
ponad 3 lata temu / dd
 
Autorytety moralne: Adam Hodysz (ur. 1940) ? funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa MSW (1964?1984) (dawna nazwa UB), Członek PZPR od 1965 do 1984 Wałęsa...
ponad 3 lata temu / Adek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.