DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Absurd obostrzeń! Problemy z pochówkiem mężczyzny zmarłego na COVID

Absurd obostrzeń! Problemy z pochówkiem mężczyzny zmarłego na COVID
źródło: pixabay.com

„Mężczyzna, który zmarł będąc zakażonym koronawirusem, nie mógł zostać pochowany w sposób, jaki chciała tego rodzina. Nie zgodziły się na to dwa kościoły”, informuje „Dziennik Wschodni”, który rozmawiał o tej sprawie z żoną zmarłego – panią Mirosławą Doran z Wyżnicy-Kolonii koło Kraśnika.

 

Mężczyzna zmarł 30 września. Przyczyną jego śmierci było „zatrzymanie akcji serca i oddechu” a także kilka tzw. chorób współistniejących, co podkreślono w akcie zgonu. – Wcześniej nie miał żadnych objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, nawet nie gorączkował, ale wykonany test okazał się pozytywny – relacjonuje żona zmarłego.

 

Z relacji gazety wynika, że po śmierci mężczyzny pojawił się problem z organizacją jego pochówku. Rodzina chciała, aby pogrzeb odbył się w sposób tradycyjny. – W dwóch kościołach w Kraśniku – pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i u św. Józefa Robotnika – spotkałam się z odmową – tłumacz pani Mirosława.

 

Ostatecznie rodzina zmarłego otrzymała zgodę od dziekana na organizację pogrzebu, jednak ceremonia odbyła się poza Kraśnikiem. Wdowa twierdzi, że przy odmowie udzielenia pochówku z trumną duchowni zasłaniali się zaleceniami kraśnickiego sanepidu.

 

Nie odmówiliśmy pochówku tego mężczyzny. Tłumaczyliśmy tylko wdowie, że zgodnie ze wskazaniami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kraśniku, trumna z ciałem osoby z COVID-19 nie może zostać wniesiona do kościoła na Mszę Świętą w intencji zmarłego, tylko przewieziona bezpośrednio na cmentarz – przekonuje w rozmowie z gazetą ks. kan. Jerzy Zamorski, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku i dziekan dekanatu kraśnickiego.

 

W sprawie wypowiedział się GIS. – Trumna z ciałem zmarłego może być wnoszona do kościoła – odpowiedział Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dodał również, że osoba zmarła, u której wykryto koronawirusa, nie musi być spopielona.

 

Inaczej twierdzi dyrektor PSSE w Kraśniku Katarzyna Sagan. Uważa ona, że trumna z ciałem osoby zmarłej nie może być wnoszona do kościoła i musi zostać dowieziona bezpośrednio na cmentarz. – Ja mam taką interpretację radcy prawnego i na tym właśnie bazujemy – podkreśliła dyrektor Sagan, powołując się na rozporządzenie Ministra Zdrowia.

 

Źródło: „Dziennik Wschodni”, wp.pl

TK


DATA: 2020-10-12 12:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech nie odganiają wiernych od wrót Kościoła, bo Pan Bóg odgoni ich od wrót niebiańskich. A w piekle czeka ich najgorsza miejscówka - na samym dnie.
1 miesiąc temu / Owca bez paster
 
Kapłani kiedyś - chowali ludzi nawet pod zagrożeniem rozstrzelania przez nazistów, tyfusu. Największą świętością było aby pochówek chrześcijański był, bo zmarły musi być przygotowany do podróży Kapłani dziś - boją się grypy+ Wstydźcie się, nie jesteście godni noszenia szat Kościoła
1 miesiąc temu / kiedyś wierzą
 
Nawet kapłana nie uświadczysz... Och księża księża....do kogo wy należycie...?
1 miesiąc temu / GreAnn
 
Osoby umierają na Covid i dlatego Suplikacje czy jakakolwiek modlitwa o oddalenie tego niebezpieczeństwa ma sens. A jeśli nawet to komuś przeszkadza to niech się modli o oddalenie pandemii w znaczeniu ochrony społeczeństwa przed niszczącymi procedurami jak choćby przytoczone w artykule wymysły lokalnego sanepidu mającymi chronić nas przed Covidem.
1 miesiąc temu / Qwert
 
Do Andrzej- Zapomniałem dodać, że ciało jest zakopane gdzieś na terenie obozu.
1 miesiąc temu / Filip
 
Ale nawet sanepid zezwala na wniesienie trumny do Kościoła osób zmarłych na Covida. W tym przypadku po prostu księża wykazali się strachem i głupotą.
1 miesiąc temu / Konrad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.