DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Abp Zuppi: duszpasterstwo osób homoseksualnych jest ważnym tematem

Abp Zuppi: duszpasterstwo osób homoseksualnych jest ważnym tematem
fot. flickr.com/Francesco Pierantoni/Commercial Use Allowed

Podczas briefiengu prasowego w Rzymie, gdzie odbywa się Synod Młodych, abp Matteo Maria Zuppi powiedział, że duszpasterstwo osób homoseksualnych jest ważnym tematem. Podkreślił, że istnieją różne wrażliwości i trzeba je brać pod uwagę. Jego zdaniem jest to temat pastoralny, a nie ideologiczny.

 

Abp Matteo Maria Zuppi jest metropolitą Bolonii we Włoszech i uczestniczy w obradach Synodu Młodych. Jak informuje na Twitterze redakcja „Vatican News”, hierarcha zabrał głos podczas briefingu prasowego i skomentował kwestię uczestnictwa w życiu Kościoła osób homoseksualnych. Zwrócił uwagę na istnienie różnych wrażliwości, które trzeba brać pod uwagę w kontekście funkcjonowania w Kościele osób homoseksualnych.

 

„Wierzę, że duszpasterstwo dla osób homoseksualnych jest ważnym tematem. Istnieją różne wrażliwości i musimy również wziąć pod uwagę różne sytuacje na podstawie obszarów geograficznych. Jest to temat pastoralny, a nie ideologiczny” – powiedział włoski hierarcha. Wypowiedź abp. Zuppi’ego skomentował katolicki dziennikarz Edward Pentin. Korespondent „National Catholic Register” przypomniał, że hierarcha jest autorem przedmowy w książce o. Jamesa Martina SJ pt. „Budowanie mostu. Jak Kościół katolicki i społeczność LGBT mogą wejść w relację szacunku”. Publikacja zachęca katolików do zmiany stanowiska wobec homoseksualizmu.

 

W tym kontekście warto przypomnieć, że skandaliczna książka o. Martina była reklamowana w okresie Wielkiego Postu jako „szczególnie polecana” przez niektórych hierarchów. Przedstawiciele Kościoła, odnosząc się do wspomnianej książki jezuity wzywającej nie tylko do „większego szacunku i współczucia wobec gejów”, ale także akceptowania ich na kluczowych stanowiskach w instytucjach prowadzonych przez Kościół, zachwalali ją jako „odważną, proroczą i inspirującą” a także „bardzo potrzebną”.


Kardynał Kevin Farrell, który został ustanowiony przez papieża Franciszka szefem dykasterii do spraw świeckich, rodziny i życia napisał: „Witamy bardzo potrzebną książkę, która pomoże biskupom, kapłanom, duszpasterskim współpracownikom i wszystkim przywódcom Kościoła okazać bardziej miłosiernie podejście wobec społeczności LGBT”.

 

„W zbyt wielu miejscach naszego Kościoła ludzie LGBT czuli się niepożądani, wykluczeni, a nawet zawstydzani”, zaznaczył z kolei kard. Joseph Tobin, od 2016 r. arcybiskup Newark. „Odważna, prorocza i inspirująca książka o. Martina stanowi istotny krok w zachęcaniu przywódców Kościoła do posługi z większym współczuciem, przypominając katolikom LGBT, że są tak samo częścią naszego Kościoła, jak inni katolicy”, dodał.

 

„Ewangelia wymaga, aby katolicy LGBT byli szczerze kochani i cenieni w życiu Kościoła. Niestety nie są”, uważa bp Robert McElory z San Diego, również wschodząca gwiazda w hierarchii Stanów Zjednoczonych. „O. Martin „zapewnia nam język, perspektywę i poczucie pilności, aby zastąpić kulturę wyobcowania kulturą miłosiernego włączenia”, dodał.

 

Jezuita wzywa w swojej publikacji do zakończenia „dyskryminacji” pracowników kościelnych, którzy są jawnymi homoseksualistami lub mają „inną orientację”. O. Martin uważa, że przedstawiciele Kościoła nie powinni zwalniać takich osób z różnych funkcji instytucji podległych Kościołowi, nawet jeśli popierają grzech sodomski.

 


źródło: Twitter, Vatican News, cruxnow.com, PCh24.pl

WMa

 

 

 

 


DATA: 2018-10-19 07:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Módlmy się za naszych braci odłączonych..
7 miesięcy temu / tango
 
Dziś strach i niepewność wkrada się w serca ludzi, gdy chcemy zająć określone stanowisko. Nie możemy skrytykować papieża, kardynałów, biskupow, bo to zaraz jest źle. Jakże kuriozalne tłumaczenia były abp Łodzi i Krakowa na temat odważnej wypowiedzi ks. Profesora Stańka z Krakowa. Budzi to śmiech i zdziwienie. Możemy dużo bić piany na temat zła i grzechu, lecz jeżeli jednoznacznie nie wskażemy obecnych sprawców matactw i fałszerstw w Kościele to nic się nie zmieni. Św. Mikołaj miał odwagę waląc na odlew Ariuszowi, gdy ten głupio gadał. Dzisiaj też powinien znaleźć odważny biskup, który powinienien niejednemu biskupowi czy kardynałowi wymierzyć policzek, aby zaprzestano głoszenia bredni nie związanych z nauką Chrystusa.
7 miesięcy temu / Krakusik
 
@Stefania ciekawy wywód. Jednak zważ, że może występować jawny homoseksualista w Kościele. Jeżeli np. Proboszcz zatrudni geja organistę, wówczas będzie pracował jako pracownik kościelny. Większość proboszczów jawnego homo nie zatrudni, ale księża otwarci zainspirowani radami ojca Martina nie będą mieć oporów.
7 miesięcy temu / Michu.
 
Jak się ogłasza WOJNĘ TO NALEŻY WIEDZIEĆ CO JEST PROBLEMEM powodem SPORU. Dzisiaj są dwie strony i nie chodzi o wojnę z postępowym i zdemoralizowanym Światem [ona jest stała] ale z ludźmi którzy są FAŁSZYWYMI pasterzami niszczącymi Kościół Katolicki od środka. Problem mafii homoseksualnej jest jedynym z objawów - znaków. Ks. Oko jest profesorem dlatego jeśli się wypowiada publicznie to oczekiwanie co do formy i treści musi spełniać wysokie STANDARDY. Dlaczego ? bo jak sam zauważył jest WOJNA medialna. Jeśli swoje wystąpienie miał ograniczyć do potrzeb chwili lub próśb przełożonych to uzasadnia podejrzenie o niewiarygodność przekazu. Przytoczenie argumentu, że >taca< w kościele się nie zmniejszyła jest ŻENUJĄCE. Nasi - podobno najlepiej WYEDUKOWANI Księża zapominają, że wierni jeśli PRAWDZIWIE KOCHAJĄ PANA BOGA i KOŚCIÓŁ KATOLICKI to ich TRWANIE uzależnione jest także od poznania PEŁNEJ PRAWDY o ZDRADZIE JAKA SIĘ DOKONAŁA. Dlatego się edukują.
7 miesięcy temu / iskierka > Anna
 
Takie zbitki słów jak np. "pracowników kościelnych, którzy są jawnymi homoseksualistami" = doprawdy? czy można zatrudnić w kościele jawnego homoseksualistę? co to za kościół jest? bo nie jest to kościół katolicki! Zwróćcie uwagę na takie manipulacje! Nie wszystko co jest "kościelne"; "katolickie"; "chrześcijańskie"; "duszpasterskie", a połączone z tym światem jest tym, co istnieje w rzeczywistości! Nie ma czegoś takiego jak katolicki szatanista, katolicki pedofil, katolicki homoseksualista, katolik lgbt...coś takiego jak "duszpasterstwo osób homoseksualnych" nie istnieje! ten zbitek słów to manipulacja, nie ma czegoś takiego jak prowadzenie do świętości przez katolickich księży czynnych sodomitów, czynnych satanistów, czynnych cudzołożników i czynnych = łamiących każde z X przykazań Bożych...NIE DAJMY SIĘ ZMANIPULOWAĆ NOWOMOWIE NEOKOŚCIOŁA!
7 miesięcy temu / Stefania
 
cd. "Dokładnie tak samo są dziś chrześcijańskie dyskoteki, chrześcijańskie kabarety...Wydaje się, że wystarczy tylko dodać słowo "chrześcijański", by wszystko było w porządku. Otwórzmy chrześcijańskie bary, chrześcijańskie kasyna, będziemy chrześcijańską wódkę sprzedawać, w chrześcijańskie karty grać! Albo coś jeszcze bardziej obrzydliwego - też chrześcijańskie! Głośno nie chcę mówić. Zróbmy! Przecież to jest chrześcijańskie! - wszystko w porządku..."chrześcijański psycholog" - psycholog? - a, ale on jest chrześcijański! Na pewno? Zobaczcie, Bóg mówi: Oddzielcie się od tego świata. Nie miejcie nic wspólnego ze światem! Oni mają swoich psychologów, swoje kabarety, kasyna! Mają swojego rocka, rap, jazz. Tym wszystkim się karmią. To wszystko kocha ten świat! To wszystko jak nazywa ten świat, jak rozmawia ten świat - to wszystko jest u nich. Oddzielcie się od nich! U wierzących nawet leksykon jest inny." U katolików nazewnictwo jest inne np. nie lider, a Duszpasterz.
7 miesięcy temu / Stefania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "63561"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.