DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Abp Wiktor Skworc o zmianach w „Gościu Niedzielnym”: wzmocnienie ewangelizacyjne i duszpasterskie

Abp Wiktor Skworc o zmianach w „Gościu Niedzielnym”: wzmocnienie ewangelizacyjne i duszpasterskie
Fot. Arkadiusz Lawrywianiec / FORUM

„Jednoczyć czytelników” pod takim tytułem abp Wiktor Skworc opublikował w „Gościu Niedzielnym” materiał wyjaśniający czytelnikom przyczyny - dość zaskakującej - zmiany na stanowisku redaktora naczelnego tego katolickiego tygodnika.

 

Opublikowany list do Czytelników do końca nie wyjaśnia dlaczego ks. Marek Gancarczyk po 15 latach ciężkiej i dobrej pracy przestał być redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego” (wiadomo jedynie, że po urlopie „podejmie inne obowiązki związane z wykonywaniem duszpasterskiej misji”), ale rzuca nieco światła na postać jego następcy i tego, jak dalej pracować będzie redakcja tygodnika.

 

„Choć zachodzących zmian społeczno-politycznych, obyczajowych, a także w samym Kościele nie można wyczerpująco opisać, to nie ulega wątpliwości, że stają się one znakami czasu, w których Bóg nadal przemawia do ludzi każdej epoki. Co więcej, dokonujące się na naszych oczach wydarzenia historyczne, naukowe i kulturowe są wyzwaniem współczesności nie tylko dla ludzkiego poznania i nowych stanów świadomości człowieka, ale również dla wiary szukającej zrozumienia” – napisał abp. Skworc.

 

Metropolita przedstawił też czytelnikom nowego redaktora naczelnego ks. dr. Adama Pawlaszczyka, który dotychczas pełnił urząd wikariusza sądowego archidiecezji katowickiej. „Pomijając jego zamiłowanie do języka ojczystego i znajomość języków obcych, na podkreślenie zasługuje umiejętność rozeznawania w świetle Chrystusowej Ewangelii spraw, którymi żyje współczesny człowiek, świat i Kościół. Ponadto, ks. Pawlaszczyk od wielu lat służy na rzecz duchowego dobra narzeczonych i małżonków, a także prowadzi duszpasterstwo prawników. Należy do grona pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach zaangażowanych w systematyczną pomoc duszpasterską w jednej z naszych parafii. Kontakt z wiernymi daje mu więc bezpośredni wgląd w realia życia czytelników” – wskazał abp Skworc.

 

Hierarcha wyraził przy tym nadzieję, że „Gość Niedzielny” będzie nadal się rozwijał i służył zbawieniu dusz i Kościołowi w Polsce oraz że tygodnik pozostanie znakiem jedności czytelników: będzie ich łączyć w taki sposób, „aby zarazem wzmacniać ducha wzajemnej solidarności i wspólnoty”. Arcybiskup przypomniał też o powołaniu rady programowej tygodnika pod przewodnictwem arcybiskupa katowickiego. Jej zadaniem będzie „wzmocnienie ewangelizacyjnego i duszpasterskiego kształtu tygodnika oraz innych mediów związanych z Instytutem Gość Media”.

 

„Jestem przekonany, że wskazania i uwagi rady przyczynią się do postrzegania Gościa Niedzielnego jako wspólną wartość Kościoła w Polsce oraz uchronią go przed jakąkolwiek formą ideologicznej lub politycznej prywatyzacji” – dodał abp Skworc, prosząc na koniec Ducha Świętego, by „prowadził nas w stronę jedności i wspólnoty”.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2018-01-30 11:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mi się kojarzy Grzegorz Turnau i "Natężenie świadomości - tekst piosenki: Natężenie świadomości w zmianie swej osobowości od młodości do starości coraz łatwiej coraz prościej naprężenie chceń wzmożonych i nieumień poronionych rozrywanie własnej jaźni realizmem wyobraźni z kogoś całkiem przeinnego w kogoś całkiem przeinnego z wychowania w zachowanie z wyuczenia w wydumanie."
ponad 2 lata temu / kwiatek77
 
A pro po budowania JEDNOŚCI - może już jest tak, że do naszych Kościołów Katolickich już od dawna przychodzą na Wieczerzę Eucharystyczną Bracia Protestanci , skoro Ojciec z R.M. z troską i błogosławieństwem potraktował zranionego przez Film Brauna Brata Protestanta ????? To jest dopiero POMIESZANIE. A w szczególe twierdzenie Biskupa : >Choć zmian społeczno-politycznych, obyczajowych, a także w samym Kościele nie można wyczerpująco opisać, to nie ulega wątpliwości, że stają się one znakami czasu, w których Bóg nadal przemawia do ludzi każdej epoki.< jest NADUŻYCIEM . Jak można twierdzić, że zmiany NISZCZĄCE KOŚCIÓŁ i prowadzące do chaosu są znakami Boga. Nadto , jak można mówić że >gazeta< może służyć >zbawieniu dusz
ponad 2 lata temu / iskierka
 
Slazacy zawsze wierni tradycyjnej nauce Kosciola katolickiego na temat rodziny i malzenstwa dopytujcie goraco swojego Pasterza abp Wiktora Skworca, co znacza dokladnie owe "nowe stany swiadomosci", gdyz to to b. wazne pytanie i b. intrygujace! Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Warto dopytać Biskupa jakich czytelników ma na myśli.Skoro pojęcie Kościoła jako wspólnoty dzieci Bożych obejmuje dzisiaj wszystkich:katolików, islamistów, buddystów, protestantów, wierzących i niewierzących. Nadto tygodnik ma być znakiem jedności czytelników: będzie ich łączyć w taki sposób, >aby zarazem wzmacniać ducha wzajemnej solidarności i wspólnoty
ponad 2 lata temu / iskierka/1
 
Slazacy zawsze wierni Bogu, milosci ojczyzny, prawdzie oraz etosowi uczciwej i ciezkiej pracy. Podpowiedzmy Przewielebnemu abp Wiktorowi Skworcowi o czym warto pisac w Gosciu Niedzielnym, a zatem: precz z demoniczna ideologia gender, precz z aborcja, precz z eutanazja, precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa, precz pigulka aborcyjna dzien po, precz z legalna pornografia, precz z legalna prostytucja, precz z legalnymi klubami go go, precz z legalna antykoncepcja, precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy wszechczasow mianowicie Bandery, Szuchewycza, Diaczenki i innych demonicznych upiorow z ludobojczej OUN-UPA na wspolczesnej Ukrainie, po prostu precz z szatanem i cywilizacja smierci! Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Rada programowa czyli nadzór komisaryczny
ponad 2 lata temu / Iwo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.