DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Abp Vigano wzywa wszystkich duchownych, by „nie chowali się za milczeniem” i obronili wiernych

Abp Vigano wzywa wszystkich duchownych, by „nie chowali się za milczeniem” i obronili wiernych
Arcybiskup Carlo Maria Vigano. Fot. Reuters/Forum

Arcybiskup Carlo Maria Viganò zaapelował w niedzielę do wszystkich duchownych Kościoła katolickiego, by „nie chowali się za milczeniem”, lecz wypowiedzieli się przeciwko „wilkom” i „światowym mocom”, które zagrażają trzodzie Chrystusowej.

 

Oświadczenie byłego Nuncjusza apostolskiego w USA zatytułowane „Braterska korekta”, napisane 6 października, w liturgiczne wspomnienie św. Brunona, założyciela Zakonu Kartuzów, ujrzało światło dzienne w dniu oficjalnego otwarcia synodu amazońskiego, który rozpoczął się w Watykanie i potrwa trzy tygodnie.

 

Przywołując „Księgę Reguły Pasterskiej” św. Grzegorza Wielkiego, patrystyczny tekst z VI wieku, który szczegółowo wyszczególnia obowiązki duchowieństwa dotyczące formacji duchowej ich „trzody”, arcybiskup Viganò zaprasza kapłanów, biskupów, kardynałów, a „zwłaszcza Papieża, aby zbadali swoje serca, by dostosować je do nadprzyrodzonego  światła”.

 

Hierarcha w krótkim oświadczeniu napisał:

 

Dzisiaj, 6 października, w 27. niedzielę po Pięćdziesiątnicy i we wspomnienie św. Brunona, Brewiarz oferuje pasterzom do medytacji następujący fragment „Reguły duszpasterskiej” św. Grzegorza Wielkiego, papieża (Księga 2, 4; PL77, 331):

 

„Pasterz niech będzie roztropny w milczeniu, a pożyteczny w mówieniu; nie powinien rozgłaszać tego, o czym należałoby milczeć, ani zamilczać tego, co się powinno powiedzieć. Albowiem podobnie jak nierozważne słowo wprowadza w błąd, tak nieroztropne milczenie pozostawia w błędzie tych, którzy mogliby poznać prawdę.

 

A tymczasem nierozważni pasterze w obawie przed utratą ludzkich względów często powstrzymują się od otwartego głoszenia tego, co słuszne. Nie strzegą owczarni – powiada Prawda – z gorliwością dobrych pasterzy, ale postępują jak najemnicy, uciekając w obliczu nadchodzącego wilka i zasłaniając się milczeniem.

 

Dlatego Pan karci ich przez proroka, mówiąc: „To nieme psy, niezdolne, by zaszczekać”. Dlatego też uskarża się dalej w słowach: „Nie stanęliście naprzeciw ani nie budowaliście murów wokół domu Izraela, by się ostać w walce w dniu Pana”. Stanąć naprzeciw oznacza odważnym słowem stanąć w obronie owczarni przeciw władcom tego świata. Ostać się w walce w dzień Pana oznacza stawić czoła wojującym bezbożnym ze względu na umiłowanie sprawiedliwości.

 

Czymże jest dla pasterza lęk przed mówieniem prawdy, jeśli nie ucieczką w milczenie? Kto zaś staje w obronie owczarni, ten wznosi przeciwko nieprzyjaciołom mur wokół domu Izraela. Dlatego powiedziano popadającemu w grzechy ludowi: „Prorocy twoi miewali dla ciebie widzenia próżne i bezsensowne; nie odsłaniali twej nieprawości, by cię nakłonić do nawrócenia”. W Piśmie Świętym proroków nazywa się niekiedy nauczycielami, którzy przez ujawnienie przemijalności rzeczy obecnych ukazują przyszłe. Słowo Boże wyrzuca im fałszywe widzenia, bo lękając się wystąpić przeciwko złu, tchórzliwie schlebiają grzesznikom, obiecując bezpieczeństwo. Nie odsłaniają nieprawości grzeszników, ponieważ powstrzymują się od karcenia”.

 

Każdy kapłan – konkluduje arcybiskup Viganò – „musi uważnie zbadać siebie, by dostosować swoje postępowanie do nadprzyrodzonego światła tej Reguły duszpasterskiej św. Grzegorza Wielkiego, w tym kardynałowie, biskupi, a zwłaszcza papież Bergoglio S.J.!”.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

AS

 

 


DATA: 2019-10-07 09:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
27
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Głos wołającego na puszczy.
4 miesiące temu / panda
 
do Klara: to informacja usłyszana w kościele. - do Ruben: mam takie same wątpliwości.
4 miesiące temu / tradycja
 
@Klara, kard Krajewski mówił, że Franciszek codziennie wieczorem "opla" się przed Najświętszym Sakramentem. W wystąpieniu u tzw "mocnych w..." w Łodzi. Wszyscy byli wzruszeni. To w tym samym wystąpieniu, gdzie mówił, że prostytutka, która nie usunęła ciąży jest święta.
4 miesiące temu / Gość
 
Do Tradycja. Skąd pochodzą Twoje informacje, że papież Franciszek dużo modli się przed Najświętszym Sakramentem? Powiedziałabym,że jest wręcz odwrotnie-nie oddaje w ogóle czci Panu Jezusowi. W pierwszym roku wyboru Bergolio na papieża np.nie szedł w Boże Ciało w procesji tak jak jego Poprzednicy. Co gorsze jego adoracja przed Najświętszym Sakramentem była NA STOJĄCO!!!podczas gdy wszyscy inni klęczeli. Mało tego, gdy któryś z kardynałów podsunął mu klęcznik ciut go odepchnął, potem na moment przyklęknął. Ale tylko na chwilę. Właśnie w ten sposób "wielbi" Pana Jezusa :/ Wszystko można sprawdzić w internecie. Rok 2013. Zacznijcie analizować jego zachowanie. Również to, że nie błogosławi wiernych. Trzyma jedynie dłoń w określonej pozie.
4 miesiące temu / Klara
 
Dziś 1. czytanie Jon 1, 1 ? 2, 1. 11 Jonasz uchyla się od posłannictwa, Czytanie z Księgi proroka Jonasza." Burza na świecie i Kościół, jak łódka napełnia się falami. Abp Vigano mówi do każdego z osobna, swych braci w Kapłaństwie, jak dowódca żeglarzy do Jonasza: "Przystąpił więc do niego dowódca żeglarzy i rzekł mu: ?Dlaczego ty śpisz? Wstań, wołaj do twego Boga, może przypomni sobie Bóg o nas i nie zginiemy?. Katolicy przerażeni widzą jak Jonasz = reszta duchownych, ucieka przed Bogiem: "Wtedy wielki strach zdjął mężów i rzekli do niego: ?Co ty uczyniłeś?? ? albowiem wiedzieli mężowie, że on ucieka przed Panem, bo im to powiedział. I zapytali go: ?Co powinniśmy ci uczynić, aby morze przestało się burzyć dokoła nas?? Fale bowiem w dalszym ciągu się podnosiły." Wiecie co było dalej...Obecnie wygląda na to, że reszta duchowieństwa siedzi w wielkiej rybie. "Pan zesłał wielką rybę, aby połknęła Jonasza. I był Jonasz we wnętrznościach ryby trzy dni i trzy noce."
4 miesiące temu / kwiatek77
 
@ tradycja: patrząc na owoce, nie mam pewności, czy Franciszek przed Najświętszym Sakramentem na pewno się modli. Tym bardziej, że nigdy przed Nim nie klęka, mimo że nie ma problemu z niemocą fizyczną, na co dowody w postaci filmów i fotografii są nader liczne.
4 miesiące temu / Ruben
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.