DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Abp Vigano dementuje oskarżenia kierowane pod jego adresem

Abp Vigano dementuje oskarżenia kierowane pod jego adresem
Fot. Pixabay

Arcybiskup Carlo Maria Vigano w wydanym oświadczeniu, opatrzonym niedzielną datą, odrzucił oskarżenia wysuwane pod jego adresem. Chodzi o zarzuty pochodzące z raportu "New York Timesa" z 2016 roku jakoby duchowny wstrzymywał niezależne śledztwo przeciwko dostojnikowi kościelnemu podejrzewanemu (jak się okazało niesłusznie) o nadużycia seksualne.

 

W tekście "New York Timesa" z 21 lipca 2016 pojawiają się oskarżenia jakoby amerykański nuncjusz położył kres niezależnemu śledztwu dotyczącemu działalności jednego z arcybiskupów (uznanemu przez policję za niewinnego). Dziennikarze amerykańskiej gazety napisali w 2016 roku, że podczas spotkania w nuncjaturze w Waszyngtonie w 2014 roku arcybiskup Vigano nakazał dwóm biskupom pomocniczym archidiecezji Świętego Pawła i Minneapolis wstrzymanie śledztwa w sprawie rzekomych nadużyć seksualnych arcybiskupa John Niensteta (następnie oczyszczonego z zarzutów przez policję).

 

Według liberalnej gazety, arcybiskup Vigano nakazał ponadto urzędnikom kościelnym zniszczenie napisanego do niego listu przeciwko decyzji o wstrzymaniu śledztwa.

 

"New York Times" oparł swój artykuł z 2016 roku na memorandum autorstwa ojca Dana Griffitha ówczesnego współpracownika prawników przeprowadzających śledztwo i delegata zajmującego się obroną nieletnich w archidiecezji Świętego Pawła i Minneapolis. Zarzuty te ujrzały ponownie światło dzienne po opublikowanym przez ojca arcybiskupa Vigano oświadczeniu z oskarżeniami wobec papieża.

 

Jednak hierarcha zdementował je w (nowym) dwustronicowym oświadczeniu z datą 26 sierpnia 2018 roku. Stwierdził w nim, że 12 kwietnia 2014 roku spotkał się w nuncjaturze apostolskiej w Waszyngtonie z dwoma biskupami pomocniczymi: bp. Lee A. Pichem  i bp. Andrew Cozzensem. Na spotkaniu obecny był również arcybiskup Neinstedt. Arcybiskup Vigano zasugerował wówczas, by wynajęci przez ojca Griffitha (w imieniu archidiecezji) prawnicy umożliwili arcybiskupowi Neinstedtowi obronę.

 

Zwrócił również uwagę, że firma prawnicza prowadząca niezależne śledztwo należy do grupy „Lawyers for All Families” walczącej z arcybiskupem Nienstedtem w kwestii homomałżeństw w stanie Minnesota. Zarzucił jej brak obiektywizmu. Nie wzywał jednak bynajmniej do całkowitego zaniechania śledztwa.

 

Mimo to następnego dnia arcybiskup Vigano otrzymał (jak twierdzi) list podpisany przez dwóch pomocniczych biskupów. Wynikało z niego jakoby nakazał on przerwanie niezależnego śledztwa. Tymczasem – jak przekonuje – kłóciło się to z prawdą. Dlatego też wezwał on jednego z biskupów pomocniczych, zwrócił mu uwagę i powiedział, by ten usunął treść listu ze swojego komputera. Twierdzi, że uczynił to także dlatego, że fałszywy list stawiał w złym świetle również całą nuncjaturę i papieża.

 

Arcybiskup Vigano twierdzi, że gdy krytyczny wobec niego artykuł ukazał się w "New York Timesie", kardynał Parolin z polecenia Franciszka nakazał przeprowadzenie dochodzenia w sprawie jego postępowania.

 

Jednak – jak twierdzi arcybiskup Vigano – Jeffrey Lena, amerykański prawnik pracujący dla Watykanu uzyskał dokumenty potwierdzające, że arcybiskup Vigano postąpił właściwie. Raport w tej sprawie przekazał papieżowi.

 

„Mimo to Watykańskie Biuro Prasowe nie uznało za konieczne ujawnienia oświadczenia odrzucającego artykuł "New York Timesa” – pisze arcybiskup Vigano w datowanym na ostatnią niedzielę oświadczeniu.

 

Jak podaje portal Life Site News arcybiskup Vigano do niedzielnego oświadczenia dołączył dowody oparte na oficjalnych dokumentach, świadczące o jego niewinności.

 

Źródło: lifesitenews.com

mjend

 

 

 

 

 


DATA: 2018-08-28 12:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawdą można zniszczyć tylko zło. Czyżbyś uważał Kościół i Franciszka za zło? Dość już wrogów Kościoła - wilków w owczych skórach, udających troskę o Kościół, a skrycie dążących do jego unicestwienia.
ponad 1 rok temu / do Dave
 
Przecież to on próbuje zniszczyć Franciszka i Kościól. Dość już politykierów myślących wyłącznie o sobie.
ponad 1 rok temu / Dave
 
Do Kasandra... to Apostolowie stanowili kurie. Tez sie klucili... jak Piotr z Pawlem.
ponad 1 rok temu / Trad
 
Płakać się chce! Do czego to doprowadzi? Została nam tylko modlitwa.
ponad 1 rok temu / Monika
 
Błotem zacznie rzucać przede wszystkim "lawendowa mafia".
ponad 1 rok temu / Karol
 
Zaczęła się nagonka, jak można było się spodziewać. Módlmy się za Arcybiskupa i wierzmy, że postulaty z jego listu zostaną spełnione
ponad 1 rok temu / Ceterum censeo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.