DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Abp Vigano: nie jestem przeciwnikiem papieża. Były nuncjusz w USA odpiera zarzuty

Abp Vigano: nie jestem przeciwnikiem papieża. Były nuncjusz w USA odpiera zarzuty
fot.REUTERS/Gregory A. Shemitz/Forum

Abp Carlo Maria Vigano w rozmowie z portalem LifeSite News odpowiedział na zarzuty jakie pojawiły się w następstwie wywiadu udzielonemu amerykańskiemu Washington Post. Po raz kolejny podkreślił, że nie jest wrogiem papieża, oraz wytłumaczył dlaczego nie dał znać o swoich rewelacjach wcześniej.

 

W wywiadzie udzielonym amerykańskiej gazecie, były nuncjusz apostolski zarzucił Watykanowi, że akcje podjęte wobec byłego kardynała Theodore’a McCarricka miały zabezpieczyć jego współpracowników, z którymi wspólnie współtworzył sieć homoseksualnych wpływów w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem Vigano, odsunięcie McCarricka od stanu duchownego było nałożeniem „kary przed właściwym procesem”. Jeżeli oskarżonemu o pedofilię i wykorzystywanie seksualne nieletnich kardynałowi zostałby wytoczony proces, w trakcie zeznań mógłby obciążyć swoich współpracowników.

 

W następstwie udzielonego wywiadu, powstało wiele pytań o motywacje działań abp. Vigano. Jeden z najpoważniejszych zarzutów dotyczył kwestii ujawnienia informacji kompromitujących postawę papieża, który wynosząc McCarricka do najwyższych honorów miał wiedzieć o jego wieloletniej działalności. Na pytanie, dlaczego były nuncjusz nie ujawnił swoich informacji wcześniej odparł: „po pierwsze byłem pewien, że Kościół znajdzie w sobie siłę do wewnętrznej odnowy, zwłaszcza w następstwie śledztwa jakie zlecił Benedykt XVI”.

 

Abp Vigano następnie wyjaśnił jak zakończyło się postępowanie. „Co stało się ze śledztwem zarządzonym przez Benedykta XVI, a przeprowadzanym przez trzech kardynałów? (…) jeżeli ktoś chciałby wyjaśnić całą sprawę, to zapoznanie się z dokumentacją byłoby dobrym miejscem by zacząć. Wszyscy widzieliśmy kilka pudeł dokumentów przekazanych przez jednego papieża drugiemu do Castel Gandolfo, które obecnie zniknęły”.

 

Ponadto, były nuncjusz zaznaczył, że nie mógł nic zrobić. „Dopóki kardynał Bertone pozostawał Sekretarzem Stanu, do kogo miałem się uciec? Wszyscy wiemy, że chciał się mnie pozbyć gdyż nie zgadzałem się na zatwierdzenie niegodnych kandydatów na biskupów i walczyłem z korupcją w kurii”. Kolejnym powodem był list jaki wysłał kolejnemu Sekretarzowi – kard. Pietro Parolinowi. Dokument, w którym abp Vigo wyraził wszystkie żale dotyczące sprawy McCarricka do dzisiaj pozostał bez odpowiedzi.

 

Kolejnym zarzutem była kwestia donacji, jaki byłemu nuncjuszowi złożył biskup Michael J. Bransfield. Waszyngtoński hierarcha przekazał swoim księżom w sumie 350 tys. dolarów. Abp Vigano wytłumaczył, że 6 tys. jakie otrzymał w prezencie oddał na cele charytatywne. „Przybyłem do Waszyngtonu w połowie listopada 2011. Zacząłem otrzymywać podobne prezenty nie tylko od Bransfielda (…) zapytałem, co to jest? Odpowiedziano mi, że to taki zwyczaj i jeśli odeślę pieniądze z powrotem, będzie to odczytane jako obraza”.

 

Abp Vigano w kurii otrzymał informację, że „od zawsze tak było”. Rzeczywiście, jak potwierdzają dokumenty, były nuncjusz w USA kard. Pietro Sambi otrzymał podczas swojego pobytu w Ameryce od samego bp. Bransfielda 28 tys. dolarów.

 

Źródło: lifesitenews.com

PR                  


DATA: 2019-06-17 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy Kościół zdoła się oczyścić, skoro nie ma takiej woli u tych najważniejszych? Naprawdę nie wiem...
11 miesięcy temu / Anaja
 
Benedykt XVI nadal jest papieżem, bo tylko przestał podejmować decyzje prawne, a nie zrzekł się urzędu jako takiego.
11 miesięcy temu / Sal
 
Czy w takim razie można wierzyć kard. Bertone w sprawie Fatimy?
11 miesięcy temu / Marek
 
Tron jest pusty?
11 miesięcy temu / Aha
 
Jak widzimy otwartość hierarchicznego kościoła wyraża się w zmianach Nauki i niszczeniu Tradycji , jawnym homoseksualiźmie, pedofilii, korupcji, mafijnych układach ze światem , przywiązaniu do dóbr materialnych i pieniędzy kto wie jeszcze trochę a poinformują nas o przestępstwach kryminalnych duchowieństwa. I jeszcze wymyślają aby w to wszystko wkręcić świeckich i dać im WSPÓŁUDZIAŁ w interesach bo mają większe możliwości. Dlaczego wyżsi duchowni nie składają ślubów ubóstwa ? W Ewangelii nie ma nic na temat pałaców, pieniędzy, luksusowych samochodów, hoteli i domków na plaży, ekskluzywnych podróży po świecie, uprawiania polityki, studiów nowej teologii i bratania się z poganami i bluźniercami /jak w Gdańsku/. To co widzimy to NIE JEST KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY TO NIERZĄDNICA opisana w APOKALIPSIE.
11 miesięcy temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.