DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Abp Stephan Burger: Kościół w Niemczech nie jest miarą wszystkich rzeczy

Abp Stephan Burger: Kościół w Niemczech nie jest miarą wszystkich rzeczy
PCh24TV

Arcybiskup Stephan Burger z Fryburga przekonuje, że Stolica Apostolska nie chce zatrzymać reform za Odrą, a jedynie wyznaczyć im pewne ramy. Wkrótce dojdzie do spotkania niemieckich biskupów z Ojcem Świętym. Co istotne, Watykan nie zgodził się na to, by w rozmowach uczestniczyli też świeccy.

 

W lipcu tego roku Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała dokument, który przez niemieckich modernistów został odebrany jako policzek. W tekście Stolicy Apostolskiej szło o organizowanie życia parafialnego; postawiono tam weto wobec wielu niemieckich planów przekazywania władzy w ręce świeckich, a odbierania jej księżom i biskupom. Choć Watykan nie napisał wprost o Niemczech, nikt nie miał wątpliwości, że o to właśnie idzie w pierwszej kolejności, bo za Odrą przygotowywane są rozmaite niezgodne z prawem kanonicznym rozwiązania. W efekcie niemieccy biskupi skrytykowali Watykan, ubolewając, że nie pytano ich o ocenę. W odpowiedzi na to Kongregacja ds. Duchowieństwa zaproponowała rozmowy w Rzymie; Niemcy chcieli wysłać na nie delegację złożoną z biskupów oraz ze świeckich z Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików. Na to jednak Watykan nie wyraził zgody; ostatecznie do Rzymu udadzą się jedynie biskupi i księża.

 

Abp Stephan Burger z Fryburga powiedział teraz, że jest w tym kontekście bardzo potrzebne pozostanie z Watykanem w dialogu. Dotyczy to w jego ocenie zarówno kwestii zmian w organizacji parafii jak i całej niemieckiej Drogi Synodalnej. Hierarcha powiedział, że zdaje sobie sprawę, iż wielu jej uczestników czeka na szybkie zmiany w Kościele. - Jesteśmy jednak na pewnej drodze. Nie możemy zapominać, że jesteśmy częścią Kościoła powszechnego; Niemcy nie mogą być miarą wszystkich rzeczy - powiedział.

 

Niedawno Stolica Apostolska wydała też dokument krytyczny wobec niemieckich planów wprowadzenia w maju 2021 roku interkomunii z protestantami. Po początkowej krytyce ze strony przewodniczącego Episkopatu Niemiec, bp. Georga Bätzinga, hierarchowie zza Odry opublikowali krótką notatkę, która odnosi się do interkomunii w zgodzie z dokumentem Watykanu.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach


DATA: 2020-10-30 19:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No coz panowie niemieccy. Najlepiej zbudujcie maszyne czasu w witembergii i cofnijcie sie do 1517, moze spotrkacie tam Lutra. On wam pomoze dokonczyc reformacje.
23 dni temu / Grzegorz
 
Plany przekazania władzy w parafiach w ręce świeckich i interkomunia zostały skrytykowane -super. Ale co z próbami zmiany moralności seksualnej? Co z błogosławieniem par homoseksualnych, które już się tam odbywa? Czemu tu nie słyszę krytyki z Watykanu?
24 dni temu / Vicky
 
Niemieccy biskupi zaczynają być miarą zła i udają, że to postęp. Postęp nihilizmu raczej.
24 dni temu / DNA
 
Potraktować coś jak policzek można w dwojaki sposób. Można uznać to jako reprymende, wezwanie do poprawienia się albo potraktować to jako oburzajace, wezwanie do wojny tutaj z Kościołem katolickim.
24 dni temu / o
 
Niemcy to stan umysłu. Są "postępowi" jak Sodoma. Jeśli nie kościół ma być sprzeciwem dla Sodomy to kto?
24 dni temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.