DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Abp Ryś podjął decyzję o udzieleniu wiernym dyspensy od uczestnictwa w Mszy w Boże Narodzenie

Abp Ryś podjął decyzję o udzieleniu wiernym dyspensy od uczestnictwa w Mszy w Boże Narodzenie
Fotograf: Henryk Przondziono/Archiwum: Gość Niedzielny

Wierni z diecezji kaliskiej i łódzkiej otrzymali dyspensę od uczestnictwa we Mszy Świętej w święta Bożego Narodzenia. Decyzję w tej sprawie ogłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i administrator apostolski diecezji kaliskiej.

 

„Arcybiskup Administrator Apostolski udziela do dnia 27 grudnia br. dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie”, czytamy w zarządzeniu abp. Rysia.

 

Kościoły będą jednak otwarte dla wiernych, którzy zdecydują się uczestniczyć w nabożeństwach. Hierarcha przypomniał proboszczom o konieczności wystawienia w świątyniach dystrybutorów z płynem do dezynfekcji, obowiązku zachowania nałożonego przez państwo limitu jednej osoby na 15 m2 powierzchni świątyni oraz o konieczności zachowania dystansu pomiędzy osobami, które nie mieszkają w jednym gospodarstwie. Konieczne jest również zasłonięcie ust i nosa.

 

„Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie dezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdym użyciem w liturgii. Chleb przeznaczony do Eucharystii musi być przechowywany w miejscu nieskażonym. Naczynia liturgiczne i chleb do Eucharystii przygotowuje sam kapłan. Koncelebransi, lektorzy i służba liturgiczna mają obowiązek używania maseczek” przypomina abp Ryś i zachęca wiernych do przyjmowania komunii świętej na rękę oraz przekazywania znaku pokoju poprzez skinienie głową.

 

Hierarcha zalecił również, aby spowiedź święta odbywała się „poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła”.

 

Źródło: DoRzeczy.pl

TK


DATA: 2020-12-02 12:27
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Głupot nie będę komentować. Natomiast usilnie modlę się o świętość kapłanów. Zwycięstwo Niepokalanej nadchodzi i tego się nie da zatrzymać.
1 miesiąc temu / Maria
 
@ www - A ja skomentuję. Po prostu szatan zwycięża. A nie łaska tak Księże Arcybiskupie w czasie tej wielkiej potrzeby odprawiać w kościołach msze święte co godzinę? Niech każdy z kapłanów odprawi ich nie dwie, trzy, a nawet pięć? Niech do odprawiania mszy świętych wyjdą do kościołów wszyscy kurialiści, wszyscy księża funkcyjni, tacy bez przydziałów parafialnych, wszyscy wykładowcy seminaryjni i młodsi emeryci. No i oczywiście biskupi. Wtedy umożliwi się uczestnictwo we mszy świętej bardzo dużej liczbie chętnych mimo tych drastycznych obostrzeń. Tak trudno to zorganizować?
1 miesiąc temu / Mela
 
Nawet nie będę tego komentować. :
1 miesiąc temu / www
 
No proszę teraz juz wiem czemu tak czesto cytowany jest na de on....
1 miesiąc temu / Ola
 
O wszystkich obostrzeniach arcybiskup przypomina, nakazuje przestrzegać, ale nie pomyśli, żeby zarządzić na przykład zakaz mszy koncelebrowanych i powszechne zezwolenie na trynacje. Przecież jeśli każdy ksiądz sam odprawi Mszę, to więcej wiernych będzie miało możliwość uczestniczyć. Tym bardziej, jak każdy bedzie miał pozwolenie na odprawienie trzech Mszy w ciągu jednego dnia. Jest troska o zdrowie wiernych, a gdzie troska o ich życie duchowe?
1 miesiąc temu / asosin
 
Łódzcy letni katolicy odetchnęli z ulgą. Jak ich znam, to większość zrozumie to tak, że mogą się sami wyspowiadać przed kościołem.
1 miesiąc temu / Tom B.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.