DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Abp Pozzo: Msza w rycie starożytnym była Mszą gorliwych misjonarzy i wyznawców

Abp Pozzo: Msza w rycie starożytnym była Mszą gorliwych misjonarzy i  wyznawców
PCh TV

Abp Guido Pozzo zwrócił się do uczestników warsztatów liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. W swojej homilii podkreślił znaczenie liturgii sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego oraz wskazywał co oznacza być prawdziwie przyjacielem Boga.

 

Liturgiczna forma Vetus Ordo, w przedziwny sposób zawiera w sobie skarb doktrynalny, duchowy i duszpasterski, który tradycja ofiaruje współczesnemu Kościołowi – podkreślił abp Pozzo.

Zaznaczył, że w czasach gdzie szczególny nacisk kładzie się na misyjność Kościoła, nie powinno się, a nawet nie można odrzucać tradycji. - Nie wolno nam zapominać, że Msza odprawiona w starożytnym rycie rzymskim była Mszą gorliwych misjonarzy, nieustraszonych wyznawców wiary, czcigodnych duszpasterzy, odważnych męczenników - zaznaczył. 

 

Włoski hierarcha podkreślił znaczenie Mszy Wszech Czasów: „W Mszy sprawowanej według Vetus Ordo każde słowo, każda chwila ciszy, każdy gest i każdy ryt przepełniony jest prawdziwie nadprzyrodzonym napięciem, które rozszerza duszę wiernych, aby mogła przyjąć Bożą łaskę”.

 

Abp Pozzo podkreślił znaczenie Boga w liturgii. Przypomniał, że to właśnie Bóg jest protagonistą, pierwszym działającym we Mszy świętej, a nie wspólnota, a nawet celebrans. W komentarzu dotyczącym Ewangelii wyjaśnił, że Pan Jezus czyniąc nas swoimi przyjaciółmi powierzył się nam i to my musimy każdego dnia do tej przyjaźni dorastać.

 

- Przyjaźń oznacza jedność myśli i pragnień, i ta wspólnota nie jest czymś tylko intelektualnym, ale jest wspólnotą myśli, uczuć, woli i działania. Przyjaźń oznacza, że powinniśmy coraz lepiej, w sposób coraz bardziej osobisty i wewnętrzny poznawać misterium Jezusa Chrystusa. Powinniśmy poznawać go poprzez lekturę Ewangelii, ale która to lektura powinna prowadzić nas do modlitwy – w wyraźny sposób podkreślał włoski arcybiskup.

 

 

PR

 

ZOBACZ TAKŻE:

Abp Guido Pozzo: starożytna liturgia rzymska i współczesny kryzys wiary

 

 

 

 

 


DATA: 2018-07-24 07:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cd. "niezależnie od modlitwy i zasług tego, kto ich udziela, czy też tych, którzy je przyjmują...CHOCIAŻ SAKRAMENTY SAME PRZEZ SIĘ UDZIELAJĄ ŁASKI TYM, KTÓRZY NIE STAWIAJĄ JEJ PRZESZKÓD, TO JEDNAK UDZIELAJĄ JEJ BARDZIEJ LUB MNIEJ OBFICIE ZALEŻNIE OD GORLIWOŚCI PRZYJMUJĄCEGO. Sobór Trydencki, ses. VI, rozdz. VII, mówi: "Każdy otrzymuje sprawiedliwość według miary przeznaczonej mu przez Ducha Świętego i według własnego usposobienia."...w porządku nadprzyrodzonym tym bardziej korzystamy z sakramentów, z im żywszą wiarą i większą gorliwością woli je przyjmujemy." Jak widać pomnożenie łaski uświęcającej nie jest zależne od rytu Mszy Świętej ani od świętości Kapłana ale od usposobienia każdego katolika, który przyjmuje sakramenty. Gorliwość to jest walka o to aby być dobrym sługą - pełnić wolę Pana i nie popełniać grzechów ciężkich, a jak najmniej powszednich. Gorliwość to następnie przyjmowanie cierpień niezasłużonych - na wzór Pana Jezusa. Do dzieła Kochani!
8 miesięcy temu / Jagoda
 
cd. "Zasługa jest prawem do nagrody, nie wytwarza jej, ale ją uzyskuje. Sprawiedliwy przez swoje dobre uczynki nadprzyrodzone zasługuje na powiększenie miłości - jak określa Sobór Trydencki...Bóg daje mu już tu na ziemi jako nagrodę, w oczekiwaniu nagrody niebieskiej, wzrost w miłości Bożej, tzn. miłość coraz czystszą i mocniejszą...Miłość powinna więc przez nasze zasługi powiększać się aż do naszej śmierci; wraz z tą cnotą wlaną wzrasta nasza zdolność otrzymywania nowego przyrostu. Serce duchowe, jeśli tak można powiedzieć, rozszerza się coraz bardziej i nasza pojemność Boga wzrasta...Podczas, gdy zasługa i modlitwa sprawiedliwego uzyskują dary Boże ex opere operantis z racji wiary, pobożności i miłości tego, kto zasługuje, sakramenty wytwarzają łaskę ex opere operato w tych, którzy nie stawiają temu przeszkód; znaczy to, że wytwarzają one łaskę same przez się, dlatego że są ustanowione przez Boga, by nam udzielić zasług Zbawiciela; wytwarzają łaskę niezależnie cdn
8 miesięcy temu / Jagoda
 
cd. "wpływ stały i o wiele głębszy niż wpływ, który wywiera najlepsza z matek na swoje dziecko, ucząc je modlitwy. To działanie Zbawiciela przekazuje - poza sakramentami - światło wiary niewiernym, którzy mu się nie opierają, a grzesznikom - łaskę żalu, która ich pobudza do przystąpienia do sakramentu pokuty. Ale wpływ Jego działa szczególnie przez Eucharystię, gdyż jest ona najdoskonalszym z sakramentów, zawierającym nie tylko łaskę, ale Sprawcę łaski, i jest poza tym ofiarą nieskończonej wartości...Miłość w istocie nie wzrasta przez dodawanie jak sterta zboża...W rzeczywistości miłość wzrasta w nas przez to, że staje się mocniejsza, że zakorzenia się bardziej w naszej woli lub - mówiąc w przenośni - tkwi głębiej w naszej woli i że ją determinuje silniej do dobra nadprzyrodzonego, oddalając od zła...Miłość wzrasta więc jak cecha, jak ciepło, stając się bardziej intensywną, i to na różne sposoby: przez zasługę, przez modlitwę, przez sakramenty...Zasługa jest cdn.
8 miesięcy temu / Jagoda
 
cd. mamy do spełnienia jakiś obowiązek, człowieczeństwo Zbawiciela udziela nam z minuty na minutę łaski uczynkowej na chwilę obecną, tak jak powietrze wchodzi nieustannie do naszych płuc. Bóg, sprawca łaski, posługuje się człowieczeństwem Zbawiciela, aby jej nam udzielić, jak wielki artysta posługuje się instrumentem, aby nam przekazać swój pomysł muzyczny, albo jak wielki myśliciel używa do wypowiedzenia własnego stylu - swojego mniej lub więcej bogatego języka. Siedem sakramentów więc to jakby struny liry, której tylko Bóg umie używać, z której ton umie wydobyć swoim dotknięciem Bożym. Człowieczeństwo Zbawiciela jest instrumentem wyższym, świadomym i wolnym, zawsze złączonym z Bóstwem dla udzielania nam wszystkich łask, które otrzymujemy i które Jezus wysłużył nam na krzyżu. Otrzymujemy więc aktualnie od Zbawiciela wszelkie łaski: oświecenie umysłu, pociąg, pociechę albo siłę, odczutą lub nie odczutą. Jest to w każdym z naszych aktów zbawczych wpływ stały i cdn.
8 miesięcy temu / Jagoda
 
Te "domysły" to po prostu rozumne otwarcie się na bieżące informacje. Jeśli takie coś SUBIEKTYWNIE nazywa Pan myślą modernistyczną, to adekwatnym określeniem na zamknięcie się na nie byłby... faryzeizm? Kiedyś pewne zjawiska były nie do pomyślenia, nawet dla Doktorów Kościoła. Obecnie są one coraz bardziej prawdopodobne, jeśli już nie miały miejsca. Dziękuję za cytat, który jednak nie udziela odpowiedzi na zadane pytanie, gdyż dotyczy przypadku Chrystusowego SŁUGI. Tak, są słudzy źli, jednak nawet zły w akcie służby (Konsekracji) działa na korzyść Pana. Ja podniosłem przypadek kogoś kto kiedyś był sługą, stawał się sługą coraz gorszym, tak że niepostrzeżenie przestał być sługą a stał się zdrajcą. Bo czyż nie jest zdrajcą ktoś kto W AKCIE SŁUŻBY działa na ewidentną szkodę dotychczasowego Pana, a na korzyść wroga Pana? Kiedyś taki zdrajca byłby NATYCHMIAST ekskomunikowany, a obecnie... I co, dalej twierdzi Pan, że Pan Jezus byłby posłuszny takiemu zdrajcy?
8 miesięcy temu / do ancan
 
cd. "narzędziem, przez które otrzymujemy wszystkie łaski. Podobnie jak sakramenty, np. woda chrzcielna i formuła sakramentalna, są przyczyną fizyczną instrumentalną łaski sakramentalnej w tym znaczeniu, że Bóg posługuje się tą wodą i tą formułą, udzielając im przejściowej mocy Bożej dla wytworzenia łaski, tak samo człowieczeństwo Zbawiciela, a szczególnie akty Jego świętej duszy są przyczyną fizyczną instrumentalną wszystkich łask, które otrzymujemy czy to przez sakramenty, czy też poza nimi. Święte człowieczeństwo Zbawiciela nie mieszka w naszej duszy; ciało Jego nie mogłoby się tam znajdować, jest ono tylko w niebie (jako w swoim miejscu naturalnym) i sakramentalnie w Eucharystii. Ale chociaż człowieczeństwo Jezusa nie mieszka w nas, dusza sprawiedliwa jest stale pod jego wpływem, gdyż za jego pośrednictwem otrzymujemy wszelkie łaski, tak jak w naszym ciele głowa udziela członkom sił żywotnych. A ponieważ w każdej chwili w stanie przytomności mamy cdn.
8 miesięcy temu / Jagoda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.