DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Abp Polak: nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci

Abp Polak: nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci
Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, fot. Robert Woźniak/FORUM

Film „Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży – przyznaje Prymas abp Wojciech Polak. Informuje, że jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwraca się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o „wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania”.

 

Wypowiedź Prymasa Polski jest związana z zaprezentowanymi w filmie Tomasza Sekielskiego pt. „Zabawa w chowanego” zaniedbaniami biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, dotyczącymi wykorzystywania seksualnego małoletnich. Miał się ich dopuścić podlegający mu ks. Arkadiusz Hajdasz.

 

Abp Wojciech Polak przyznaje, że „każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach”.

 

Wyjaśnia, że niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi, a takie właśnie sytuacje zostały ukazane w wyemitowanym filmie „Zabawa w chowanego”.

 

Prymas Polski dziękuje osobom pokrzywdzonym, które decydują się opowiedzieć o doznanej krzywdzie. Apeluje także, „aby każdy, kto posiada wiedzę o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej, pamiętał, że jest zobowiązany w sumieniu – i przepisami prawa – do złożenia zawiadomienia”. Prosi ponadto, by nie kierować się „fałszywą logiką troski o Kościół, skutkującą ukrywaniem sprawców przestępstw seksualnych”.

 

KATOLIK WOBEC SKANDALU MOLESTOWANIA SEKSUALNEGO PRZEZ DUCHOWIEŃSTWO - [CZYTAJ WIĘCEJ]

 

Hierarcha wyraża swój ból wobec cierpienia każdej osoby pokrzywdzonej przez duchownego i wyjaśnia, że „jest to zawsze wynik nadużycia zaufania, jakim obdarzony jest przedstawiciel Kościoła”. Przyznaje, że „każda osoba pokrzywdzona powinna szybko uzyskać ze strony biskupa natychmiastową ofertę pomocy psychologicznej, duszpasterskiej i prawnej, z której mogłaby skorzystać, jeżeli będzie tym zainteresowana. Jest to podstawowy wyraz solidarności i odpowiedzialności Kościoła”. 

 

Odnosząc się do postawionej w filmie krytycznej tezy o współpracy Prokuratury z Kościołem, Prymas wyjaśnia, że „zasadę współpracy między prokuraturą a Kościołem w celu ochrony osób małoletnich i ukarania sprawców uważa za rzecz potrzebną i dobrą”.

 

BENEDYKT XVI O PRZYCZYNACH KRYZYSU KOŚCIOŁA [PEŁNY TEKST PO POLSKU - CZYTAJ WIĘCEJ]

 

„Dzięki niej nie tylko prokuratura otrzymuje potrzebne informacje od Kościoła, ale także instytucje kościelne mogą otrzymać dostęp do wyników postępowania dowodowego prowadzonego przez organy ścigania. Umożliwia to unikanie kilkukrotnego przesłuchiwania osób pokrzywdzonych oraz pozwala sprawniej i bardziej efektywnie prowadzić postępowanie kanoniczne” – mówi abp Polak.

 

„Nie ma wśród duchownych miejsca dla osób wykorzystujących seksualnie małoletnich. Nie ma zgody na ukrywanie ich przestępstw. Ścigamy sprawców również po to, by stanąć po stronie dobrych księży i wraz z nimi pomagać wszystkim wiernym w odkrywaniu Bożej miłości” – konstatuje Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Czytaj także:
DATA: 2020-05-16 15:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak można coś znaleźć skoro nawet się nie szuka albo pozoruje poszukiwania? A potem głośno przekonuje, że problem nas nie dotyczy bo statystycznie u nas takiego problemu nie ma.
4 miesiące temu / gość
 
Przychodzi inspekcja do fabryki prochu ,stwierdza rażące zaniedbania . Dyrektor pisze zwiadomienie do prokuratury że w fabryce prochu zarząd jest skandaliczny i nieodpowiedzialny ,żąda ukaranie winnych. Eminencja robi jakiś kabaret.Przez ponad rok nie znalezli wsród siebie choćby jednego pederasty. Wytrącili mi z ręki wszelkie argumenty obrony porządnych kapłanów, nie mam nic .
4 miesiące temu / Tomasz
 
Litości! Ks.Isakowicz w mediach wykłada kawę na ławę że hierarchowie od dawna wiedzą jak wygląda sytuacja wewnątrz kościelnych struktur i pyta dlaczego prymas reaguje dopiero PO KOLEJNYM FILMIE Sekielskich ?! Tymczasem niektóre wypowiedzi na forum jakby z innej bajki... OK, skoro dokonania Sekielskich są atakiem na Kościół, dziełem wrogów Kościoła itd, to stety albo niestety w kazaniach ks.Piotra Skargi, mowa jest jaka kara spotyka obłudę i hipokryzję z wyznawaniu wiary: "Inne grzechy Pan Bóg karze morem i głodem, i innymi niemocami, ALE ODSTĘPSTWO od wiary św. i jedności Kościoła swego MIECZEM POGAŃSKIM GUBI." I nie wydaje się by hipokryzja niektórych fałszywych proroków wspieranych przez zastępy zwiedzionych owiec mogła w tej sytuacji liczyć na doczesne wsparcie Zbawiciela, który choćby w ten sposób z Ojcowską Miłością zsyła na nich ów miecz pogański ku przestrodze, otrzeźwieniu i opamiętaniu by nie zabrnęli za daleko bo na powrót do prawdy czasu może zabraknąć.
4 miesiące temu / Pablo
 
...8,9, 10. Szukam dokumentów na moich księży w moim kościele!
4 miesiące temu / Prymas
 
@Agata atakowanie prymasa prowadzi na manowce problemu; Czy wobec tego przenoszenie jednego czy drugiego księdza ks.K, ks.H z parafii na inną parafię "bo było coś na rzeczy" to fakty fikcyjne? Czy przenoszenie odbywało się pod presją jakiegoś pieniacza, lokalną presją społeczną, medialną itd? KK z przeszło 2k tradycją jest podatny na taką presję maluczkich? Naiwność! A kto przenosił tych księży: prymas czy ich przełożony biskup. Prymas nie zna KK od kuchni i nie orientuje się jak ta "kościelna kuchnia" działa? Diagnoza o agentach wpływu itp wśród hierarchów jest publicznie powtarzana od lat. Ktoś podejmuje jakieś kroki by to zmienić? NIE! Jeden z hierarchów przed wieloma laty w wywiadzie prasowym przekonywał że do lustracji wystarczy konfesjonał. To nie dziwmy się kiedy PCH24 w 2017 roku pytało: Jak to możliwe, że w sercu Kościoła, jakim jest Kongregacja Nauki Wiary, pracował ktoś taki, jak Krzysztof Charamsa? ...no ktoś go latami awansował "żeby nie skrzywdzić"
4 miesiące temu / Pablo
 
Zatrważające, że film dla prymasa to jedyne źródło prawdy.Co o tym sądzić? Pozostawiam pid rozwagę każdemu, bo odpowiedź nasuwa się sama
4 miesiące temu / Agata
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.