DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Abp Paglia kwestionuje wyjątkowość walki o obronę życia nienarodzonych

Abp Paglia kwestionuje wyjątkowość walki o obronę życia nienarodzonych
Abp Vincenzo Paglia. By Fotos Presidencia El Salvador [CC0], via Wikimedia Commons

W miarę jak kampania wyborcza zaostrza się w USA, kluczowe mogą okazać się kwestie etyczne, w szczególności obrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Szef Watykańskiej Akademii Życia, abp Vincenzo Paglia uważa jednak, że nie można „przesadzać” ze sprawą aborcji…

 

- Życie jest wielkim darem pochodzącym od Boga… Nikt sam nie osiąga życia. Wszyscy je otrzymujemy nie po to, aby je zachować, ale aby pomnożyć tak, jak talenty z Ewangelii - mówił w wywiadzie dla cruxnow.com.

 

Zaznaczył, że życie każdej wyjątkowej osoby - od naturalnego początku do naturalnego końca - jest darem.  - Osoba ludzka nigdy nie jest środkiem, ale zawsze celem. Kropka – stwierdził.

 

Odnosząc się do obecnego wyścigu prezydenckiego w Stanach Zjednoczonych, w którym odwoływanie się do religii i spraw życia stało się podstawową strategią zarówno dla prezydenta Donalda Trumpa, jak i wielkiego orędownika zabijania dzieci aż do końca ciąży, kandydata Demokratów Joe Bidena, watykański urzędnik zaznaczył, że kwestie etyki i moralności dotyczą nie tylko jednego narodu, ale stały się „problemem globalnym”.

 

Z tego powodu chrześcijańskie kościoły w USA powinny czuć „powszechną odpowiedzialność” za życie i wezwać do większego zaangażowania w kwestię jego obrony „we wszystkich wymiarach.” - To jest perspektywa globalnej bioetyki, która angażuje wszystkie główne tematy dotyczące życia, jednostki i rodziny ludzkiej.

 

Jednak „byłoby wielką szkodą, gdyby jakiś temat bioetyki został wyodrębniony z ogólnego kontekstu i skierowany w stronę strategii ideologicznych. Wyrządziłoby to wielką szkodę” – stwierdził.

 

Kontrowersyjny hierarcha, promujący m.in. homoseksualizm w Watykanie, już nie raz szokował opinię publiczną swoimi decyzjami i wypowiedziami.. Powołał m.in. do nowej Akademii Życia prof. Nigela Biggara, który uważa, że dziecko poczęte nie zasługuje na taką samą ochronę jak rozwinięty człowiek i wprost przyznawał, że opowiada się za aborcją do 18. tygodnia ciąży.

 

Abp Paglia zapewniał, że Akademia zawsze będzie bronić życia, ale chce umniejszyć kwestię walki z aborcją, rozszerzając obronę życia na sprawy takie jak zapewnienie odpowiedniej „jakości życia” np. imigrantom i uchodźcom, czy zapewnienie lepszych warunków ekonomicznych ludziom ubogim (nowy ruch pro life).

 

- Dziś wszyscy jesteśmy wezwani do odkrycia nowego sojuszu, który wykracza poza politykę – powiedział, wskazując, że konieczne jest zawarcie sojuszu w celu ochrony „wspólnego domu” – aluzja do ochrony planety.

 

- Uważam, że instrumentalizowanie jakiegoś tematu dla celów politycznych lub z powodu lenistwa umysłowego jest szkodliwe – mówił, wyrażając nadzieję, że całe chrześcijaństwo się zjednoczy, by „chronić wszystkich, zwłaszcza najsłabszych od początku do końca, od łona matki aż do śmierci”.

Paglia jest jednym z mówców biorących udział w drugim wirtualnym „Spotkaniu” Panamerykańskiej Sieci na rzecz Życia i Prawa do Życia Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej (CELAM). Ta edycja cyfrowego zgromadzenia skupi się na encyklice Jana Pawła II z 1995 roku „Evangelium Vitae”.

 

Wydarzenie, które ma się odbyć 29 sierpnia w Kolumbii jest kontynuacją pierwszego wirtualnego spotkania z czerwca Panamerykańskiej Sieci powstałej w 2018 r.

 

- To wielka odpowiedzialność dla chrześcijan, aby ponownie odnaleźć, zarówno w tradycji biblijnej, jak i w długiej tradycji Kościoła, to dziedzictwo ludzkiej wiedzy, które doprowadziło Pawła VI do powiedzenia w 1964 roku w przemówieniu do Narodów Zjednoczonych, że Kościół jest ekspertem w dziedzinie ludzkości – stwierdził hierarcha.

 

Wskazując na globalny kryzys spowodowany przez koronawirusa, abp Paglia zaznaczył, iż wierzy, że pandemia była „rodzajem policzka”, który obudził społeczeństwo zbyt ufne w swoje umiejętności technologiczne i zbyt mało świadome wzajemnej zależności ludzi.

 

- Dotarliśmy na Księżyc, lecimy na Marsa, ale potrzebna była ta niewidzialna cząsteczka, aby rzucić nas na kolana, zarówno ludzi, jak i instytucje - powiedział, dodając, że poczucie kruchości przypomniało „o wzajemnych powiązaniach nas wszystkich.”

 

- To, co każdy z nas robi, zawsze wpływa na innych. Jeśli zakładamy maski, zakładamy je nie tylko po to, aby chronić nasze życie, ale także po to, by bronić innych – kontynuował.

 

Paglia powiedział, że pandemia daje również możliwość skupienia się na modelach rozwoju, które są bardziej sprzyjające włączeniu społecznemu i zwracają uwagę na nierówności, w przeciwieństwie do „chorego rozwoju ekonomicznego.”

 

 „Po raz pierwszy żyjemy razem z czterema pokoleniami” - powiedział, dodając, że propagowanie „Ewangelii życia” oznacza rozwijanie dialogu między pokoleniami i wzajemne wspieranie się, gdy ludzkość podejmuje złożone zadanie uczenia się kierowania technologią i rynkiem.” „To ogromne zadanie” – mówił i wezwał chrześcijan, aby zaangażowali się w „uważny dialog pod każdym względem, humanistyczny i technologiczny”.

 

Od momentu objęcia stanowiska nowego przewodniczącego w Akademii Życia w 2016 r. przez abp Paglia, zmieniła się watykańska strategia obrony życia.

 

W przeszłości działalność Akademii skupiała się zasadniczo na kwestiach związanych z ochroną życia dzieci nienarodzonych i eutanazją. Obecnie dewaluuje się ją, rozszerzając zagadnienia ochrony życia na poprawę warunków społeczno-ekonomicznych. Arcybiskup propaguje Agendę 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju.

 

W lipcu mówił, że chce, by po ustaniu obecnej „pandemii koronawirusa” nastąpiła „planetarna rewolucja braterstwa.” To jedna z głównych myśli zawarta w jego książce zatytułowanej „L’Arte della preghiera. La compagnia dei salmi nie momenti difficili”, która ukazała się w zeszły miesiącu nakładem włoskiego wydawnictwa Terra Santa.

 

Według arcybiskupa po pandemii wszystko się zmieni: praca, nawiązywanie stosunków międzyludzkich, życie w miastach i małych ośrodkach, nauka itp., a nawet udział w życiu Kościoła.

Jego zdaniem, w niektórych częściach naszej planety „tymczasowość istnienia jednostkowego i zbiorowego od dawna jest już codzienną rzeczywistością z powodu ubóstwa”.

 

- My jednak myśleliśmy i ufaliśmy ślepo «super potęgom» nauki i techniki do czasu, gdy wirus sprawił, że zrozumieliśmy, jak bardzo jesteśmy słabi– stwierdził i dodał, że „dlatego potrzebujemy drugiego znaku: braterstwa”.

 

Abp Paglia wezwał do „planetarnej rewolucji braterstwa” i do przemyślenia na nowo „wzorców rozwoju”, by ludzie potrafili ze sobą współżyć, troszcząc się przede wszystkim o habitat i środowisko. Mówił o „bioetyce globalnej” oraz o potrzebie zachowania system organizacji międzynarodowych, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia, bo są one jego zdaniem „ważną zaporą przeciw nacjonalizmom, które – jeśli dochodzą do głosu – osłabiają te organizacje.”

 

Uznał, że jeśli państwa chcą działać skutecznie, winny jeszcze bardziej popierać ONZ oraz jej przybudówki, bo leży to w interesie narodów. „Sądzę, że wyrażam też myśl Ojca Świętego, mówiąc np., że dziś potrzeba jakiejś WHO, aby odgrywać ważną rolę na płaszczyźnie medycznej i naukowej” – powiedział abp Paglia. Dodał, że chciałby, aby wszystkie kraje uczestniczyły w pracach WHO nad wynalezieniem, wytworzeniem i rozprowadzeniem szczepionki przeciw Covid-19.

 

„Pandemia”, jego zdaniem, winna przyczynić się do powstania nowych form współpracy międzynarodowej, nowych „sieci kontaktów międzynarodowych” w imię „nowego braterstwa.”

 

Źródła: cruxnow.com, ekai.pl

 

AS

 


DATA: 2020-08-28 16:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak właśnie działa Kościół pod kierownictwem Bergolgia
2 miesiące temu / Neptun
 
Tak działają oszuści...
2 miesiące temu / DNA
 
Abp. Paglia niestety manipuluje . Naduzywana przez niego zaimek my jest elementem tej manipulacji. Księdzu katolickiemu nie wolno manipulować innymi , ponieważ manipulacja jest próbą oszukania kogoś w celu zmuszenia go do zachowania niezgodnego z jego wolą ,a to jest zawsze próbą pozbawienia drugiej osoby godności. Abp Paglia wykorzystując autorytet swojego koscielnego urzędu i domniemane poparcie dla swoich politycznych poglądów papieża,stara się zasugerować katolikom , że wyznawane przez niego skrajnie lewicowe poglądy są częścią doktryny katolickiej. To przekracza kompetencje urzędu abp. Pagli.
2 miesiące temu / Mirek
 
I ten człowiek kieruje dziełem zainicjowanym przez Św. Jana Pawła II?
2 miesiące temu / Jan
 
@Arek D. Nie wiem jakie masz wykształcenie, lecz w mojej ocenie nie potrafisz czytać z sensem. Po za tym tekst operuje również kontekstem, który daje wskazówki do podparcia tezy zawartej w tytule artykułu.
2 miesiące temu / Krakusik
 
Czytając wypowiedzi Arcybiskupa, mam poczucie, że Antychryst wdarł się na całego do Kościoła Kojarzy mi się mocno fragment KKK w którym.jest mowa o ostatecznej próbie kościoła, że przybędzie ktoś, kto pozornie będzie miał rozwiązanie na istniejące problemy w świecie. Przez Arcybiskupa przemawia duch Antychrysta!!!
2 miesiące temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.