DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Abp Orosch wzywa słowackich katolików: nie głosujcie na promotorów aborcji i LGBT

Abp Orosch wzywa słowackich katolików: nie głosujcie na promotorów aborcji i LGBT
Abp Jan Orosch. źródło: youtube.com

Arcybiskup trnawski Jan Orosch otwarcie sprzeciwił się jakiemukolwiek popieraniu przez duchownych i wiernych liberalnych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Słowacji. Pierwsza tura wyborów prezydenckich wyznaczona jest na sobotę 16 marca.

 

Arcybiskup Orosch otwarcie sprzeciwił się temu, aby wierni i hierarchowie Kościoła Katolickiego oddawali swoje głosy na liberalnych kandydatów. W kazaniu transmitowanym przez jedną z telewizji słowackich publiczne promowanie przez księży kandydatów wyznających wartości liberalne i niezgodne z nauką Kościoła, nazwał on otwarcie grzechem ciężkim. Hierarcha przypomniał, że pojawienie się 20 lat temu możliwości bezpośredniego wyboru prezydenta Republiki Słowackiej przyniosła obywatelom nie tylko władzę, ale też wielką odpowiedzialność za ten wybór.

 

W mocnych słowach abp Jan Orosch przypomniał, że chrześcijanin nie może sią dać zmanipulować, nie odnosić się do obowiązków, wynikających z Dekalogu, przykazań i nauki Kościoła oraz z Ewangelii. – Świadomość katolicka nie pozwala bowiem na popieranie aborcji, związków homoseksualnych, a tym bardziej na przyzwolenie dla adopcji dzieci przez takie związki – podkreślił.

 

Arcybiskup Jan Orosch ostrzegał ponadto przed „liberalną agendą”, popierającą legalność miękkich narkotyków i eutanazji. Trnawski hierarcha zadał też otwarte pytanie wiernym, słuchającym jego kazania, o to, czy nie zastanawia ich fakt, że wszystkie kościoły chrześcijańskie na Słowacji jednomyślnie uznały, że są przeciwne Konwencji Stambulskiej (Polska ratyfikowała Konwencję Stambulską w 2015 roku), ze względu na „zaszyfrowanie” w niej ideologii gender oraz LGBT.

 

Trnawski arcybiskup określił w swoim kazaniu, jakimi cechami powinien być obdarzony kandydat na prezydenta państwa. Według abpa Jana Oroscha, ma on być wzorem osobistego, intelektualnego i moralnego życia, człowiekiem mającym szacunek dla prawdziwych wartości, takich, jak: prawda, sprawiedliwość, szacunek do życia od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci oraz tradycyjnej rodziny, rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny. Arcybiskup Jan Orosch wyraził też żal, że niektórzy duchowni podzielają liberalne wartości i popierają ultraliberalnych kandydatów na stanowisko prezydenta.

 

Tym słowami katolicki hierarcha odniósł się do faktu wspierania przez „postępowych” duchownych liberalnej kandydatki z pozaparlamentarnego ruchu Progresywna Słowacja, Zuzany Čaputovej, której wysokie notowania w sondażach cieszą europejską lewicę, liczącą na przyspieszenie skrętu w lewo słowackiego społeczeństwa. Uwaga o udzielaniu się części duchownych po stronie liberalnej kandydatki dotyczyła przede wszystkim byłego arcybiskupa trnawskiego Róberta Bezáka. Przewodził on archidiecezji trnawskiej w latach 2009 – 2012, tuż przed powierzeniem fotela arcybiskupiego Janowi Oroschowi. Bezák był już wtedy postrzegany jako dość kontrowersyjny liberalny duchowny, a 2 lipca 2012 papież Benedykt XVI usunął go z zajmowanego urzędu.

 

Źródła: Aktuality.sk, Hlavne Spravy, DennikN.sk, Infovojna.sk, Postoj.sk

PK


DATA: 2019-03-14 07:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

i na szczescie Słowacy sie nie przejmuja....
11 miesięcy temu / kapitan
 
Niech Bóg błogosławi takim Kapłanom
11 miesięcy temu / Maria
 
Kiedy u nas biskupi powiedzą tak otwarcie?
11 miesięcy temu / Marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.