DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Abp Michalik: upadek Polski następuje przez obojętność na zło

Abp Michalik: upadek Polski następuje przez obojętność na zło
TP/FORUM

Prawdziwy upadek Polski następuje wtedy, gdy ludzie zaczynają być obojętni na zło i nadużycia – mówił abp Józef Michalik w wypełnionej po brzegi bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Stwierdził, że największym dramatem obecnych czasów jest „noc duchowa i moralna, która się rozpościera nad naszym narodem”. Metropolita przemyski przewodniczył tam Mszy św. w intencji Ojczyzny.


- Kościół nie może dezerterować z terenu wspólnoty społecznej, Kościół nie może odejść od oceny moralnej zjawisk społecznych i politycznych. To nie jest mieszanie się do polityki, to jest uzdrawianie polityki, to jest nasz obowiązek – podkreślał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zaznaczył, że Kościół nie pragnie przejmować władzy, ale czuje się odpowiedzialny za duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska. Stwierdził, że demokracja słabnie z powodu braku zasad, a decydujące są słupki poparcia i interes, a nie dobro ogółu.

- Nasze refleksje nie mają nic wspólnego z programem którejkolwiek partii. Przeciwnie – bolejemy, że istniejące partie nie mogą znaleźć wspólnego języka dla dobra Ojczyzny, bezrobotnych, wykształcenia przyszłych pokoleń, budzenia zdrowego patriotyzmu opartego o znajomość historii – mówił abp Michalik.

Stwierdził, że największym dramatem obecnych czasów jest „noc duchowa i moralna, która się rozpościera nad naszym narodem”. – To jest dramat, że my nie cierpimy, nie reagujemy. Prawdziwy upadek Polski następuje wtedy, gdy ludzie zaczynają być obojętni na zło i nadużycia, gdy nie boleją – przypominał abp Michalik.

Przewodniczący Episkopatu Polski skrytykował rugowanie z programu edukacji lekcji historii. - To jest strategia ludzi, którzy nie mają wyobraźni humanistycznej, którzy nie chcą formować człowieka w człowieku, tylko sprawną machinę do sukcesów jednokierunkowych. Trzeba żebyśmy poczuli odpowiedzialność za historię, za nasze wykształcenie, za naszą wiedzę – mówił. Odnosząc się do katechezy zaznaczył, że nigdy nie była obowiązkowa, a zawsze istniała możliwość wyboru etyki.

Abp Michalik ubolewał również nad łamaniem sumień w polskim parlamencie. Stwierdził, że wiele uwagi poświęca się niepełnosprawnym i dostosowuje się dla nich urzędy, ale nie liczy się z niepełnosprawnym przed urodzeniem. - Sumienie przekreślone, złamane w parlamencie polskim. To nie są ludzie sumienia, których obdarzyliśmy zaufaniem – powiedział. – Najprostsze rozwiązanie to barbarzyńskie rozwiązanie. To przed chrześcijaństwem zrzucano inwalidzkie dzieci ze Skarpy Tarpejskiej. My chrześcijanie na barbarzyństwo nigdy nie możemy się zgodzić – kontynuował.


Mówiąc o bohaterach narodowych, za sprawą których Polska odzyskała niepodległość, zauważył, że często mieli różne koncepcje, ale jeśli chodzi o wolność i dobro ojczyzny czuli się jedno i nie występowali przeciwko sobie.

W Mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, wojsko, służby mundurowe, harcerze oraz liczne poczty sztandarowe.KAI, kra
DATA: 2012-11-12 09:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No,cóż prawdą jest zjawisko zobojętnienia nas Polaków na nasze narodowe sprawy.Gdzie tkwią przyczyny tego przykrego zjawiska? Chyba w tzw b e z s i l e,ponieważ wielu ludzi doszło do wniosku,że uratować Polskę przed całkowitą jej zatratą może tylko uczynić zbrojne pospolite ruszenie! A to jest po prostu straszna sprawa w postaci wojny domowej. A co taka wojna rodzi? Nie muszę nikomu wyjaśniać.Jej tragiczne obrazy można w zasadzie codziennie widzieć z państw arabskich.Zło,które wzięło górę po 1989r w naszej umęczonej Ojczyżnie nie da się wyeliminować z życia kraju.W zasadzie każde wybory do Sejmu i Senatu wiadomo kto i za pomocą jakich środków wygrywa.Mam tu na uwadze środki wewnętrzne i zewnętrzne.W tym względzie nasz Kościół - jak do tej pory zawiódł.Nie było Jego jednoznacznego i na wyższych tonach głosu w czasie kampanii wyborczych.To jest temat przykry,a zarazem szeroki i głęboki.Tę lukę bardzo szybko, z lisią chytrością wykorzystały lewackie media.I mamy to co mamy... Z
ponad 7 lat temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.