DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Abp Michalik: Bójcie się wykształconych, a nieprostych serc, bo to jest zagrożenie

Abp Michalik: Bójcie się wykształconych, a nieprostych serc, bo to jest zagrożenie
fot. Ryszard Hołubowicz / Creative Commons / wikimedia.commons

Dzisiaj jest atak i nie udawajmy, że nie widzimy. Na szczęście widzimy. I to jest moc naszego narodu, to jest moc naszego Kościoła, że mówi to, co widzi, że dzisiaj jest atak na prawo natury. Relatywizm. Wszystko chce się zrelatywizować – podkreślił podczas Pasterki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita przemyski stwierdził podczas Pasterki w archikatedrze w Przemyślu, że główne niebezpieczeństwo na drodze do zbawienia jest wtedy, kiedy zaczyna się zło nazywać dobrem. Dodał, że bardziej niebezpieczny jest ten nieprzyjaciel, który nie atakuje wprost, ale schlebia. – Metody są bardziej wysublimowane. Dzisiaj jest atak i nie udawajmy, że nie widzimy, na szczęście widzimy – powiedział abp Michalik, zaznaczając: - Jest zdrowiej, lepiej, że nas krytykują, niż gdyby mieli nas chwalić.

 

Przewodniczący KEP zachęcał, aby nie bać się trudu, ale zachować wierność tradycji, bo „przez tysiąc lat chrześcijaństwo się utrzymało na naszej ziemi, dzięki prostemu człowiekowi”. Zaznaczył przy tym, że prostota jest niezależna od wykształcenia. - Bójcie się wykształconych, a nieprostych serc, bo to jest zagrożenie – przestrzegał.

 

Abp Michalik wspomniał, że przed wojną, gdy w Związku Radzieckim panował głód, obserwatorzy mówili, że wszystko jest w porządku. – I dzisiaj żyjemy w czasach, że próbują nam wmówić, że małżeństwo między mężczyzną i kobietą jest przestarzałe, że wierność Bożym przykazaniom, że świętowanie dnia Pańskiego jest przestarzałe. Sam zdecyduj, co jest dobre i złe. Nie! Ja mam decydować, ale tak, jak Bóg wpisał w moją naturę, ja wiem, że zła muszę unikać – wzywał kaznodzieja.

 

Przewodniczący Episkopatu Polski wyraził radość i wdzięczność za inicjatywy ludzi świeckich, odnoszących się do życia religijnego, obrony życia, czy prawodawstwa. Jak stwierdził, naród się budzi „i nie da się uśpić”.

 

– Jak biskup mówi, to można go zakrzyczeć, opluć, powiedzieć, że on już taki jest, a Kościół musi tak mówić. Ale świeccy się budzą dzisiaj, hołd im trzeba oddać i nie wolno ich zostawić samym sobie, trzeba im pomagać – mówił abp Michalik.

 

- Obudzone społeczeństwo zauważy biedaka obok siebie, potrzebującego pomocy, przyjdzie z pomocą, a nie będzie tylko egoistycznie wpatrzone w siebie. I to jest naśladowanie Chrystusa, to dlatego Chrystus przyszedł na ziemię – zaznaczył metropolita przemyski.

 

 

Źródło:interia.pl /KAI

luk


DATA: 2013-12-25 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To mądre i prawdziwe słowa.
ponad 6 lat temu / marco
 
@Obserwator: albo nie zroumiałeś, albo celowo wyrywasz część znania z kontekstu. Zakładając optymistycznie pierwszą opcję, wyjaśniam. Biskup powiedział: "Bójcie się wykształconych, a nieprostych serc, bo to jest zagrożenie". Wykształceni z nieprostymi sercami (czyli np. kombinatorzy, oszuści, manipulanci) nie niosą postępu lecz upadek. Wykształcenie wzmacnia siłę człowieka, a więc wykształcony zły człowiek jest dużo groźniejszy od niewykształconego złego człowieka.
ponad 6 lat temu / MR
 
Byłam na Wigilii u kuzynów (wykształceni ludzie w średnim wieku). Była i modlitwa i opłatek. Ale gospodyni wspomniała, iż jest wierząca ale że nikt jej nie uczył dokładnie ani obyczajów świątecznych ani Biblii. Wynika z tego, że nawet osoby w średnim wieku należy uczyć i przypominać im to co trzeba. To prośba/ukłon w kierunku kapłanów.
ponad 6 lat temu / kasia
 
[email protected] Nie o to chodzi. Niektóre osoby wykształcone uważają, że są tak mądre, że Bóg nie jest im potrzebny. Inne osoby, nawet wykształcone, są wierzące. chodzi o to aby niezależnie od poziomu wykształcenia nie tracić kontaktu z bogiem. Ja myślę, że dobre wzory wynosi się domu i czerpie od aktywnych kapłanów. Popatrzcie natomiast z jakiej rodziny wyszła, jakie życie prowadzi i jakie filmy realizuje (jaki daje przykład) reżyserka filmu "W imię".
ponad 6 lat temu / elek
 
wiele serc w Polsce czeka Księże Prymasie na proste słowa prawdy z ust pasterza. Rzucił Antychryst pomiędzy owieczki boże pełno wilków w owczych skórach, wielu fałszywych proroków.. Ulgę przynoszą jasne słowa pasterza i odnawiają moc ducha. Bóg zapłać :)
ponad 6 lat temu / arekpolak
 
Mądre słowa Księdza Arcybiskupa. Można posiadać kilka tytułów naukowych a jednocześnie charakteryzować się brakiem znajomości podstawowych zasad etycznych. Jeszcze kilka lat temu nigdy bym nie dał temu wiary, że ktoś z tytułem dr hab., może jednocześnie zachowywać się po chamsku, ale musiałem przekonać się o tym na własnej skórze na jednej z podkarpackich uczelni.
ponad 6 lat temu / Polush
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.