DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski w Bazylice św. Piotra: wiara w Chrystusa jest odpowiedzią na ludzki lęk

Abp Marek Jędraszewski w Bazylice św. Piotra: wiara w Chrystusa jest odpowiedzią na ludzki lęk
Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Odpowiedzią na lęki człowiecze, czy te subiektywne, czy bardziej związane z obiektywnym stanem rzeczy jest wiara w Chrystusa – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy świętej przy grobie Jana Pawła II.Arcybiskup przewodniczył Eucharystii otwierającej spotkanie Rady Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

 

W homilii metropolita nawiązał do Ewangelii, mówiącej o człowieczym lęku: kobieta cierpiąca na krwotok obawiała się, że zostanie oskarżona o zuchwałość, a Jair przeraził się, gdy usłyszał, że jego córka nie żyje. Za każdym razem Pan Jezus powtarzał ludziom, że muszą wierzyć.

 

Ksiądz arcybiskup przypominał słowa św. Jana, który mówił, że w miłości nie ma lęku, a ten kto się boi, nie wydoskonalił się w miłości. Arcybiskup stwierdził, że miłość tych, którzy przeżywają w swym sercu lęki, jest jeszcze niedoskonała, a wiara i ufność pokładane w Chrystusie są chybotliwe. 

 

Jan Paweł II na Placu świętego Piotra wołał: non abbiate paura! – „Nie lękajcie się!” – i wzywał, by otworzyć się na Chrystusa. Papież prosił, by się nie lękać, tylko Jezus wie co w swoim sercu nosi człowiek i przynosi mu zbawienie. Ojciec Święty odwoływał się do doświadczeń ludzi, którzy po raz pierwszy otwierają się na Ewangelię, przyjmując posłanie nadziei, wyzwolenia i ocalenia. 

 

Kilka miesięcy później w encyklice Redemptor hominis papież pisał, że Chrystus przynosi człowiekowi wolność opartą na prawdzie i wyzwala go z tego, co tę wolność ogranicza i łamie. Ksiądz arcybiskup stwierdził, że Jan Paweł II dzięki Chrystusowi osiągnął prawdziwą wolność i ukazywał ją innym. Papież nie lękał się głosić Chrystusowej prawdy na całym świecie. – Jakże znamienne jest to, co widzieliśmy wszyscy w Niedzielę Palmową 20 marca 2005 roku, gdy podczas uroczystości, którym nie mógł przewodniczyć, ukazał się z wysokości okna Pałacu Apostolskiego, błogosławił światu i machał gałązką oliwną w ręku, na znak pokoju, który przynosi Chrystus, jako wezwanie, aby się nie lękać, jako zachętę, aby wierzyć, jako wskazanie, aby wszelkie lęki przezwyciężać miłością – zakończył metropolita.

 

 

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

RoM

 

 


DATA: 2020-02-05 16:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo niebezpieczne kazanie dla niosącego światło i jego zwolenników, bo każde zniewolenie zawsze jest oparte na jakimś lęku, a tu prosta recepta na wyzwolenie z niego. Dziękuję Ci Panie Boże, że mimo naszych lęków wynikających z niedoskonałej miłości, cierpliwie dajesz nam jeszcze takich Pasterzy. Gdy ich zabraknie, pozostanie jedynie Matrix Lęku, o którym zwolennicy niosącego światło marzą. Nieszczęśnicy nie wiedzą czego pragną..
1 miesiąc temu / Kefas
 
Boże, daj więcej takich biskupów.
1 miesiąc temu / naxa
 
Jezu, ufam Tobie
1 miesiąc temu / Ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.