DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski do środowiska akademickiego: Posługujcie Prawdzie!

Abp Marek Jędraszewski do środowiska akademickiego: Posługujcie Prawdzie!
Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Chcę wyrazić życzenie, by Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie był środowiskiem, które ma odwagę być solidarne z oczekiwaniami ludzi tęskniących do prawdy. By był on środowiskiem, które ma odwagę, jeśli trzeba, wyrazić sprzeciw wobec ideologii, które chcą pozbawić człowieka jego godności – mówił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy Świętej z okazji promocji akademickich w kolegiacie świętej Anny, w 623. rocznicę powołania Wydziału Teologicznego w Akademii Krakowskiej.W krótkim słowie wygłoszonym przed błogosławieństwem arcybiskup Marek Jędraszewski, nawiązując do początków publicznej działalności Chrystusa, zauważył, że choć Nazarejczycy z uwagą słuchali przemawiającego w ich synagodze Zbawiciela, nie mieli w sobie odwagi wiary.

Nazaret nie poznał czasu swego nawiedzenia. (…) Słowo Boże, Jednorodzony Boży Syn stał się człowiekiem. Przyszedł do swojej własności i nie został przyjęty. To jest dramat Słowa, dramat Prawdy – zaznaczył i dodał, że wszyscy, którzy otworzyli się na Słowo Boże, zostali obdarowani wielką łaską. Odwołał się do postaci Jana Pawła II i do jego dzieła „Osoba i czyn”, w którym papież zawarł postawy człowieka wobec prawdy. – Ojciec Święty mówił o dwóch autentycznych postawach: o solidarności i sprzeciwie. (…) O tym, że on sam był autorytetem dla świata świadczy jego solidarna postawa względem tych, którzy byli pozbawiani głosu nie tylko w wymiarze politycznym, ale względem tych, którzy się poczęli, a którym niektórzy odmawiali prawa do dalszego życia. (…) Był gotów na to, by stawać się również znakiem sprzeciwu. Sprzeciw niekiedy bardzo dużo kosztuje. Tak było podczas zamachu 13 maja 1981 roku – zauważył.

 

Metropolita przypomniał, że papież wymienił również dwie nieautentyczne postawy, do których zaliczył konformizm i unik. Nawiązał do słów biskupa Andrzeja Jeża, który pisał, że katolickie uczelnie znajdują się w stanie „intelektualnej hibernacji”, ponieważ nie zabierają merytorycznego głosu wobec wyzwań, przed jakimi staje Kościół.

 

Kiedy cytuję te słowa nie tylko się z nimi utożsamiam, ale chcę wyrazić życzenie, by Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie był środowiskiem, które ma odwagę być solidarne z oczekiwaniami ludzi tęskniących do prawdy. By był on środowiskiem, które ma odwagę, jeśli trzeba, wyrazić sprzeciw wobec ideologii, które chcą pozbawić człowieka jego godności. Do tych życzeń dołączam serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy dzisiaj będą odznaczeni. Pragnę złożyć także serdeczne gratulacje i życzenia pięknej posługi prawdzie. (…) Niech ta uczelnia stanie się prawdziwym i dostrzegalnym przez wszystkich ośrodkiem, gdzie Boża prawda promieniuje – zakończył.

 

Podczas uroczystości wręczono 39 dyplomów doktorskich, 9 dyplomów doktora habilitowanego oraz 5 dyplomów profesorskich.

 

 

Źródło: Diecezja.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2020-01-10 21:03
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bogu dzieki za mężnego i światłego abpa krakowskiego M. Jedraszewskiego. Godny następca św. Stanisława i św. Karola Wojtyły - JPII
ponad 1 rok temu / ks. katolicki
 
Głos wołającego na pustyni. Gdzie są głosy 170 polskich biskupów i episkopatu. O Prymasie Polski nawet nie wspomnę a nad polskimi Uczelniami najlepiej spuścić zasłonę milczenia.
ponad 1 rok temu / oj tam
 
cyt" Pasterz mówi do owiec: źle idziecie." problem w tym ze ostatnio owce musiały w ten sposób upominać pasterzy
ponad 1 rok temu / do Rzecznik
 
No wlasnie! Niech owi ktorzy mienia sie katolickimi naukowcami, niech zaczna aktywniej walczyc z demoniczna ideologia gender! Z Panem Bogiem
ponad 1 rok temu / Slawomir Roch
 
Myślę że to nie tylko intelektualna hibernacja - delikatność wypowiedzi. Jakże można się uciekać do intelektu gremium które znajduje się w intelektualnej hibernacji? To jak apelować do nieprzytomnego. Domyślam się że to znacznie poważniejszy stan - to DUCHOWE ZAGUBIENIE, NIEMOC wynikająca też z braku pragnienia poznania Prawdy. A to już SÓL BEZ SMAKU... A ten stan duchowy wynika myślę że przede wszystkim z Stanu Ducha Pasterzy jako prowadzących życie duchowe. Pasterz mówi do owiec: źle idziecie. Ale On jest prawie jeden, co może więcej jeżeli cała reszta wszyscy pozostali mają innego Ducha? Czy Jego słowa są dla uratowania stada? Czy też będą DOWODEM przeciw stadu i jego przewodnikom ... Przebieg zdarzeń przemawia za tym drugim. Pozostaje stosowanie zasady RWD ks. Sedlaka nie zwracając uwagi jakie wichry miotają w chmurach dostojeństwa które zdmuchną pianę z sasmej góry. Biorę się za pranie skarpetek aby gdy się wypełni wola nieba miał czyste stopy.
ponad 1 rok temu / Rzecznik
 
Niech Bóg błogosławi Abp Markowi Jędraszewskiemu. Dziękujemy Tobie Kapłanie za wierność Bogu i Jego nauczaniu. Idziemy za Tobą Pasterzu.
ponad 1 rok temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.