DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski: znowu nam trzeba bronić Polski i Europy

Abp Marek Jędraszewski: znowu nam trzeba bronić Polski i Europy
Piotr Tumidajski/FORUM

Jesteśmy w obliczu nowych wyzwań, trudności i zagrożeń. Nie tyle politycznych, co kulturowych. Znowu nam trzeba bronić Polski i Europy - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Katedrze na Wawelu podczas Mszy św. sprawowanej w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

 

W homilii hierarcha przypomniał, że 17 września 1939 dokonał się IV rozbiór Polski. Ambasador RP w Moskwie Wacław Grzybowski został pilnie wezwany do moskiewskiego Komisariatu Spraw Zagranicznych, gdzie odczytano mu uzgodnioną wcześniej z Niemcami notę dyplomatyczną, w której Związek Sowiecki uzasadniał swoją agresję na Polskę z powodu „rozpadu państwa polskiego”, a tym samym konieczności „wzięcia pod swoją opiekę” Ukraińców i Białorusinów.

 

Ambasador Grzybowski wykazał kłamliwość przytoczonej argumentacji - mówił metropolita - mając świadomość, że rząd polski przygotowuje się do dalszych walk i czeka na obiecaną pomoc ze strony Francji i Anglii. Dodał również, że działania Sowietów są złamaniem paktu o nieagresji.

 

Wobec braku jednoznacznego rozkazu Wodza Naczelnego, niektóre polskie oddziały podjęły heroiczną walkę, inne poddały się. Rosja sowiecka i III Rzesza podpisały 28 września tzw. traktat o granicach i przyjaźni, zwany też drugim paktem Ribbentrop-Mołotow, przypieczętowując tym samym IV rozbiór Polski. W konsekwencji Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tys. żołnierzy.

 

Długo trzeba było czekać w Polsce, by o tych tragicznych wydarzeniach mówić otwarcie - przypomniał abp Jędraszewski. Dopiero po 1990 r. na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie pojawiła się tablica z napisem: „Obrona granicy wschodniej RP 17 IX – 1 X 1939”. - Rozważamy tę tragedię i wsłuchujemy się w głos Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii, który lituje się nad płaczem matki: „Na widok [matki, której jedyny syn umarł,] Pan użalił się nad nią i rzekł do niej: Nie płacz!” – mówił.

 

Arcybiskup zaznaczył, że choć Polacy płakali nad losem oficerów, żołnierzy i ich rodzin, to nigdy nie poddali się i nie zrezygnowali z dążenia do wolności. - Te straszliwe wydarzenia – 1 i 17 września 1939 r. - nie złamały polskiego ducha, ponieważ wierzono w Boga. Polska, katolicki kraj wydany na łup bezbożnych systemów totalitarnych, nie złamała się, trwając w swoim oporze i przekonaniu, że Bóg użali się na jej losem i że Polska zmartwychwstanie na nowo - podkreślił abp Jędraszewski.

 

Przypomniał następnie o długiej drodze Polaków do wolności - przez bitwę o Anglię, Tobruk, Monte Cassino, Powstanie Warszawskie, a po 1945 r. w trakcie powstawania Solidarności i stan wojenny. - Ostatni żołnierze sowieccy opuścili Polskę w dniu symbolicznym, 16 września 1992 r., po 53 latach okupacji. Ale Polska przetrwała dzięki swojej kulturze budowanej na chrześcijańskich wartościach, umacniających jej tożsamość, dających siłę z pokolenia na pokolenie - stwierdził metropolita krakowski.

 

Na zakończenie arcybiskup zaznaczył, że przed współczesną Polską stoją jednak nowe zadania. – Jesteśmy w obliczu nowych wyzwań, trudności i zagrożeń. Nie tyle politycznych, co kulturowych. Znowu trzeba nam bronić Polski i Europy, a także wracać do fundamentów prawdziwego autentycznego humanizmu, które zawsze były naszą ostoją. Zrąb tego humanizmu tworzą cztery słowa: Bóg, osoba ludzka, rodzina, naród - powiedział.

 

KAI/Archidiecezja krakowska

MA


DATA: 2019-09-17 11:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polska przetrwała? Niestety, nie przetrwała. PRL i obecna RP to nie kontynuacja w trwaniu przedhitlerowskiej i przedsowieckiej Polski. Nie przetrwała również dlatego, ze od 50 lat odprawiamy tu NOM i sprawujemy nowe sakramenty, a nowi biskupi i nowi księża to takie nowe rzeczy opowiadają, zamiast nauki Chrystusowej. Humanizm?...
8 miesięcy temu / Antymodernista
 
To jest właśnie posoborowy Kościół Papieża Franciszek różnorodny w nauczaniu> Do wyboru i koloru "jak kwiaty na łące": Mamy Bp Lengę emeryta dla Tradycjonalistów, Bp Jędraszewskiego dla patriotów i zewangelizowanych "po nowemu" - głoszącego wykłady i odpowiadającego w duchu humanizmu PYTANIEM na zadawane pytania przez wiernych. No i oczywiście ulubieńca postępowych mediów katolickich i ateistów Bp Rysia. O innych nie piszę bo tworzą "BUKIET" różnorodnych opinii dla papieża i realizują Wytycz. Żyjemy w czasach gdzie N.E. dociera przez internet do wszystkich nawet do seminariów. Każdy może sobie posłuchać co głoszą poszczególni Biskupi i Sam OCENIĆ jeśli ma otwarty na Prawdę ROZUM. Ostatnio ukazał się stary film ze spotkania Bp. Jędraszewskiego z seminarzystami.> "Stary Mszał do kosza..."? Inne filmy też bardzo ciekawe dla tych co się interesują ZMIANAMI i śledzą postęp POSTĘPU w Polsce czyli jak BYŁ MOŻLIWY TAKI PRZEWRÓT i REWOLUCJA w Katolickiej Polsce.
8 miesięcy temu / iskierka > Dari
 
Pokonaliśmy: brunatną zarazę - nazizm, czerwoną zarazę - komunizm. musimy też pokonać tęczową zarazę - LBGT. Taki już nasz los, niestety ta walka przynosi zawsze ból, cierpienia, niewyobrazalne straty ale tak to jest. LBGT - oddawanie bezbronnych dzieci na wychowanie w ręce tych zboczeńców w świetle prawa uważam za zbrodnie państwową.
8 miesięcy temu / Czesław
 
Humanizm? Humanizm to my mamy od Soboru zamiast chrześcijaństwa i to co się dzieje, to są tego efekty. Bóg został zdetronizowany, a na Jego miejscu został postawiony człowiek. "Istota humanistycznej teologii polega na tym, że jej wyłączne centrum stanowi człowiek; w stopniu, w jakim człowiek jest wywyższany, umniejszany jest absolut Boga. Na naszych oczach owo samowywyższanie się istoty ludzkiej przybiera postać kultu 'nowego człowieka'" - Tomasz Molnar, Christian Humanism, s. 132.
8 miesięcy temu / M.
 
iskierka...moja prawda jest najmojsza...śmiesznie brzmią tuzy intelektu i " prawdziwej" wiary, pouczajace Arcybiskupa, i to właśnie Jędraszewskiego!! Ten korzeń Tradycji to pouczanie Chrystusa przez gorliwych faryzeuszy ?
8 miesięcy temu / Darius
 
W przededniu V rozbioru Polski...
8 miesięcy temu / szkoda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.