DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski: Panie, daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą!

Abp Marek Jędraszewski: Panie, daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą!
Fot. Archidiecezja Krakowska

Tyle pokoleń Polaków powtarzało za Apostołami w czasach niewoli: „Panie, przymnóż nam wiary”, a wraz z tym błaganiem łączyło się drugie: „Panie, przymnóż nam wiary w Polskę! Daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą! – przypomniał arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy Świętej za Ojczyznę, odprawionej z okazji Święta Niepodległości w katedrze wawelskiej.Metropolita krakowski odprawił Najświętszą Ofiarę, którą poprzedziło bicie dzwonu Zygmunt. Na początku Mszy Świętej pasterz archidiecezji podkreślił, że wierni zgromadzili się przy Chrystusowym ołtarzu, aby podziękować za wolność i niepodległość Polski oraz prosić o błogosławieństwo i opiekę nad ojczyzną.

 

W homilii metropolita nawiązał do słów z Księgi Mądrości: „Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca! Daje się bowiem znaleźć tym, co Go nie wystawiają na próbę, objawia się takim, którym nie brak wiary w Niego”. Stwierdził, że wiara wymaga prawości umysłu i serca i jest kluczowa by poznać Boga. Dlatego apostołowie prosili: „[Panie], przymnóż nam wiary!”.

 

Metropolita przypomniał, że w 966 roku wraz z przyjęciem chrztu rozpoczęły się dzieje państwa i narodu polskiego, ściśle powiązane z chrześcijaństwem. Wskazał, że słowa z Księgi Mądrości można odczytać jako wezwanie: „Myślcie o Polsce właściwie i szukajcie jej w prostocie serca!”. – Jest możliwe właściwe myślenie o Polsce, jeśli się ma prawość umysłu i serca, tę prawość, która wynika z wiary w Boga. Polska pozwala się znaleźć tym, którzy są prawego i prostego serca. Co więcej: Polska pozwala się odnaleźć w chwilach, kiedy przeżywa najbardziej trudne i dramatyczne chwile – powiedział arcybiskup.

 

Hierarcha zauważył, że Bóg jest obecny w dziejach narodu polskiego w chwilach chwały, co wyraził król Jan III Sobieski, który pisał do papieża po odsieczy wiedeńskiej: „przyszliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył”. W chwilach trudnych dla narodu Polacy zwracali się do Boga, prosząc o niepodległość.

 

Metropolita przywołał fragment modlitwy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wyzwolenie”. Wskazał na przejmujące słowa w niej zawarte: „Bym ja był z Twoich wiernych, a niewolnikiem nie był” i zauważył, że wiara w Boga jest gwarancją zachowania wolności. – Stąd konieczność błagania Boga o wiarę, by móc być wolnym w wolnej Polsce. Tyle pokoleń Polaków (…) powtarzało za apostołami w czasach niewoli: „Panie, przymnóż nam wiary”, a wraz z tym błaganiem łączyło się drugie: „Panie, przymnóż nam wiary w Polskę! Daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą!” – powiedział.

 

Ksiądz arcybiskup przypomniał między innymi historię strajku dzieci z Wrześni, które chciały modlić się i odbywać lekcje religii w języku polskim. Powstał wtedy anonimowy wiersz: „My z Tobą Boże rozmawiać chcemy / lecz Vater unser nie rozumiemy, / i nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać, / boś Ty nie Vater, lecz Ojciec nasz”. Swój głos do wiersza dzieci dołączyła Maria Konopnicka w swoim utworze: „O Wrześni”.

 

Metropolita stwierdził, że w Święto Niepodległości należy wyrazić swą głęboką wdzięczność Bogu za znanych i nieznanych wielkich rodaków, którzy wierząc w Chrystusa nigdy nie utracili wiary w Polskę. – Stąd nasze dzisiejsze dziękczynienie za ich wiarę w Boga, w Polskę, za ich patriotyzm, poświęcenie, przelaną za ojczyznę krew, za to, że ich wiara pozwala nam dzisiaj radośnie śpiewać: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!” – zakończył.

 

Na uroczystej Mszy Świętej z okazji Święta Niepodległości obecni byli biskupi, duchowni, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz służb mundurowych, pielgrzymi z Węgier, harcerze i poczty sztandarowe.

 

Ksiądz Arcybiskup sprawował Eucharystię w XVI-wiecznym ornacie pochodzącym z fundacji królowej Anny Jagiellonki. Na plecach szaty usytuowano medalion z wizerunkiem Orła Białego. Z kolei na XIX-wiecznym kielichu mszalnym używanym podczas liturgii umieszczono figurkę orła zrywającego się do lotu, z koroną na głowie.

 

 

Źródło: diecezja.pl

RoM

 

 


DATA: 2019-11-12 13:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Zyczliwy : Księża starej daty twierdzą że zawód psychiatry nie jest potrzebny. Wystarczą szczera spowiedź i poważne traktowanie wiary, intencje i mowa według zasady "tak-tak, nie-nie" . A nie jak u was PiSowców frankistów- kłamstwo na kłamstwie.
8 miesięcy temu / wierny
 
Brak Mszy Wszechczasów i zalegalizowana aborcja to gwarancja Gniewu bożego. Mamy to na piśmie - Dekalog V i bulla "Quo primum tempore".
8 miesięcy temu / Leaf427
 
wierny- to psychiatra a nie biskup powinien rozstrzygać twój problem
8 miesięcy temu / Życzliwy
 
Przez 1000 lat w Polsce była sprawowana MSZA ŚWIĘTA W TRADYCYJNYM RYCIE RZYMSKIM i była w Polsce wiara, były powołania do kapłaństwa, BÓG Polskę zawsze bronił i chronił /przez tak liczne wieki/. Od 50 lat kapłani odwrócili się od BOGA, zaczęli odprawiać bałwochwalczą, judeoprotestancką Mszę, ściągając tym samym na siebie i naszą OJCZYZNĘ gniew BOŻY i gniew wszystkich świętych Papieży, Ojców Kościoła i męczenników, którzy krew swoją przelewali w obronie świętej wiary, BOGA i KOŚCIOŁA CHRYSTUSOWEGO. Dzisiaj Polska jest w stanie straszliwego upadku moralnego i w kryzysie wiary. Stoimy w obliczu grabieży naszych dóbr narodowych ze strony Żydów, zalewa nas gigantyczna fala nachodźców różnych kultur, tęczowa zaraza deprawuje dzieci, młodzież i całe masy Polaków. Profanacje Kościołów, kaplic, ośrodków kultu Bożego, ataki na kapłanów i katolików są już codziennością itd. Kiedy wreszcie hierarchowie wyciągną z tego prawdziwe wnioski?! Tradycyjny ornat i NOM to plucie BOGU
8 miesięcy temu / Daro
 
Skoro ornat XVI-wieczny, to może też Msza Święta skodyfikowana w XVI wieku ? Czy ktoś z Państwa orientuje się, czy odprawiona została katolicka Msza Wszechczasów ?
8 miesięcy temu / Józef z Tallin
 
Dlaczego biskup nie informuje i nie ostrzega o ustawie 447? Potem matołki idą i głosują na PiS. I już po Polsce. Kolejny rozbiór za winklem.
8 miesięcy temu / wierny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.