DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski: objawienia fatimskie nie znalazły pożądanego przez Matkę Najświętszą echa

Abp Marek Jędraszewski: objawienia fatimskie nie znalazły pożądanego przez Matkę Najświętszą echa
Fot. Piotr Guzik/FORUM

„Można odnieść wrażenie, że władza komunistyczna bardzo na serio, może nawet bardziej niż wielu katolików, brała zapowiedzi fatimskie i robiła wszystko, żeby ludzie nie dowiedzieli się o treści objawień” – zauważył arcybiskup Marek Jędraszewski podczas „Dialogów u św. Anny”.


Objawienie Matki Bożej w Fatimie, którego stulecie obchodzimy w tym roku, było tematem majowych dialogów prowadzonych z wiernymi przez abpa Marka Jędraszewskiego w kolegiacie św. Anny w Krakowie.

 

W katechezie otwierającej spotkanie metropolita krakowski wskazał na wielowymiarowość objawień fatimskich, które odnosiły się zarówno do wydarzeń, które niebawem nastąpiły - II wojna światowa, ekspansja komunizmu na świecie, ale także do problemów nam współczesnych. Rozważanie tajemnic objawień Matki Bożej „odczytujemy w świetle współczesnych nam wyzwań” - podkreślił abp Marek Jędraszewski.

 

- To wszystko co się wydarzyło i dzieje, także dzisiaj, jest skutkiem tego, że objawienia fatimskie nie znalazły pożądanego przez Matkę Najświętszą echa. Mówiąc o napięciu między zapowiedziami fatimskimi a Rosją, trzeba mieć na uwadze i II wojnę światową, i rozlanie się komunizmu nie tylko w znaczącej części Europy po 1945 roku, ale także na cały świat - mówił metropolita krakowski.


Jako przykład próby wymazania Fatimy ze świadomości społecznej przytoczył działania cenzury, która w czasach Polski Ludowej, w latach siedemdziesiątych, wydała zapis, zabraniający umieszczania na obrazkach prymicyjnych wizerunku Matki Bożej Fatimskiej. - Można odnieść wrażenie, że władza komunistyczna bardzo na serio, może nawet bardziej niż wielu katolików, brała zapowiedzi fatimskie i robiła wszystko, żeby ludzie nie dowiedzieli się o treści objawień – zauważył arcybiskup.

 

Orędzie fatimskie były bardzo ważne dla Jana Pawła II, który w 2000 roku beatyfikował Franciszka i Hiacyntę oraz papieża Franciszka, który kanonizował pastuszków w miejscu objawień Matki Bożej. Abp Marek Jędraszewski cytując słowa papieży, pokazał aktualność objawień z Fatimy.

 

Podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jan Paweł II mówił: „Tutaj w Fatimie, gdzie zostały zapowiedziane czasy udręki Matka Boża domagała się modlitwy i pokuty. Kościół chce postawić na świecznikach te dwa płomyki, które Bóg zapalił aby przyświecały ludzkości w jej ciemnych i niespokojnych godzinach”.

 

„Fatima jest płaszczem światła, które nas okrywa tutaj i w każdym miejscu na Ziemi kiedy uciekamy się pod opiekę Najświętszej Matki. Pod jej płaszczem nie zagubią się, z jej ramion przyjdą nadzieja i pokój, których potrzebują i o który błagam dla wszystkich moich braci w chrzcie i w człowieczeństwie, zwłaszcza dla chorych i niepełnosprawnych, więźniów i bezrobotnych, ubogich i opuszczonych” - mówił podczas niedawnej pielgrzymki do Fatimy papież Franciszek.

 

- Takie rozłożenie akcentów, nieco inne ze strony ojca świętego Franciszka i Jana Pawła II pokazuje, jak coraz bardziej wchodzimy w tajemnice objawień Matki Bożej, jak je odczytujemy w świetle współczesnych nam wyzwań. Jestem głęboko przekonany, że jest to też zadanie jakie staje przed nami. Wpisuje się ono w to, o czym mówił Jan Paweł II żegnając się w roku 2002 z naszą ojczyzną, o konieczności „wyobraźni miłosierdzia” - zakończył katechezę metropolita krakowski.


Pytania, na które odpowiadał abp Marek Jędraszewski dotyczyły m.in. podobieństwa między przesłaniem Matki Bożej z Fatimy a objawieniem Bożego Miłosierdzia z Łagiewnik, Gietrzwałdu jako jedynego uznanego oficjalnie przez Kościół objawienie maryjnego w Polsce, różnicy między patriotyzmem a nacjonalizmem oraz pomocy uchodźcom z Syrii.

 

Jeden z pytających prosił także o konkretną radę dotyczącą częstego odmawiania modlitwy różańcowej, stawiając sobie za wzór św. o. Pio, który 30 razy dziennie modlił się na różańcu. - Dla ludzi, zajętych swoimi sprawami rodzinnymi, domowymi, zawodowymi jest to niemożliwe - zauważył abp Jędraszewski. - Droga do świętości i pragnienie spotkania się z Matką Najświętszą niekoniecznie musi się wyczerpywać tylko w tym, że będziemy odmawiali bardzo wiele różańców każdego dnia. Chodzi o to by spełniać swoje zadania, te które mamy wobec Boga, wobec najbliższych wobec innych ludzi, w duchu miłości Boga i bliźniego. To jest nasza droga do świętości, to jest też ta droga, którą nam pokazała Matka Najświętsza – przekonywał metropolita Krakowa.

 

Retransmisję ze spotkanie będzie można obejrzeć na oficjalnym kanale YouTube archidiecezji krakowskiej i na stronie Franciszkańska3.pl lub wysłuchać na nowohuckie.pl. Obszerna relacja Dialogów u św. Anny będzie można również obejrzeć w ramach cyklicznego programu „Wiara i Życie” Redakcji Katolickiej na antenie TVP 3 Kraków.

 

W czerwcu tematem kolejnych „Dialogów u św. Anny” będzie posługa i dzieło miłosierdzia św. Brata Alberta.

 

Pytania do metropolity krakowskiego można nadsyłać przez specjalny formularz dostępny na stronie kolegiata-anna.pl, wysyłając mail na adres [email protected] lub wrzucić do specjalnej skrzynki w kolegiacie.

 

as | archidiecezja krakowska

DATA: 2017-05-26 10:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Jurek: nie dziw się zdenerwowaniu księdza. Jak on by zaczął mówić o piekle to musiałby zakwestionować AL 297... No nie wypada, czyż nie?
ponad 2 lata temu / ma
 
Marny człek
ponad 2 lata temu / franek
 
Nawiazujac do zadanego pytania ks.Arcybiskupowi,w kwestii podobieństw Objawień Matki Bożej w Fatimie,do Objawień Miłosierdzia Bożego udzielonych s.Faustynie, również i ja, na stronie pch,w dziale Opinie,pod tytułem "Maryja Płacze"zadałem podobne pytanie. Jednakże według mnie ,Objawienie Miłosierdzia Bożego, które nastąpiło w w krótkim czasie, po dwudziestu latach od Objawień Fatimskich, uważam Je za Ich rozszerzenie i dopełnienie. Pytanie moje,jak dotąd ,pozostaje bez odpowiedzi.
ponad 2 lata temu / stan
 
Orędzie fatimskie były bardzo ważne dla Jana Pawła II-dlatego nie dokonał poświęcenia rosji do czego dziś wraca kard.Sarah.Matka Boża to zresztą przewidziała objawiając s.Łucji że w koncu poświęcenie zostanie dokonane ale będzie już za późno.Podzielą los króla francji
ponad 2 lata temu / Hugon de Payns
 
No tak odważnej wypowiedzi nie słyszałem z ust posoborowego kleru chyba nigdy.Wniosek jest dość straszny kard.Bertone i wiele innych nazwisk to komuniści.Choć wiedziałęm o tym od dawna z innych niezaleznych źródeł to fakt że mówi to hierarcha posoborowego kościoła to jest już "coś"!Nie wiązałbym z tym jednak zbyt wielkich nadziei.
ponad 2 lata temu / Hugon de Payns
 
Na pierwszym w tym roku spotkaniu Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z księdzem desygnowanym do nas przez Proboszcza zwróciłem się z propozycją, aby w roku fatimskim więcej na kazaniach mówić o przesłaniu pierwszej tajemnicy z Fatimy, a mianowicie jak wiele dusz idzie do piekła. Ksiądz się zdenerwował i ofuknął mnie, mówiąc że nie ma potrzeby ludzi starczyć. +++ To samo przesłanie z Fatimy warto polecić pod duszpasterską troskę abpa Jędraszewskiego, bo podstawowym obowiązkiem duszpasterzy jest zaprowadzenie dusz ludzi do nieba (obowiązek stanu duchownych). A znając realia muszę z bólem zawołać: ?Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko (Matko i Królowo nasza)?? (przy okazji dziękując Matce za Jej obecność w naszym życiu).
ponad 2 lata temu / Jurek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.