DZIŚ JEST:   22   MARCA   2019 r.

Św. Zachariasza, papieża
Bł. Baldwina z Boucle
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski: kto ratuje i ocala jedno życie, to ratuje i ocala cały świat

Abp Marek Jędraszewski: kto ratuje i ocala jedno życie, to ratuje i ocala cały świat
Źródło: Archidiecezja Krakowska / flickr.com

- Patrzenie na życie drugiego człowieka w kategoriach matematycznej kalkulacji jest myśleniem Piłata, a także Kajfasza – podkreślił w rozmowie z Onetem, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Zaś „prawo do aborcji” jest skutkiem obojętności na los drugiego człowieka.

 

W rozmowie z portalem Onet.pl abp Marek Jędraszewski podkreślił m.in., że wszelkie zło i przemoc zaczyna się od egoizmu i obojętności na los drugiego człowieka. - Stąd wziął się holocaust na tle rasowym, którego autorem i sprawcą był niemiecki nazizm. Dzisiaj, choć w innym wymiarze, obojętność na los drugiego człowieka jest promowana przez liberalną Europę. Jej skutkiem jest tzw. prawo do aborcji, bo nienarodzone jeszcze dziecko jawi się jako przeszkoda do „bycia sobą” i do „realizacji siebie”. A przecież w postawie wobec życia drugiego człowieka rozgrywa się nasze człowieczeństwo – powiedział.

 

To – odpowiadając na zarzuty o partyjność – nie ma nic wspólnego z myśleniem partyjnym, które nastawione jest na kalkulowanie tego, co się opłaca, a co nie. To kalkulacja właśnie sprawiła, że PiS wycofał się z projektu zakazującego aborcji chorych dzieci. - Wystarczył jeden „czarny marsz” i się wycofano. Wiem od wielu posłów, że ta decyzja była dla nich czymś bardzo trudnym do przeżycia. Czuli się bardzo upokorzeni, że partia tak, a nie inaczej zdecydowała – dodał Arcybiskup.

 

W dyskusji pojawił się zaś argument, że dla tysiąca istnień ludzkich rocznie (tyle dzieci w Polsce zabijanych jest co roku w łonach matek – red.) nie warto wywoływać światopoglądowej wojny, że to się „nie kalkuluje”. - Na to bym jednak odpowiedział powiedzeniem żydowskim: kto ratuje i ocala jedno życie, to ratuje i ocala cały świat. Z tego wyrosła zresztą idea sprawiedliwych wśród narodów świata. Patrzenie na życie drugiego człowieka w kategoriach matematycznej kalkulacji jest myśleniem Piłata, a także Kajfasza – zaznaczył abp Jędraszewski.

 

To myślenie na zasadzie „lepiej niech zginie rocznie ten tysiąc małych dzieci, niż miałoby dojść do przegrania wyborów” podsumował hierarcha.

 

Źródło: onet.pl

MA


DATA: 2017-12-28 15:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

i tak właśnie objawił sie błogosławiony reset pamięci sanchedrynu po pażdzierniku 2016; komunikat z 374 posiedzenia Zebrania Plenarnego Konferencji EP:....Biskupi polscy przypominają, iż nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania......nie zdziwie sie gdy portal tego nie opublikuje....
ponad 1 rok temu / delgado
 
To prawda, że PiS tak wykalkulował, ale rok temu episkopat też dał plamę nie popierając jednoznacznie tego projektu i trochę pomógł w tych kalkulacjach. A odnośnie do interpretacji AL to widać, że szykuje się zmiana nauczania. Smutne, że tyle razy biskupi powoływali się na nauczanie JP2, a teraz nie mają na tyle odwagi by go bronić. Ale może jeszcze nie wszystko stracone i potrzebują wsparcia mediów katolickich, świeckich, żeby podjąć właściwą decyzję.
ponad 1 rok temu / Karol
 
Ciekawsza w tym wywiadzie jest odpowiedź na pytanie o udzielanie Komunii Świętej rozwodnikom. Nie pada jednoznaczna odpowiedź, tylko coś o "dotychczasowej nauce Kościoła" i w kontrze do niej tej obecnej, czyli rozeznawaniu, towarzyszeniu itp. Czyli idzie nowe...
ponad 1 rok temu / Góral
 
Abp Marku Jędraszewski z Krakowa, a co z cnotą roztropności, bo możnaby odnieść wrażenie iż ona tu nie ma nic do powiedzenia. Jak w takim razie rozumieć przypowieść Chrystusa Pana o owym roztropnym władcy, który nie czując się na siłach. Wyprawia naprzód poselstwo i prosi o pokój?! I jeszcze jedno abp Marku Jędraszewski, otóż owo zacytowane przez Jego Przewielebność powiedzenie żydowskie: ?kto ratuje i ocala jedno życie, to ratuje i ocala cały świat?, ma uzasadnienie wyłącznie wówczas, gdy owy bohater nie jest zarazem sprawcą fizycznym, czy moralnym ludobójstwa. Można bowiem uratować kilka, czy kilkanaście osób, nawet kilkadziesiąt, a zarazem być upiornym zbrodniarzem i ludobójcą. Musi przyznać Wasza Przewielebność, iż trudno byłoby wmówić ludziom że taki podły człowiek, a właściwie to potwór moralny, to sprawiedliwy wśród Narodów Świata. I z całym należnym szacunkiem, to właśnie klasyczny przykład sprawy, podłych uczynków abp Andrzeja Szeptyckiego ze Lwowa.
ponad 1 rok temu / Sławomir Tomasz Roch
 
2 miliardy niewinnych istnień w ciągu 50 lat ..to jest zbrodnia .proszę sobie polarzyc na wadze winę 2 miliardy niewinnych istnień i 6 milionów.
ponad 1 rok temu / liść dębu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.