DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski: jeśli ktoś walczy z zarazą, to czy tym samym jest wrogiem tych, którzy chorują?

Abp Marek Jędraszewski: jeśli ktoś walczy z zarazą, to czy tym samym jest wrogiem tych, którzy chorują?
fot. Marian Zubrzycki / FORUM

Wiele środowisk patrzy na Kościół jako swego głównego „przeciwnika ideologicznego” – i to jest tradycja rodem z PRL, wzbogacana o środowiska liberalne. Wrogość ta uwidacznia się szczególnie, gdy podejmowane są dyskusje na temat aborcji czy eutanazji. Paradoks polega natomiast na tym, że te środowiska niekiedy zapominają o swoim „odwiecznym przeciwniku”, jakim jest Kościół i żądają od niego, aby towarzyszył im w konkretnych bataliach politycznych. Mamy więc do czynienia z próbami otwartej i cynicznej instrumentalizacji Kościoła – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” abp Marek Jędraszewski.

 

Krakowski metropolita odnosi się do ataków, jakie spadły na niego ze strony środowisk LGBT i wspierających je polityków i celebrytów. – Moja wypowiedź z 1 sierpnia nie była skierowana przeciwko konkretnym osobom, ale przeciwko określonej ideologii zbudowanej na fundamentalnym kłamstwie antropologicznym – podkreśla. – Jeśli ktoś walczy z zarazą, np. z epidemią dżumy bądź cholery, to czy tym samym jest wrogiem tych, którzy na te choroby chorują i znajdują się w niebezpieczeństwie życia? – dodaje hierarcha.

 

Abp Jędraszewski komentuje także słowa, jakie pod jego adresem padły z ust o. Pawła Gużyńskiego, który wezwał do dymisji krakowskiego metropolity. W ocenie hierarchy tego typu zachowanie pokazuje, że „także pośród duchownych może dochodzić do pewnego kryzysu tożsamości”. – Mamy do czynienia z niezrozumieniem, czym jest Kościół – jest on dla każdego katolika Mistycznym Ciałem Chrystusa. (…) Osoby takie jak o. Gużyński są celowo stawiane na piedestale przez niektóre media po to, by stworzyć wrażenie, że istnieje jakieś głębokie pęknięcie obejmujące rzesze duchownych. Tymczasem nie jest to prawdą – zaznacza.

 

Na koniec abp Jędraszewski zauważa, że ofensywa środowisk LGBT może doprowadzić do „przebudzenia się całego społeczeństwa katolickiego”. – Szczególnie świeccy biorą na siebie ciężar tej walki. (…) Stawką jest normalność, której niektórzy chcą nas pozbawić. Dziś nie mamy do czynienia z wyborem między „czarną śmiercią” a „czerwoną zarazą”, lecz między normalnością a bardzo niebezpieczną, duchową chorobą. Chodzi o to, by ocalić w sobie autentyczną wolność – podkreśla hierarcha.

 

Zwycięstwo należy do Jezusa Chrystusa, który powiedział do swoich uczniów: „Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat”. Kościół, którego Głową jest Chrystus, od samego początku głosi ewangeliczną prawdę o człowieku i jego godności. Pasterze Kościoła nie mogą milczeć, gdy ta prawda jest negowana. Tym bardziej, że jest to prawda uniwersalna, która nikogo nie wyklucza, ale każdego człowieka prowadzi ku pełni jego człowieczeństwa – także tego człowieka, który jeszcze nie zna Pana Boga lub który się od Niego odwrócił. Bo z całą pewnością bogaty w miłosierdzie Bóg czeka na każdego – podsumowuje abp Marek Jędraszewski.

 

Źródło: tygodnik „Sieci”

TK


DATA: 2019-08-26 11:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A może zamiast wywiadów, wykładów z ideologii i humanizmu więcej Nauki Katechizmowej i tego co mówi Jezus Chrystus. A Pan Jezus WZYWA grzeszników do NAWRÓCENIA i życia zgodnie z PRZYKAZANIAMI Bożymi. Patetyczne słowa: "prawda o człowieku, godności, pełni człowieczeństwa i wolności" używane w debatach ekumenicznych i modernistycznych kazaniach już się zdewaluowały gdyż próbowano nimi zastąpić PRAWDĘ o Panu Bogu i Jego Woli. Warto pamiętać- o czym Biskup nie wspomniał - może z powodu wyrażonej publicznie nadziei, że piekło będzie puste-, że jak uczy Kościół Katolicki, co jest PEWNE- Pan Bóg czeka na każdego aby POSUMOWAĆ jego życie. To się nazywa Sąd gdzie jedni pójdą do nieba a grzesznicy do piekła. To dopiero będzie PRAWDZIWE PODSUMOWANIE ale życia. Właśnie tej prostej katechizmowej Prawdy NIE POWINNI NEGOWAĆ PASTERZE Kościoła i Jej ZAMILACZAĆ zastępując "miłosierdziem" fałszywie rozumianym przez ludzi. Ceznura? Tylko "kremówki" smakują.= Przepis na kryzys. .
6 miesięcy temu / iskierka
 
Moim zdaniem arcybiskup Marek Jędraszewski powinien zostać prymasem Polski a w przyszłości może nawet drugi raz polak papież. Dlaczego nie Jan Paweł II obalił czerwoną zarazę a Ten obali tęczową Módlmy się o Niego Jest naszą nadzieją
6 miesięcy temu / Sławomir
 
Boże, dziękuję Ci za tego arcybiskupa. Ten sługa Jezusa Chrystusa jest dla nas, wiernych świeckich, doskonałą inspiracją w tych czasach zamętu i można mu ufać. Walczę po jego stronie, jako osoba świecka. Niech nie ustanie nigdy w głoszeniu prawdy!!!
6 miesięcy temu / Czytelniczka
 
Dopóki mamy takich Pasterzy nie wszystko stracone
6 miesięcy temu / Łukasz
 
Iskra, która ocali świat z demoralizacjo to właśnie Abp Marek Jędraszewski.
6 miesięcy temu / AbcD
 
"Szczególnie świeccy biorą na siebie ciężar tej walki". Bierzemy, bo widzimy wyraźnie, że dzisiaj, w tej walce, jest to właśnie nasz czas. Ale potrzebujemy bardzo takich słów jasnej Prawdy, jakie głosi Ksiądz Arcybiskup.
6 miesięcy temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.