DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski: głoszenie pochwały samobójstwa jest sprzeczne z nauką Kościoła

Abp Marek Jędraszewski: głoszenie pochwały samobójstwa jest sprzeczne z nauką Kościoła
fot.Piotr Guzik / FORUM.

Samobójstwo jest grzechem, a głoszenie jego pochwały jest sprzeczne z nauką kościoła. Jeśli zaś czynią to osoby duchowne, jest to tym bardziej bolesne – przypomniał abp Marek Jędraszewski podczas Dialogów u świętej Anny.

 

Czwartkowe spotkanie pasterza krakowskiego kościoła z wiernymi dotyczyło „rzeczy ostatecznych”. Jeden z wątków poruszonych podczas zadawania pytań dotyczył samospalenia Piotra Szczęsnego oraz słowa aprobaty dla tego czynu, które padły z ust księdza Bonieckiego, ojca Kramera i bp. Pieronka. Abp Marek Jędraszewski był pytany m. in. o ocenę moralną motywowanego politycznie czynu.

 

- Samobójstwo jest grzechem. Ktoś postawił się ponad Boga i odrzuca z takich, czy innych powodów Jego dar. Jest to z punktu widzenia moralnego jednoznacznie czynem złym. Zwłaszcza kiedy jest to czyn w pełni świadomy, kiedy okoliczności wydają absolutnie się nie usprawiedliwiać tego kroku. Uczyniłem to zastrzeżenie, dlatego że wiemy kiedy w czasie wojny złapani w ręce gestapo ludzie podziemia, akowcy bojąc się, że na skutek tortur mogą wydać swoich kolegów i koleżanki nieraz bywało popełniali samobójstwo. Chcieli tak uratować innych. Nie jest to sytuacja całkowicie jednoznaczna, była skrajna – mówił abp. Jędraszewski.

 

Hierarcha podkreślił, że „samobójstwo jest bardzo poważnym grzechem, a głoszenie jego pochwały jest sprzeczne z nauką kościoła. Jeśli czynią to osoby duchowne, jest to tym bardziej bolesne”.

 

Jedna z pytających przypomniała, że zarówno ksiądz Boniecki jak i ojciec Kramer ponieśli konsekwencje swoich słów dotyczących samobójstwa Piotra Szczęsnego, co nie miało miejsca w przypadku księdza biskupa Pieronka. „Kto jest jego przełożonym, czy ksiądz arcybiskup zwrócił mu uwagę jako swemu bratu w biskupstwie na reprezentowane przez niego stanowisko” – pytała.

 

Nie widziałem księdza biskupa Pieronka od czasu jego wystąpienia. Nie było zatem okazji o tym porozmawiać. Ksiądz biskup podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, a nie mnie. To troszkę zmienia sytuację. Natomiast Episkopat wyraźnie zajął stanowisko wobec tego przypominając naukę Kościoła o samobójstwie – powiedział metropolita krakowski. - Sapienti sat. To powinno mądremu wystarczyć – zakończył odpowiedź abp Jędraszewski.

 

luk


DATA: 2017-11-24 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

c.d. Co do odpowiedzi w kwestiach religii i wiary udzielanych przez ks. Jędraszewskiego to nie odbiegają one od poglądów głoszonych przez skrajnego modernistę ks.W.Hryniewicza w książce "Nad przepaściami wiary". Jest jednak pewna zasadnicza różnica w sposobie głoszenia. Ks. Hryniewicz od zawsze mówił jasno bez owijania w bawełnę co myśli natomiast ks. Jędraszewski w zależności od poziomu słuchaczy i sytuacji. Wystarczy posłuchać Bp. Jędraszewskiego co mówi na you tubie o piekle , kto będzie zbawiony czy też Jego odpowiedź z 2013 r.(zamieszczona niedawno) na pytanie dlaczego w Polsce Krzyż nie stoi na Ołtarzu ? wprowadza w zdumienie i zgorszenie. [Dialogi w Katedrze]. Warto poznać stanowisko Bp. Jędraszewskiego w wielu kwestiach a szczególnie tych najważniejszych. Dla wielu może być ono zaskoczeniem. Mądrość jest Darem Pana Boga i nie może stać w sprzeczności z Nauką i Tradycją Kościoła katolickiego.
8 miesięcy temu / Iskierka
 
Ostatnio coraz częściej zamiast kazań z ambony kościelnej słyszymy Biskupów wypowiadających się w kwestiach oczywistych i podstawowych na zasadzie wpisania się w dialog publiczny inspirowany przez postępowców. Tak jakby byli rezonansem tego co się dzieje w różnego rodzaju debatach i chcieli zaznaczyć także swoja obecność i ZAISTNIEĆ. Zaistnieć jednak po to aby się UWIARYGODNIĆ . Dlaczego ? Ponieważ z drugiej strony Ci sami Biskupi odgradzają się ścianą MILCZENIA od tego wszystkiego co jest źródłem poważnych herezji i manipulacji w Kościele unikając odpowiedzi na TRUDNE pytania wiernych dotyczące niszczenia kościoła. Należy domniemywać , że przykład czerpią bezpośrednio od Pierwszego Biskupa Rzymu - Papieża Franciszka , który odpowiada nawet pozytywnie ale innowiercom i heretykom.
8 miesięcy temu / Iskierka
 
jak i wiele, wiele innych teorii głoszonych tu i ówdzie. A propos trudnych czasów i najlepszych pasterzy - Sacerdos Hyacinthus - Kapłan, który mówi, nie milczy.
8 miesięcy temu / dusza polska
 
@Stormer - a tak poza tym to wszystko w porządku?
8 miesięcy temu / Soplica
 
Przecież ani ksiądz Boniecki ani ojciec Kramer nie głosili pochwały samobójstwa.
8 miesięcy temu / Stormer
 
Oj potrzeba "Augiasza" by stajenkę postrzatać !
8 miesięcy temu / duchowny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.