DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski: Europa jest gotowa uklęknąć przed wielką, czarną pustką. Zobacz VIDEO

Abp Marek Jędraszewski: Europa jest gotowa uklęknąć przed wielką, czarną pustką. Zobacz VIDEO
Fot. Dawid Rogowski / PCh24.pl

– W miejsce religii proponuje się „religię obywatelską” (…). Europa jest gotowa uklęknąć przed jakąś wielką, czarną pustką, jakimś brakiem, bytem tak bardzo nieuchwytnym, że można zadać pytanie: „po co w ogóle istnieje?” – powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski na konferencji poświęconej kondycji cywilizacji chrześcijańskiej we współczesnej Europie.   

 

Słowa krakowskiego arcybiskupa dotyczyły usilnych prób zastąpienia chrześcijaństwa przez synkretyzm religijny, proponowany przez europejskie elity. Duchowny zaznaczył, że dzisiejsza Europa pragnie odciąć się od swojego chrześcijańskiego dziedzictwa. W jego miejsce chce wstawić „religię obywatelską”, która jest zbiorem haseł, zasad i „wartości” takich jak: demokracja, równość, tolerancja, naturalność bycia razem. Chce stworzyć na nowo prawdę o Bogu, nie zwracając uwagi na treść zawartą na kartach Ewangelii i w chrześcijańskiej tradycji.

 

Arcybiskup wskazał, że Europa kontynuuje oświeceniowe tradycje, manifestując tryumf nad chrześcijaństwem. Jego zdaniem, odchodzenie Europy od jej korzeni „staje się coraz bardziej świadome” i „spychające chrześcijan w stronę prywatności”. Za krok milowy we wprowadzeniu takiego stanu rzeczy hierarcha uznał rok 2004 i trwające wtedy prace nad preambułą do traktatów europejskich. Mimo usilnych próśb papieża Jana Pawła II, nie zawarto w nich słów o Bogu oraz chrześcijańskich korzeniach naszej cywilizacji. Znalazło się natomiast miejsce dla antycznych Greków, Rzymian czy dziedzictwa rewolucji francuskiej. Kardynał Joseph Ratzinger otwarcie wówczas mówił, że „zlekceważono część dziedzictwa europejskiego”.

 

Metropolita krakowski przypomniał usilne upominanie się Jana Pawła II o powrót do chrześcijańskich korzeni Europy. – Papież wiedział, jak mało kto – pochodził przecież zza „żelaznej kurtyny” – z czym wiąże się utrata własnych korzeni, utrata własnych wartości. Wiedział zatem, co mówi, zwracając się do ludzi zgromadzonych na Placu Świętego Piotra: „otwórzcie swe drzwi Chrystusowi” – przypomniał hierarcha.

 

Szczególne miejsce – w przekonaniu arcybiskupa – w cywilizacji chrześcijańskiej zajmuje Polska. Chrześcijaństwo, które tak naprawdę stworzyło Europę w jej nowożytnym rozumieniu, przekazało swoje dziedzictwo Polsce podczas jej chrztu. Dzięki temu zostaliśmy na stale wpisani w europejską Christianitas. Rację zatem miał papież mówiąc zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową: „przybyłem z dalekiego kraju, ale jestem blisko Rzymu”. Arcybiskup wskazał, że Polak nie musi jechać do Rzymu, by poznać korzenie cywilizacji łacińskiej, są one bowiem wpisane w naszą kuturę. – W polskiej parafii do dzisiaj nauczane jest, że do zbawienia prowadzi „rzymska cnota" – wskazał duchowny.

 

Metropolita krakowski zaznaczył, że dla pooświeceniowej Europy Polska jawi się jako nienormalność". Nie należymy bowiem do kręgu cywilizacji zapoczątkowanej przez francuskie oświecenie, ani także do kultury wschodniej – bizantyjskiej, która usilnie walczy z wszystkim co europejskie. Dlatego właśnie – w opinii księdza arcybiskupa – jesteśmy niezrozumiani przez europejskie elity. Wyraz temu dał prezydent Francji Francois Hollande w słowach wypowiedzianych do premier Beaty Szydło: „wy macie zasady, my mamy pieniądze”.

 

 

Podczas krakowskiej konferencji głos zabrał także prof. Ryszard Legutko. Prelegent podkreślił, że  dzisiejsza Europa wyparła ze świadomości pojęcie duszy. Tragiczne konsekwencje tego widoczne są gołym okiem. Następuje kryzys tradycyjnego wychowania, czyli rozwijania relacji pomiędzy duszą a ciałem. – Obecnie eduakcja sprowadza się do zdobycia wykształcenia dającego pozycję na rynku pracy. Zapomniano o rozwoju duchowym człowieka – wskazał profesor.

 

Europarlamentarzysta przypomniał, iż to właśnie z potrzeby pielęgnacji duszy rozkwitło życie monastyczne i średniowieczne uniwersytety. Dlatego rewolucja protestancka wymierzona była zwłaszcza przeciwko działalności klasztorów – ponieważ rozwijały one duszę i poprzez kontemplację wskazywały najlepszą drogę do poznania Boga.

 

Wobec wycofania pojęcia duszy, współczesna Europa za cel życia obrała uleganie namiętnościom. Wmówiono ludziom, że człowiek jest wolny jedynie wtedy, gdy może w nieskrępowany sposób ulegać wszystkim swoim żądzom. Profesor Legutko zaznaczył, że w ponownym odzyskaniu chrześcijańskich wartości dla Europy kluczową rolę musi odegrać Kościół.     

    

 

PR

 

 


DATA: 2018-03-17 13:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Praca, praca ponad wszystko! A po zatym to róbta co chceta, byle by podatki zostały uiszczone, a my elyty mogły kraść i malwersować do woli! Bo prawda zależy od spojżenia na sprawę. My elyty to nadludzie, bogowie, nam wolno wszystko, bo stworzyliśmy was i łunię. Ot, istnie diabelska pycha eurokołchoza!
ponad 2 lata temu / Janusz z Kolonii
 
Kłamiesz. UE jest w grupie największych morderców, razem z Rosją, Chinami i USA. Pod tym kątem już Afryka jest bardziej cywilizowana.
ponad 2 lata temu / do ala kwik
 
A to aborcja jest tylko w UE? A w Rosji albo w Chinach? A może w USA aborcja zakazana? Bądźmy poważni. UE jest i tak najbardziej cywilizowana w kwestii aborcji.
ponad 2 lata temu / ala wilk
 
Tak, naprawdę uważamy że mordowanie setkami milionów niewinnych dzieci świadczy o kompletnym upadku moralnym obecnej europy.
ponad 2 lata temu / do ala kwik
 
Rodzina pozostawiona sama sobie? Przeciez ma 500+, zakaz bicia dzieci i zakaz bicia żony.
ponad 2 lata temu / ala wilk
 
W ramach Polokaustu zginęło 10% Polaków a w ramach Holocaustu 90% polskich Żydów. Liczbowo niby to samo - tu 3 mln i tam 3 mln ale procentowo to jednak Żydzi ponieśli większą stratę.
ponad 2 lata temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.