DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski: Aby Słowo Boże nie uległo skrępowaniu

Abp Marek Jędraszewski: Aby Słowo Boże nie uległo skrępowaniu
fot. flickr.com

– Głoszenie Dobrej Nowiny odbywa się pośród zmagań, przeciwności i prześladowań lecz zadaniem neoprezbiterów jest dbać o to, by słowo Boże nie uległo skrępowaniu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas święceń kapłańskich w katedrze na Wawelu. Arcybiskup udzielił święceń kapłańskich dziewięciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej z rocznika św. Zygmunta Gorazdowskiego.

 

W homilii metropolita stwierdził, że w czytanych fragmentach Dziejów Apostolskich i Ewangelii św. Jana pojawiają się przerwane historie działań św. Pawła i św. Jana. Ich dalsze ślady znajdują się w Rzymie.

 

Basilica di Santa Maria in via Lata przy via del Corso to świątynia, która powstała w miejscu, gdzie św. Paweł spędził dwa lata w areszcie domowym, oczekując na proces. Tutaj gośicili św. Piotr i św. Łukasz. Jest tam kolumna z krzyżem i napisem: Verbum Dei non est alligatum – „Słowo Boże nie uległo skrępowaniu” oraz studnia, w której apostołowie chrzcili nawróconych mieszkańców Rzymu. Kościół San Giovanni a Porta Latina znajduje się w miejscu, gdzie św. Jana poddawano torturom, a ośmioboczna kaplica Chiesa di San Giovanni in Oleo jest tam, gdzie męczono apostoła poprzez zanurzenie we wrzącym oleju. Apostołowie wbrew wszelkim przeciwnościom głosili prawdę o Chrystusie, w myśl słów św. Pawła z Listu do Tymoteusza: „Dla niej znoszę niedolę aż do więzów jak złoczyńca; ale słowo Boże nie uległo skrępowaniu”.

 

Apostoł narodów oczekując na wykonanie wyroku śmierci, czynił rachunek sumienia ze swego życia i nauczania i pisał w Liście do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego”. To ostanie słowa św. Pawła i przesłanie dla Kościoła. Św. Jan w Apokalipsie opisywał w jaki sposób Kościół będzie zmagał się ze smokiem, jej zakończenie jest pełne nadziei, zapowiada ponowne przyjście Chrystusa.

 

Słowa stanowiące zapis końca działalności apostolskiej św. Pawła i słowa kończące Apokalipsę to ciągle aktualne przesłanie dla Kościoła, który mimo trudności, ograniczeń i przeciwności głosi Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, Bożego Syna, który przyszedł na świat, aby swoją śmiercią i zmartwychwstaniem otworzyć nam bramy życia wiecznego – powiedział arcybiskup.

 

Stwierdził, że przesłanie to jest istotne dla kolejnych sług Kościoła. Ci, którzy otrzymali święcenia mają w sposób szczególny wpisywać się w los św. Pawła i św. Jana.

 

To także wezwanie do Was, drodzy diakoni, kandydaci do prezbiteratu – zaznaczył metropolita i przypomniał, że dzieje Kościoła to wielkie dzieła, dokonujące się w imię Jezusa. Metropolita stwierdził, że głoszenie Dobrej Nowiny odbywa się pośród zmagań, przeciwności i prześladowań lecz zadaniem neoprezbiterów jest dbać o to, by słowo Boże nie uległo skrępowaniu. Prawdę o Chrystusie należy poświadczać swoim życiem i świadectwem, poprzez celibat i życie w posłuszeństwie. Istotna jest również miłość caritas – wspieranie potrzebujących poprzez modlitwę i poświęcanie im swego czasu. Neoprezbiterzy powinni łączyć swe życie z Eucharystią, która będzie stawała się źródłem i szczytem kapłańskiego życia.

 

Macie to czynić na Chrystusową pamiątkę, żyjąc każdego dnia tą prawdą. Przygotowując się do Eucharystii duchowo, a jednocześnie poprzez dzieła składające się na codzienność życia kapłańskiego, przedłużające tę Eucharystię – powiedział metropolita i stwierdził, że wszyscy obecni wsłuchani w słowa św. Pawła i św. Jana modlą się za nich, powtarzając „Łaska z wami!; Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi!”.

 

Diakoni, którzy przyjęli dzisiaj święcenia wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2014 roku. Przyjętych zostało wówczas 36 kleryków z Archidiecezji Krakowskiej oraz Diecezji Bielsko–Żywieckiej. Patronem rocznika, który dziś liczy 19 osób, jest św. Zygmunt Gorazdowski, kapłan odznaczający się wielką troską o ubogich, chorych, potrzebujących, sługa miłosierdzia.

 

W Archikatedrze p.w. śś. Stanisława i Wacława na Wawelu święcenia prezbiteratu z rąk metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego przyjęło dziewięciu diakonów z Archidiecezji Krakowskiej.

 

Źródło: diecezja.pl

 

Pach


DATA: 2020-05-30 17:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie 9, tylko 19: 9 z archidiecezji krakowskiej i 10 z bielsko-zywieckiej. Klerycy studiują razem w Krakowie, tylko święcenia maja kadży w swojej diecezji. Innymi słowy została połowa, co jest normalne.
1 miesiąc temu / mk
 
W 2014 r. przyjęto do WSD 36 kandydatów; święcenia prezbiteriatu z tego rocznika przyjęło tylko 9. Daje to do myślenia!
1 miesiąc temu / t
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.