DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Abp Jose Gomez: źródłem obecnego kryzysu w Kościele jest brak wierności Chrystusowi

Abp Jose Gomez: źródłem obecnego kryzysu w Kościele jest brak wierności Chrystusowi
Prayitno from Los Angeles, USA [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Arcybiskup Los Angeles, Jose Gomez wskazał, że za obecny kryzys w Kościele odpowiada nie tylko brak przejrzystości i odpowiedzialności, ale w jego centrum stoi przede wszystkim utrata wierności. „Nie żyjemy tak jak nakazał nam Chrystus” - podkreślił hierarcha.

 

Kierujący największą archidiecezją w USA duchowny, z uwagą śledził watykański szczyt dotyczący walki z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Jego zdaniem, oprócz wymienionych podczas spotkań powodów kryzysu takich jak brak odpowiedzialności czy transparentności, głównym powodem jest odejście kapłanów od nauczania Chrystusa. W sprawie walki z pedofilią wydał specjalne oświadczenie.

 

„Najważniejsze; w sercu obecnego kryzysu tkwi brak wierności (…) ten kryzys jest wynikiem nie podążania za Chrystusem i życia inaczej niż nas naucza” - stwierdził w oświadczeniu z 24 lutego 2019 roku. Podkreślił, że w najbliższych miesiącach wraz z biskupami będzie dążył do zapewnienia, aby „dzieci w naszych szkołach, parafiach i innych placówkach” były jak najlepiej chronione.

 

„Reforma i odnowa musi zacząć się od księży i biskupów (…) ale także wszyscy w Kościele jesteśmy wezwani do ponownego nawrócenia i odnowy naszych serc i umysłów – byśmy przeżywali naszą wiarę z większą jednością, z większą gorliwością i nowym zachwytem” – podkreślił. Dodatkowo, z nadzieją wyczekuje tegorocznego Wielkiego Postu jako czasu nawrócenia i zwrócenia swoich serc ponownie do Chrystusa.

 

Podczas watykańskiego szczytu przedstawiano wiele czynników wpływających na obecny kryzys nadużyć seksualnych w Kościele. W żadnym z dokumentów jednak  nie poruszono kwestii homoseksualizmu, mimo danych, z których jednoznacznie wynika, że za ponad 80 proc. przypadków nadużyć odpowiadają księża-homoseksualiści. Jeden z czołowych organizatorów szczytu, abp Chicago, Blaise Cupich sam podkreślił, że te dane są zaskakujące lecz nie chciał wiązać ich ze skłonnościami homoseksualnymi. W podobnym tonie wypowiadał się abp Scicluna z Malty, mówiąc, że w jego opinii "generalizacja za pomocą kategorii jest niewłaściwa. Mamy indywidualne przypadki, a nie kategorie. Dlatego, mówiąc o homoseksualizmie, możemy wskazać także heteroseksualizm. To są stany, które uznajemy, które istnieją, ale nie są czymś co predysponuje do grzechu”.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR


DATA: 2019-02-26 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.