DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Abp Jędraszewski w bazylice Bożego Ciała: Jezus przychodzi by doprowadzić nas do nieba

Abp Jędraszewski w bazylice Bożego Ciała: Jezus przychodzi by doprowadzić nas do nieba
Fotograf: Filip Radwanski, Archiwum: Forum

– Spożywając ten sam eucharystyczny chleb jesteśmy jedno jako Boży lud. On nas ze sobą w miłości, wierze i nadziei gromadzi i uświęca. Za to święto, za ten dzień jesteśmy Mu tak wdzięczni – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Bożego Ciała, odprawionej z okazji 700-lecia wprowadzenia uroczystości Bożego Ciała do kalendarza liturgicznego diecezji krakowskiej.

 

Na początku Eucharystii głos zabrał proboszcz parafii Bożego Ciała, ks. Przemysław Soboń CRL. Przypomniał, że ten rok jest niezwykły, ponieważ obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i 700-lecie ustanowienia święta Bożego Ciała. Powiedział, że podczas swej ostatniej procesji Bożego Ciała ze względu na zły stan zdrowia papież siedział, jednak prosił by mógł uklęknąć przed Chrystusem. – Także i my dziś chcemy zgiąć nasze kolana przed Chrystusem eucharystycznym. Chcemy to uczynić w łączności z Kościołem powszechnym, Kościołem krakowskim, z naszym pasterzem – powiedział i powitał metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, zebranych duchownych, przedstawicieli Stowarzyszenia im. Księdza Piotra Skargi i wszystkich wiernych.

 

W homilii arcybiskup przypomniał historię uroczystości Bożego Ciała. W 1245 r. Jezus ukazał się św. Joannie de Cornillion i powiedział jej, że należy do kalendarza świąt wprowadzić uroczystość Jego Ciała i Krwi w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. To przesłanie zostało uznane przez miejscowego biskupa i w 1246 r. miała miejsce pierwsza procesja Bożego Ciała. Prawdziwy przełom rozumienia jak ważne to święto nastąpił w 1263 r., gdy w kościele pw. św. Krystyny, znajdującym się przy jeziorze Bolsena zdarzył się cud. Pewien kapłan podczas przeistoczenia zwątpił i ku swemu przerażeniu zobaczył jak z hostii spływa krew. Dowiedział się o tym papież Urban IV, który nakazał przynieść sobie korporał z kroplami krwi i otoczył go czcią. W 1264 r. ogłoszono święto Bożego Ciała.

 

W 1320 r. ówczesny biskup krakowski Nankier wprowadził to święto do diecezji krakowskiej i z tej pobożności wyniknął zamysł o budowie kościoła pw. Bożego Ciała. Budowa trwała 60 lat i była możliwa m.in. dzięki fundacji króla Władysława Jagiełły. Władca ufundował także kościół Bożego Ciała w Poznaniu, w odpowiedzi na profanację hostii, które rozrzucono na nadwarciańskich łąkach. Z tego ducha zrodziły się uchwały synodu gnieźnieńskiego, obradującego w 1420 r., dzięki któremu wprowadzono uroczystość Bożego Ciała do wszystkich polskich diecezji. – To wielka, wspaniała tradycja polskiego ludu, który wyznaje swoją wiarę w Boga w Trójcy Świętej jedynego, w to wielkie dzieło zbawcze, zamierzone przez Ojca i dokonane przez Jego jednorodzonego Syna, Jezusa Chrystusa. Wielka pobożność polskiego ludu, zrodzona z tamtych czasów i utrwalana mocą Ducha Świętego – powiedział arcybiskup.

 

Stwierdził, że w tę tradycję wpisuje się jeden z wielkich czcicieli Bożego Ciała, ks. Michał Marcin Mioduszewski, który był kapłanem ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, kompozytorem, zbieraczem pieśni religijnych, a także dyrektorem Seminarium Misjonarskiego na Stradomiu. W latach 30-tych XIX w. zaczął tworzyć śpiewnik, gromadząc skarbiec polskich pieśni, wśród których znajduje się „Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba”. Przesłanie tej pieśni mówi o tym, że do ludzi z nieba przychodzi sam Chrystus. – To wizja Boga transcendentnego, dalekiego od nas, a jednocześnie tak kochającego, że z miłości przychodzi na świat Jego jednorodzony Syn, bierze człowieczeństwo z przeczystego łona Najświętszej Maryi Panny i staje się człowiekiem. To co w Nim człowiecze staje się narzędziem zbawienia: Jego ciało za nas wydane, Jego krew przelana za nas na krzyżu. Do końca nas umiłował, samego siebie aż do końca wydał. To wszystko urzeczywistnia się podczas każdej Eucharystii – powiedział arcybiskup. – Raz w roku Jezus wychodzi z katolickich świątyń podczas uroczystości Bożego Ciała i jest to niezwykły zaszczyt dla ludzi. Odpowiedzią ludu jest pragnienie otoczenia Go żarliwą miłością, adoracja i śpiewanie pieśni pełnych chwały – dodał.

 

Arcybiskup przyznał, że w tym roku okoliczności święta Bożego Ciała są niezwykłe, ze względu na pandemię. Dzięki dobroci Boga wierni mogą być razem w tym dniu. – Spożywając ten sam eucharystyczny chleb jesteśmy jedno jako Boży lud. On nas ze sobą w miłości, wierze i nadziei gromadzi i uświęca. Za to święto, za ten dzień jesteśmy Mu tak wdzięczni. Jednocześnie prosimy, byśmy mogli być coraz bardziej żywym Kościołem, świadkiem Jego przenajświętszej obecności pośród nas – powiedział arcybiskup. – On przychodzi z nieba, by nas do nieba doprowadzić. Dlatego dziś panuje taka radość i wdzięczność, że zechciał z nami być oraz nadzieja, że On oddając się dla nas całkowicie, doprowadzi nas do domu Ojca bogatego w miłosierdzie na ucztę, która nigdy nie będzie miała swego końca – mówił abp Marek Jędraszewski.

 

Po Mszy św. na ulice parafii Bożego Ciała wyszła tradycyjna procesja eucharystyczna. Najświętszy Sakrament umieszczono w monstrancji „Królowa Pokoju”, która aktualnie peregrynuje po Polsce.

 

 

KAI

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-06-12 07:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

> Spożywając ten sam eucharystyczny chleb jesteśmy jedno jako Boży lud.< Jakie to ODWAŻNE ZDANIE POTWIERDZAJĄCE REWOLUCJĘ Miłości i solidarności a także PRAGNIENIE papieża Franciszka i J.P.II jedności eucharystycznej. Nasi ODŁĄCZENI BRACIA w wierze protestanci bez problemu mogli już maszerować z nami w procesji ku INTERKOMUNII. Jesteśmy "JEDNO"? Lud Boży ?
21 dni temu / iskierka
 
> Spożywając ten sam eucharystyczny chleb jesteśmy jedno jako Boży lud.< Jakie to ODWAŻNE ZDANIE POTWIERDZAJĄCE REWOLUCJĘ Miłości i solidarności a także PRAGNIENIE papieża Franciszka i J.P.II jedności eucharystycznej. Nasi ODŁĄCZENI BRACIA w wierze protestanci bez problemu mogli już maszerować z nami w procesji ku INTERKOMUNII. Jesteśmy "JEDNO"? Lud Boży ?
21 dni temu / iskierka
 
A w Krakowie 52 przypadki koronawirusa na dziś, jak na takie duże miasto widać że pomimo procesji nie ma problemów z wirusem.
21 dni temu / Leliwa
 
a ty paranoję skoro tak reagujesz na zwykła informację
22 dni temu / ewa do Kosiara
 
Do @ewa - masz czuwanie resortowe??
22 dni temu / Kosiara
 
ciekawe że odpowiedzialnie jedynie na ścianie wschodniej ,w Białymstoku zachowane odległości w Rzeszowie 90% w maseczkach ,reszta szkoda mówić
22 dni temu / ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.