DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Abp Jędraszewski o schizofrenii Sejmu. Jan Paweł II autorytetem tylko w teorii?

Abp Jędraszewski o schizofrenii Sejmu. Jan Paweł II autorytetem tylko w teorii?
fot.Michal Tulinski / FORUM

Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski odniósł się do działań parlamentu, który ustanowił rok 2015 rokiem Jana Pawła II, a jednocześnie podejmuje decyzje sprzeczne z nauczaniem papieża Polaka. – To trudne do zrozumienia – konstatuje.

 

- Jak można ogłaszać rok 2015 rokiem Jana Pawła II, a jednocześnie przyjmować prawo sprzeczne z nauczaniem Papieża? To jest oczywista sprzeczność, a może schizofrenia – stwierdził metropolita łódzki w programie Jana Pospieszalskiego w TVP Info.

 

- Ci ludzie, którzy podejmują takie uchwały w parlamencie, wiedzą co robią. To trudne do zrozumienia, jak można z jednej strony ogłaszać ten rok, widzieć w Janie Pawle II autorytet, autorytet wychowawczy, przewodnika narodu, a z drugiej strony wprowadzać tego rodzaju prawo, które uderza w przyszłość narodu polskiego i stoi w wyraźnej sprzeczności z nauczaniem Jana Pawła II. Tu nie ma żadnych wątpliwości – podkreślił arcybiskup.

 

Metropolita łódzki przedstawił następnie opis kryzysu w Kościele niemieckim, którego podłoże wynika m.in. z decyzji o przyzwoleniu na in vitro. Dodał, że kryzys widać od czasów Pawła VI.

 

- Niektóre Episkopaty, np. niemiecki, dystansowały się od nauczania papieża, wskazywały, że lepiej ws. in vitro się odwoływać do sumienia poszczególnych ludzi, małżonków. Wskazywano, że lepiej, by małżonkowie o tym decydowali. Dziś widać w Niemczech kryzys, by żyć według zasad Ewangelii. To jest ogromny kryzys, jednak nie chce się postawić pytania, z czego on wynika, jakie są przyczyny. A próbuje się ten kryzys zainfekować całemu Kościołowi. Złamanie bardzo ważnych zasad rządzących życiem małżeńskim poskutkowało tą lawiną lekceważenia życia, wymierania narodu, nastawienia na przyjemność w życiu małżeńskim, a nie na odpowiedzialną miłość, która jest przepełniona odpowiedzialnością, która jest miłością, która ma swoje cudowne owoce w postaci dzieci. Naród niemiecki wymiera, Kościół w Niemczech wymiera. I naraz z tego chce się zrobić standard i uznać, że to, co tam się stało w 1968 roku za standard w całym Kościele — tłumaczył abp Jędraszewski.

 

Pytany o sytuację w Polsce, gdzie słyszymy przekonywanie, że naukę Kościoła można oddzielić od życia prywatnego katolików, hierarcha tłumaczy: - Pan Bóg będzie nas rozliczał z naszego sumienia, czy postępowaliśmy zgodnie z nim. Element subiektywny jest ważny, więc Bóg będzie to brał pod uwagę. Taka zawsze była nauka Kościoła. Jednak problem polega na tym, czy nasze sumienie jest właściwie formowane i czy jesteśmy otwarci na to, by je formować. Tak, by moje własne „ja” nie było decydującym, ale by ważniejsze było zapytanie w pokorze czego oczekuje ode mnie Pan Jezus w Ewangelii. A to, co oczekuje jest interpretowane przez Kościół i trzeba to nauczanie przyjąć. Taka jest struktura Kościoła. Ludzie, którzy przekonują do tego, o czym Pan mówi, nie liczą się z Kościołem. Oni liczą na skrajny subiektywizm i próbują usprawiedliwiać tych, którzy żyją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła.

 

Źródło: wPolityce.pl

KRaj
DATA: 2015-04-03 20:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tomaszu, Modemik od dawna po to tutaj jest by kpić. I jak widać właścicielom portalu to nie przeszkadza, więc Ty też nie protestuj :)
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Ty modernisto nie kpij Jezusa Króla Wszchświata .Szatan już wkrótce zostanie pokonany przez Matkę Boża
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
@Tomasz A może lepiej Kazimierza Wielkiego?
ponad 5 lat temu / TheModern
 
cd p384 w rozwiązywaniu problemów jednostek czy społeczeństw ;aniżeli jakikolwiek przymus czy kryterium użyteczności,a któremu podlegają tak poszczególne państwa jak i społeczność międzynarodowa.Porządek ten powinien być przez ludzkość stopniwo odkrywany i rozwijany .Wspólnota polityczna rzeczywistość dla ludzi naturalna istnieje ,ze względu na cel,którego nie udało się osiągnąć w inny sposób .Jest nim najpełniejszy wzrost każdego z jej członków powołanych do stałej realizacji dobra wspólnego,dokonującej się pod wpływem naturalnego dążenia do prawdy i dobra. Kompendium Nauki Społecznej Kościoła Papieska Rada IUSTITIA ET PAX z 2004 wyd. jedność 2005
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
384 Osoba ludzka jest zasadą i celem współżycia politycznego jako obdarzona rozumem jest ona odpowiedzialna za swoje decyzje i zdolna do do realizacji planów,które nadają jej życiu sens zarówno na płaszczyźnie indywidualnej, jak i społecznej .Otwarcie na Transcendencję i na ludzi jest rysem,który ją charakteryzuje i wyróżnia :jedynie w relacji z Transcendencją i z ludźmi osoba ludzka realizuje się w pełni i całkowicie.Oznacza to,że dla człowieka,istoty z natury społecznej i politycznej"życie społeczne nie jest[...]czymś przychodzącym z zewnątrz ",lecz jest wymiarem istotnym i niedłącznym.Wspólnota polityczna wypływa z natury osób,którym sumienie"ukazuje i każe wiernie zachowywać"porządek wyryty przez Boga we wszystkich jego stworzeniach.Jest nim oparte na religii prawo moralne"które ma wiele większe znaczenie w rozwiązywaniu problemów życiowych jednostek czy społeczeństw...
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
Należy oddać Polskę pod panowanie Chrystusa Króla.
ponad 5 lat temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.