DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Abp Jędraszewski dla PCh24: kiedyś z krzyżem walczyli Niemcy i bolszewicy. Dziś – lewacy!

Abp Jędraszewski dla PCh24: kiedyś z krzyżem walczyli Niemcy i bolszewicy. Dziś – lewacy!
Abp Marek Jędraszewski. FOT.Piotr Guzik/FORUM

W myśleniu lewicowym, heglowskim, przyjmującym dziś formy neomarksizmu czy lewactwa, istnieje tendencja do nieprzejmowania się faktami i mówienia rzeczy z nimi sprzecznych. Ważne są tylko przygotowane przez nich narracje. Wpisuje się w to również popularne w ubiegłym roku pojęcie „postprawdy”. A jaka jest dziś narracja, jaka obowiązuje dziś postprawda? Że chrześcijaństwa nie było! – mówi metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski w rozmowie z redaktorem naczelnym portalu PCh24.pl Krystianem Kratiukiem oraz redaktorem naczelnym magazynu „Polonia Christiana” Sławomirem Skibą. Publikujemy wybrane fragmenty wywiadu, który w całości opublikowany zostanie na PCh24.pl już w poniedziałek, 11 grudnia.

 

Wśród wielu przedstawicieli państw Zachodu widać – mówiąc językiem Miłosza – użądlenie heglowskie. Kiedyś Heglowi wykazano, że ilustrując jakąś swoją filozoficzną tezę pewnym przykładem, odwołał się do czegoś, co okazało się nieprawdą. Wówczas bez wahania odpowiedział: „tym gorzej dla faktów”. W myśleniu lewicowym, heglowskim, przyjmującym dziś formy neomarksizmu czy lewactwa, istnieje tendencja do nieprzejmowania się faktami i mówienia rzeczy z nimi sprzecznych. Ważne są tylko przygotowane przez nich narracje. Wpisuje się w to również popularne w ubiegłym roku pojęcie „postprawdy”. A jaka jest dziś narracja, jaka obowiązuje dziś postprawda? Że chrześcijaństwa nie było! Mimo iż Francja nadal pokryta jest pomnikami obrazującymi dawną chwałę chrześcijaństwa (choć wiele z tych pomników, a więc kościołów, jest zaniedbanych i opuszczonych, gdyż pozostaje w posiadaniu państwa) chce się wmówić ludziom, że tego nigdy nie było! A w „najlepszym” przypadku, że jest to nieważne! Że oto nastał czas nowych narracji, nowych symboli, nowych wartości! – zauważa metropolita krakowski, tłumacząc, że owe „wartości” określa się niekiedy mianem „europejskich”.

 

W imię tych niezdefiniowanych wartości należy – w myśl nowoczesnych ideologów – wycinać wszystko, co nawiązuje do chrześcijańskiej przeszłości. W tym wypadku – krzyże. Robi się więc dokładnie to samo, co w polskiej pamięci zostało zapisane jako dokonania hitlerowskich Niemiec czy bolszewików! Przecież oni robili dokładnie to samo: niszczyli krzyże! I to w nas, Polakach tkwi, pamięć o tamtych czasach jest żywa – podkreśla arcybiskup Marek Jędraszewski w rozmowie z PCh24.pl.

 

 

Cała rozmowa z abp Markiem Jędraszewskim zostanie opublikowana na portalu PCh24.pl już w poniedziałek, 11 grudnia. Zapraszamy!

 

 

Już dziś można natomiast podpisać protest przeciw pomysłowi usunięcia krzyża z pomnika św. Jana Pawła II we francuskim Ploermel. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

MWł

 

 


DATA: 2017-12-08 13:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Antoni M. już od 7 lat jest blisko prawdy.
8 miesięcy temu / Loki
 
Dobry tytuł i prawda
8 miesięcy temu / nea
 
To jest kapłan z prawdziwego powołania.
8 miesięcy temu / Eulalia
 
WALCZYĆ Z KRZYŻEM TO WALCZYĆ Z PRAWDĄ OBJAWIONĄ , odrzucać JEZUSA , jedynego PRAWDZIWEGO obrońcę człowieka . Ten kto to robi wydaje świadectwo o sobie , że tak naprawdę WALCZY I UNICESTWIA LUDZKOŚĆ !!!
8 miesięcy temu / c-a
 
Za każdą z tych ideologi stali ci sami ludzie, zasłona aby łatwo było wskazać winnych i osiągnąć zamierzone cele...
8 miesięcy temu / Wierzba
 
Cieszę się że arcybiskup Jędraszewski udzielił wywiadu PCh24. Uwiarygadnia On działalność PCH24. Jesteśmy po stronie Prawdy
8 miesięcy temu / leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.