DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2018 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Abp Jędraszewski apeluje o obronę krzyża w przestrzeni publicznej. Za wzór stawia Matkę Bożą

Abp Jędraszewski apeluje o obronę krzyża w przestrzeni publicznej. Za wzór stawia Matkę Bożą
Krakow/Poland Piotr Tumidajski/FORUM

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił na Jasnej Górze o mocy zwycięskiego krzyża Chrystusowego. Hierarcha apelował o obronę krzyża w przestrzeni publicznej, chrześcijańskich sercach i ludzkich umysłach. Podkreślał również, że stojąca pod krzyżem Maryja jest znakiem niezawodnej nadziei.


– Jakże nie błagać Chrystusa podczas tej Przenajświętszej Eucharystii o odwagę, by bronić krzyża w przestrzeni publicznej, w rzeczywistości kulturowej, w której jakże często w imię tolerancji próbuje się doprowadzić, by krzyża w ogóle nie było, właśnie on miałby ranić tych, którzy nie wierzą – mówił abp Jędraszewski. Zauważył, że we współczesnym świecie rośnie potrzeba obrony krzyża. Apelował , by w tej obronie stawać jak Chrystusowa Matka – z godnością i do końca, choć to może kosztować i być trudne.


Podczas Mszy św. kończącej krakowską pielgrzymkę na Jasną Górę, abp Marek Jędraszewski przypominał o zbawczej mocy krzyża, wskazał na wciąż aktualny Chrystusowy nakaz mówiący o tym, że aby stać się Jego uczniami, musimy zaprzeć się samych siebie, wziąć swój krzyż i Go naśladować. Podkreślił przy tym, że pierwszą, która podążała tą Chrystusową drogą była Matka Najświętsza stając się nasza przewodniczką i nauczycielką. Zauważył, że znaczenie krzyża przez wieki pogłębiało się właśnie dzięki Maryi. – Jakże często znajdujemy Jej cudowną obecność właśnie po to, by bronić krzyża w chrześcijańskich sercach i ludzkich umysłach – powiedział.

Hierarcha wskazał również na Maryję stojącą pod krzyżem jako znak niezawodnej nadziei. Jej pełna godności i pokory postawa na Golgocie była jasnym sprzeciwem wobec zła, nienawiści i przemocy. – Stojąc pod krzyżem w największej solidarności serca z umęczonym Synem sprawiała, ze krzyż stawał się nie przeklętym narzędziem hańby i śmierci, ale tym co otwierało całej ludzkości drogę do Ojca Bogatego w miłosierdzie. Dzięki testamentowi Jezusa z krzyża, Maryja stała się matką Kościoła i nadzieją dla świata – wyjaśnił abp Jędraszewski.

Jako przykład abp Jędraszewski wskazał na zbieżność dat powstania masonerii negującej sens Chrystusowego krzyża i koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej jasnogórskiej w 1717r. – Dwa wieki później – przypomina – dochodzi do ateistycznej rewolucji październikowej a jednocześnie na przeciwległym krańcu Europy Matka Boża w Fatimie wzywa do modlitwy za świat, o pokój, o nawrócenie dla Rosji, modlitwy różańcowej o miłosierdzie dla świata. Mamy się modlić za tych, którzy negują Boga – podkreślał.


Zwracając się do pielgrzymów krakowskich, abp Jędraszewski zauważył, ze poprzez pątniczy trud podjęli Chrystusowe wezwanie, by wziąć krzyż. – Naśladowaliście Pana Jezusa, idąc drogami polskiej ziemi, świadczyliście o zwycięskim krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa. Dawaliście znak krzyża, który jest nadzieją łączącą człowieka z Bogiem i człowieka z człowiekiem”.

W 37. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej uczestniczyło 8,5 tys. pątników. Wśród nich maszerowali m.in. Włosi, Szwajcarzy, Niemcy, Francuzi, a także Hiszpanie i Węgrzy.

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

DATA: 2017-08-11 23:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hierarcha mówi o obronie zwycięskiego krzyża, czyli nie tylko męki i śmierci, ale przede wszystkim zmartwychwstania,które dokonało się przez krzyż... Moim skromnym zdaniem Abp, mówi o odważnym trwaniu przy wartościach, których obrona we współczesnym świecie wymaga heroizmu oddania za WIARĘ,NADZIEJĘ,MIŁOŚĆ ZYCIA... szkoda tylko, że Eposkopat Polski nie daje nam przykladu obrony krzyza...Mam na uwadze poparcie Dubia...
11 miesięcy temu / Megi
 
Nie płacimy na KUL w drugi dzień świąt na tacę.
11 miesięcy temu / Piotr
 
Szkoda, że nie przytoczył żadnych faktów i przypadków zagrożeń na poparcie swojej tezy.
11 miesięcy temu / Stormer
 
Przecież są zagrożenia krzyża w przestrzeni publicznej, stąd kłamliwa propaganda nn jakoby nie było zagrożeń krzyża w przestrzeni publicznej.
11 miesięcy temu / do nn
 
No, tylko podobniez jeszcze niedawno krzyz w krakowie u dominikanow wynoszono na rozne ekumeniczne spotkania. To hierarchia posoborowa musi sie nauczyc bronic krzyza i Tradycji.
11 miesięcy temu / Robespier
 
Kilka dni temu wynotowałam z nowenny do świętej Edyty Stein , jej refleksję / Ukrzyżowany spogląda na nas i pyta, czy wciąż jeszcze chcemy dotrzymać tego , co przyrzekliśmy Mu w godzinę łaski. Z pewnością ma powód, żeby tak pytać. Krzyż jest dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek, znakiem, któremu się sprzeciwia. / Mogą o tym powiedzieć dzieci i młodzież . Im się wmawia , że życie musi być przyjemne , na pewno nie z usposobieniem?."weź swój krzyż i pójdź za Mną "? Sama to obserwuję po swoich . Szkoła i wszystko wokół wiedzie na manowce . Z dala od Chrystusa , chyba że bez Krzyża ! My , matki jakże często zapominamy , by wpajać w swoje dzieci ducha wyrzeczenia , ofiary i poświęcenia . Daleko nam do Maryi . A potem patrzymy , a tu ?"jedzą, piją , lulki palą ? tańce , hulanki , swawola " ! Jak to piszą ... Kidults ... albo inny odmieniec ... nie wystarczy 'mea culpa' , bo co dalej ? Dobry Pasterz , kiedy widzi wilka , bierze lachę i przepędza . Tak i widzę to kazanie . I dzi
11 miesięcy temu / MariaPietrzak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.