DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: zło tryumfuje, gdy ludzie uznają, że nie ma Boga

Abp Jędraszewski: zło tryumfuje, gdy ludzie uznają, że nie ma Boga
 fot. materiały prasowe/Archidiecezja Krakowska

O tym, że należy zachować sprawiedliwość w ocenie samego Kościoła i nie przenosić win i grzechów nielicznych osób duchownych na wszystkich kapłanów mówił w niedzielę abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w święto Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Hierarcha mówił również o tryumfie zła w Kościele w ostatnich latach i jego przyczynach.

 

W homilii metropolita krakowski wskazywał, że pokój serca stał się pierwszy owocem Bożego Miłosierdzia, a Chrystus zapragnął, aby ów pokój stał się trwałym stanem ducha tych wszystkich, którzy w Niego uwierzyli, by stał się treścią życia Kościoła, którego zadaniem jest głoszenie i dawanie go całemu światu.

 

Grzech w Kościele to efekt rewolucji

 

Arcybiskup podkreślał, że iść ze św. Faustyną przez życie z ufnością w miłosierdzie Boże oznacza „spojrzeć w prawdzie na teraźniejszość Kościoła, który dźwiga ból wynikający z grzechów popełnionych w przeszłości przez niektórych swych synów, szczególnie tych którzy skrzywdzili słabych i bezbronnych”. – Swym grzechem sprzeniewierzyli się oni nie tylko VI Przykazaniu Dekalogu, ale także przyrzeczeniom czystości serca i kapłańskiemu celibatowi, które składali w chwili przyjmowania święceń kapłańskich – podkreślił metropolita krakowski. – Zamiast być znakiem sprzeciwu wobec świata, ulegli jego zgubnemu duchowi, który objawił się między innymi w postaci tak zwanej rewolucji obyczajowej z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jej zgubne skutki trwają po dzień dzisiejszy, pochłaniając coraz to nowe ofiary – kontynuował.

 

 

 

Nawiązując do słów papieża Benedykta XVI, abp Jędraszewski powiedział, że zło popełnione przez niektórych duchownych wpisuje się w obojętność dzisiejszego świata wobec dziesiątków milionów dziecięcych ofiar, o których niemal w ogóle się nie mówi w przestrzeni medialnej. Jak dodał, o te pozbawione głosu ofiary upominał się papież Franciszek na zakończenie spotkania z przewodniczącymi konferencji episkopatów z całego świata.

 

Czas tryumfu zła

 

W ocenie abp. Jędraszewskiego „ten swoisty tryumfalizm ducha zła zaczyna się od chwili, w której przekona on ludzi, że nie ma Boga, że On w ogóle nie istnieje”. – W konsekwencji tej wiary, czyli w świetle Boga, który jest Najwyższą Prawdą, musimy jednoznacznie z „nieskazitelną stanowczością” potępiać i zwalczać zło, które spowodowały niektóre osoby duchowne. Równocześnie wpatrzeni w Boga jako „Ojca bogatego w miłosierdzie” musimy być gotowi okazywać miłosierdzie wszystkim tym sprawcom zła, którzy się od swego grzechu zdecydowanie odwracają, za ten grzech żałują, za niego pokutują i proszą o przebaczenie – podkreślił metropolita krakowski.

 

Hierarcha wskazał także, że współczesnym złem są: wojny, ludzkie krzywdy, przemoc, zamachy – jak ostatnio ten na Sri Lance, gdzie zginęło ponad 350 osób, w tym większość chrześcijan. Jak dodał, lęk i obawy budzą również postawa wielu mieszkańców Europy, którzy „na własną zgubę świadomie odcinają się od swych chrześcijańskich korzeni”.

 

Niedziela Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach | Abp Marek Jędraszewski, 28.04.2019 r.

 fot. materiały prasowe/Archidiecezja Krakowska

 

Jest także niemało powodów do niepokoju, gdy chodzi o to, co dzieje się w Polsce: ostentacyjne odrzucanie przez niektóre osoby, a nawet całe organizacje, chrześcijańskich wartości i tradycji, profanowanie symboli i obrazów religijnych, jakie ostatnio miało miejsce w Płocku, pogłębiające się podziały w społeczeństwie, brak chęci porozumienia się ludzi ze sobą, aż po totalną wzajemną negację, kryzys wartości w polskim szkolnictwie, próby wprowadzania do polskich szkół ideologii gender i wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, które nieuchronnie skutkowałyby deprawacją dzieci już w wieku przedszkolnym i pozbawienia ich niewinności i radosnego dzieciństwa, propagowanie karty LGBT – wymieniał abp Jędraszewski.

 

- To wszystko to uderza w godność człowieka. Jest bowiem sprzeczne nie tylko z moralnością chrześcijańską, ale także z każdą racjonalną, zgodną z prawem naturalnym antropologią. Dlatego też pragnąc okazać miłosierdzie dzieciom i młodzieży i uchronić je przed grożącymi im nieszczęściami, musimy wszędzie wyrażać zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich tego rodzaju usiłowań – powiedział kaznodzieja. – Równocześnie, jako chrześcijanie, jesteśmy zobowiązani do modlitwy o opamiętanie dla tych wszystkich, którzy nie tylko ulegają zwodniczym i błędnym ideologiom, ale także chcą w imię tak zwanego postępu wprowadzić je w rzeczywistość naszej Ojczyzny – wskazał metropolita krakowski.

 

Tegoroczne święto Bożego Miłosierdzia odbywa się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem pojednania”.

 

Podczas swojej pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Do sanktuarium przybywa corocznie 1,5 – 2 milionów pielgrzymów z kraju i zagranicy.


DATA: 2019-04-29 07:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Grzech jest SKUTKIEM odrzucenia Prawa Bożego a nie EFEKTEM REWOLUCJI obyczajowej. Jak uczy Kościół ku ZŁEMU kusi DIABEŁ a nie "jakiś duch objawiający się w postaci rewolucji obyczajowej" . Ci co ODRZUCAJĄ Prawo Boże i żyją w grzechach to GRZESZNICY a NIE OFIARY . Łączenie zła popełnionego przez duchownych z obojętnością dzisiejszego świata wobec milionów dziecięcych ofiar jest PRÓBĄ ROZMYCIA odpowiedzialności za GRZECH tych, którzy są ZNANI w Kościele a nie ponieśli kary. Powoływanie sie na p.Franciszka, który mówił o pedofilii z pominięciem problemu duchownych homoseksualistów w Kościele jest chowaniem głowy w piasek czyli AKCEPTACJĄ. Twierdzenie, że musimy być gotowi okazywać miłosierdzie wszystkim tym sprawcom zła,> jest NIEPOROZUMIENIEM.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Szatan też wierzy w istnienie Boga tylko co ztego? Jak po raz pierwszy usłysze że wyrzucamy złych duchownych z kościoła to uwierze że jest wola i szansa na uratowanie KK. Rwanie włosów z głowy bez czynów to słowa słowa ...jak miedz brzęcząca
ponad 1 rok temu / sten
 
Lelumpolelum."...potępiać i zwalczać zło, które spowodowały niektóre osoby duchowne."Arcybiskupie-z niektórymi dawno już byśmy sobie poradzili.Problem w tym ,że nie ma choć jednego biskupa który odważyłby się przeciwstawić jawnej judeizacji,heretyzacji czy protestantyzacji KK.No może protestantyzacji już nie bo faktycznie to już mamy za sobą.
ponad 1 rok temu / stefan
 
Gdy odrzuca sie Boga, nawet biernie. To na jego miejsce przychodzi szatan i podpowiada czlowiekowi, ze to on sam jest bogiem. Zaczyna pracowac mozg czlowieka i wymysla rozne pseudoteorie, ktore potwierdzaja ten stan. Ba, znaduje na nie matematyczne dowody. Tak dzieje sie juz na Zachodzie Europy, gdzie publikuje sie ksiazki na temat "Religii Milosci". Sa one dla mnie wyrazem pustki intelektualnej osob o wyzszym wyksztalceniu, a zarazem dowodem na to, ze czlowiek szuka Boga, wyjasnienia praw rzadzacych tym Swiatlem. Nie tych znanych, materialnych, ale duchowych. I tu czlowiek niewierzacy wpada w pulapke. Pojawiaja sie pseudonaukowcy, ktorzy swoimi sztuczkami, teoriami odwodza od prawdziwego Boga. Po jakims czasie staja Sie sami psychicznie chorzy. Nie odrozniaja prawdy od falszu, realiow od fantazji. A gdzie sa katoliccy ksieza? Na Zachodzie chca oni isc z duchem czasow, byc nowoczesnymi. Od nich nie mozna sie spodziewac nowej ewangelizacji. Jest ich tez malo. Polsko opamietaj sie dzis.
ponad 1 rok temu / CH
 
Apel do Księży Biskupów! Potrzebna jest niezwłoczna Intronizacja Pana Jezusa Chrystusa jako Króla Polski. Pan Jezus nie może czekać na tę Intronizację w nieskończoność. Jeśli nie pójdziemy za Jego Wolą, to niebawem pójdziemy za wolą naszych wrogów. Czy tego chcemy?
ponad 1 rok temu / ant
 
Panie Boże ratuj bo Polacy nie wiedzą co czynią.
ponad 1 rok temu / Smutna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.