DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: w świetle zmartwychwstania spojrzenie w przyszłość jest pełne ufności i wiary

Abp Jędraszewski: w świetle zmartwychwstania spojrzenie w przyszłość jest pełne ufności i wiary
Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Artur Widak / NurPhoto via ZUMA Press / FORUM

W świetle Chrystusowego zmartwychwstania, spojrzenie w przyszłość, które stanowi życie Kościoła, jest pełne ufności i wiary, ponieważ na mocy sakramentu chrztu rodzą się coraz to nowe pokolenia chrześcijan – mówił abp Marek Jędraszewski w Wielką Sobotę podczas Wigilii Paschalnej, której przewodniczył na Wawelu. – Oto nasza Wielka Noc, podczas której dzięki Duchowi Świętemu, odrzucamy rozpacz, a wzrastamy w wierze, nadziei i miłości – podkreślał.

 

W homilii abp Jędraszewski przywołał słowa poematu abp. Karola Wojtyły pt. „Noc Wielkanocna 1966”: – Jest taka noc, kiedy czuwając przy Twoim grobie jesteśmy najbardziej Kościołem. Jest to noc walki, jaka toczy w nas rozpacz z nadzieją – przytoczył.

 

Hierarcha podkreślił, że rozpacz osiągnęła swój szczyt w Wielki Piątek, kiedy nastąpiło ukrzyżowanie i śmierć Jezusa. – To kumulacja całego zła człowieczego, począwszy od buntu i nieposłuszeństwa Adama – wyjaśniał arcybiskup. – Bo było to odrzucenie Boga i skazanie Boga na śmierć, odrzucenie Boga, który jest Prawdą w imię sceptycyzmu, tak jednoznacznie wyrażonego przez Piłata: „Cóż to jest prawda?”. Bo było to odrzucenie Boga, który jest miłością, odrzucenie w imię cynizmu, a jednocześnie rozumu politycznego, kalkulującego zyski i straty aż do końca – zwrócił uwagę metropolita krakowski.

 

Zdaniem arcybiskupa, kiedy odrzuca się Boga, to człowiek nie widzi już sensu swego życia. – To życie jawi mu się jako jeden, wielki absurd, bo jest skazane na nieuchronność przemijania, a samo przemijanie wypełnione jest doświadczeniem, jakże często, nienawiści i zła. Ale z tą rozpaczą zmaga się nadzieja – wyznał abp Jędraszewski, dodając, że nadzieja związana jest z radosną Nowiną.

 

Według arcybiskupa, w świetle Chrystusowego zmartwychwstania inaczej też rysuje się przed bieżącymi chrześcijanami ich teraźniejszość, która zaczęła się w chwili przyjęcia przez nich chrztu świętego i dzięki temu to spojrzenie jest pełne ufności i nadziei. – Na tę przyszłość patrzymy z ufnością, mocą wiary, właśnie dlatego, że na mocy sakramentu chrztu rodzą się coraz to nowe pokolenia chrześcijan, wpisane w śmierć i zmartwychwstanie zwycięskiego Pana – wyznał hierarcha.

 

W homilii arcybiskup zwrócił się także do katechumenów, którzy przyjęli w trakcie uroczystości sakramenty chrztu i bierzmowania. Mówił, że otrzymają oni moc Ducha Świętego, dzięki której upodobnią się do Chrystusa i będą dawać świadectwo o męce i zmartwychwstaniu Pana oraz staną się czynnymi członkami Kościoła.

 

Jest to noc walki, jaką toczy w nas rozpacz z nadzieją. Ta walka wciąż się nakłada na wszystkie walki dziejów, napełnia je wszystkie w głąb. Oto nasza Wielka Noc, podczas której dzięki Duchowi Świętemu, odrzucamy rozpacz, a wzrastamy w wierze, nadziei i miłości. Nasza Wielka Noc – powiedział na zakończenie abp Jędraszewski.

 

Uroczystość zakończyła procesja rezurekcyjna, która przeszła wokół katedry wawelskiej.

 

KAI

TK


DATA: 2018-04-01 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.