DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: w obliczu laicyzacji musimy bronić naszego przywiązania do Kościoła

Abp Jędraszewski: w obliczu laicyzacji musimy bronić naszego przywiązania do Kościoła
FOT.Piotr Guzik/FORUM

– W obliczu laicyzacji musimy bronić naszego przywiązania do Kościoła – powiedział abp Marek Jędraszewski. Hierarcha podczas inauguracji Jubileuszowej Nowenny w intencji Ojczyzny podkreślił, że „w obliczu różnych zagrożeń, musimy czuć się odpowiedzialni za to, jaka jest nasza Polska teraz i jaka będzie za kilkanaście lat”.

 

W homilii abp Jędraszewski zwrócił uwagę na to, że w 966 roku dzięki sakramentowi chrztu, który przyjął Mieszko I, Polska stała się narodem powołanym do tego, aby być naśladowcami Chrystusa. - Od tej pory kolejne pokolenia Polaków uczyły się tego wszystkiego, co stanowi treść Ewangelii w tym także, co odnosi się do ich moralnego postępowania wyrażającego się w Dekalogu, w tym przykazania czwartego (…), który wiąże się z wielką czcią wobec rodziców i czcią i miłością wobec własnej Ojczyzny – wyjaśniał metropolita krakowski. 

 

Hierarcha podczas homilii zwracał również uwagę na rolę Kościoła w trudnych czasach, kiedy Polska nie mogła cieszyć się niepodległością. – Naród zarówno w okresie zaborów jak i dzisiaj naród polski, potrzebował Kościoła katolickiego, by przetrwać, zwłaszcza wtedy wobec zagrożeń rusyfikacji, z jednej strony w zaborze rosyjskim i germanizacji z drugiej strony w zaborze pruskim. A z drugiej strony to Kościół katolicki dawał narodowi moc nadziei, by się nie poddać, mimo, że kolejne pokolenia Polaków rodziły się tak, jak to wyznawał Adam Mickiewicz - w niewoli, a przez całe swoje życie doświadczały, co znaczy być okutym, być pozbawionym wolności – podkreślił abp Jędraszewski.

 

Metropolita krakowski wyznał, że tamte trudne czasy były próbą wiary polskiego narodu, jego związania się z Kościołem, poczucia odpowiedzialności za siebie i za wspólne dobro, jakim jest Rzeczypospolita. Jak dodał, dzisiaj jest wiele nadziei, ale też wiele zagrożeń, „także tych, które pojawiają się budząc nasze całkowite zaskoczenie”.

 

– Jest jedno wielkie zmaganie o chrześcijańską wiarę naszego narodu. Jest jedno wielkie zmaganie o Polskę, dlatego tak konieczna jest nasza wspólna modlitwa za Ojczyznę i stąd ta myśl, o Jubileuszowej Nowennie, która jest przejawem naszej troski o obecny i przyszły kształt duchowy naszego narodu – podkreślił hierarcha. – W obliczu laicyzacji musimy bronić naszego przywiązania do Kościoła, do Ewangelii, do Chrystusa. W obliczu różnych zagrożeń - także wobec mniej lub jawnych zdrad - o których mówią media, musimy czuć się odpowiedzialni za to jaka jest nasza Polska teraz i jaka będzie za kilkanaście lat – dodał arcybiskup.

 

Jubileuszowa Nowenna potrwa do 11 października i będzie jednym z elementów duchowego przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Duchowe przygotowania odbywać się będą podczas comiesięcznych modlitw zarówno w katedrze, jak i we wszystkich kościołach parafialnych i rektoralnych archidiecezji krakowskiej.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 


DATA: 2018-02-11 15:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

>Przywiązanie< to NIE WIERNOŚĆ. Albo jesteśmy w Kościele albo nie. To tak jakby ktoś powiedział, że jest przywiązany do Pana Boga albo do Tradycji jako wspomnienia z przeszłości ale niekoniecznego dla teraźniejszości. Jeśli już pada SŁOWO >OBRONA< z ust wysokiego Hierarchy to w ślad za tym powinien iść czyn ? ODPOWIEDŹ NA APEL 200 TYS. wiernych w sprawie OBRONY WIARY I TRADYCJI i jednoznaczne odniesienie się Polskiej Hierarchii do adhortacji A.L. Abyśmy mieli PEWNOŚĆ , że chodzi o Kościół Katolicki. Jednoznaczne odniesienie się Polskich Pasterzy do Apelu wiernych i potwierdzenie niezmiennej nauki K.K. będzie najwłaściwszą OBRONĄ KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Sztuczna >obrona< przywiązania do >jakiegoś kościoła< , który jak informuje Ks. prof. Kobyliński jest w trakcie TWORZENIA poprzez ewolucję i zmierza do synkretyzmu nie jest w interesie prawnym i duchowym wiernych.
ponad 2 lata temu / iskierka/3
 
Co to oznacza >bronić przywiązania do Kościoła
ponad 2 lata temu / iskierka
 
W duchu odpowiedzialności za Polskę to priorytetem jest reakcja na wołanie polskich katolików : My chcemy prawdziwej Intronizacji Jezusa Na króla Polski.Jest Królowa Polski a teraz kolej na Intronizację nadania tytułu Jezusowi Król Polski - to Nasze Lekarstwo na Wszystkie problemy i demoniczne ataki !!!!
ponad 2 lata temu / Henryk33
 
Ekscelencjo, pięknie ks Abp nawiązuje do historii Polski w czasach zaborów i roli KK w życiu Polski i Polaków wówczas i obecnie.Nie ukrywam,są to słowa budujące,gdyż wiemy, że tylko WIERNOŚĆ CHRYSTUSOWI i JEGO EWANGELII pozwoliła Polsce ZMARTWYCHWSTAĆ i na nowo ZAISTNIEĆ w historii zbawienia świata.Mając na uwadze,te właśnie słowa liczę na to,że ks Abp STANIE W OBRONIE WOLNOŚCI i SACRUM MAŁŻEŃSTWA,którego duch tego świata i to za sprawą nauczania AL pFranciszka zwłaszcza sobie ABSOLUTNE ,NIEZMIENNE i DOSKOAŁE PRAWO do życia w Małżeństwie w miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej na rzecz MIEWIERNOŚCI wynikającej z NIEWOLI w niegodziwym pożyciu w bigami/poligami, gdzie antysakramentalność UTWIERDZA się i UMACNIA życie w ZABORZE grzechu śmiertelnego i to przeciw Duchowi Świętemu w Imię tzw wyższego dobra wynikającego z sytuacjonizmu.Ks Abpie czy nasza Ojczyzna odzyskałaby WOLNOŚĆ,gdyby KK usprawiedliwiał haniebne czyny ZABORCÓW,nakazywał TRWAĆ w niewoli i czułe tulić
ponad 2 lata temu / Megi
 
"W obliczu laicyzacji musimy bronić naszego przywiązania do Kościoła, do Ewangelii, do Chrystusa". Zgoda, a więc czekamy zamianę słów na czyn - natychmiastowy pozytywny odzew na petycję "Semper Fidelis".
ponad 2 lata temu / Ruben
 
Przywiązanie,cóż to jest??.czyżbyśmy uwiązanymi psami albo krowami byli???...my OWIECZKAMI jesteśmy,które mają być chronione przez pasterzy i karmione ZDROWĄ NAUKĄ EWANGELII...my PROSIMY i APELUJEMY o JEDNO byście nas nie uczyli sromoty USPRAWIEDLIWIAĆ ROZEZNAWAĆ czy życie w NIEJ,to na pewno grzech...MY BARDZO PROSIMY BYŚCIE nas Czcigodni hierarchowie nie WIĄZALI pętami SUBIEKTYWIZMU i jakiegoś wyimaginowanego SYTUACJONIZMU..My o JEDNO BŁAGAMY, byście NIE RELATYWIZOWALI SŁOWA BOŻEGO,..NIE PROMOWALI ANTYSAKRAMENTALNOŚCI cudzołożnej..BYŚCIE TRWALI NA STRAŻY SACRUM I ODWAŻNIE BRONILI OŁTARZA PAŃSKIEGO przed świętokractwem diabła przeklętego, który już pazury w AL na OŁTARZ Pański kładzie i paszczę swą obrzydliwą rozwiera,i BARANKA BOŻEGO w KK POŻERA .My tylko o JEDNO PROSIMY,byście NASZYMI PASTERZAMI BYLI i UCZYLI tak jak Pan Jezus wam każe...W PRAWDZIE I MIŁOŚCI do Boga, bliźniego i siebie samego..byśmy NIE UWIĄZANI do KK byli,ale byśmy dla CHRYSTUSA w JEGO KK ŻYLI I ŚWIĘTYMI B
ponad 2 lata temu / Megi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.