DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan najpełniej ukazuje prawdę o człowieku

Abp Jędraszewski: ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan najpełniej ukazuje prawdę o człowieku
Fot. Piotr Guzik / Forum

Ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan najpełniej ukazuje prawdę o człowieku jako istocie stworzonej na obraz i podobieństwo Boże. Prawdę o godności człowieka, o świętości jego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, o rodzinie jako podstawowej komórce społecznej – powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski w orędziu wygłoszonym w Wielką Sobotę wieczorem na antenie TVP z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

W tegorocznym orędziu wielkanocnym do Polaków metropolita krakowski przypomniał, że pusty grób Jezusa „nie miał prawa w ogóle się zdarzyć”. Wynika to z całkowitej pewności Jego śmierci w Wielki Piątek na krzyżu Golgoty, co przekazał nam naoczny świadek tego zdarzenia, św. Jan, piszący o przebitym boku Jezusa, z którego „natychmiast wypłynęła krew i woda”.

Gwarancją tego, że martwe ciało Chrystusa rzeczywiście spoczywa w grobie, stała się, następnie, decyzja Piłata, który przy nim postawił zbrojną straż. Zrobiono wszystko, aby w sposób ostateczny okazało się, że na świecie nie ma nic silniejszego nad śmierć. Tymczasem trzeciego dnia od śmierci Chrystusa Jego grób okazał się pusty.

Niezwykłemu faktowi pustego grobu – tłumaczył w orędziu abp Jędraszewski – towarzyszyło ukazanie się aniołów, którzy rzekli do niewiast: „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał”.

Z tym przesłaniem o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym poszli Apostołowie na cały świat. W ten właśnie sposób zaczęły się widzialne dzieje Kościoła, które trwają po dzień dzisiejszy –  podkreślił zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski.

Nawiązując do miejsca wygłoszenia wielkanocnego orędzia, czyli katedry na Wawelu, abp Jędraszewski, przypomniał, że miejsce to gromadzi relikwie świętych, groby królów i przywódców oraz prochy narodowych wieszczów. 

W ten sposób – zaznaczył hierarcha – doświadczamy „niewysłowionej bliskości naszej Ojczyzny, która pozwala nam poprzez swoje chrześcijańskie dzieje, w tym również przez wiarę naszych spoczywających na Wawelu wielkich Polaków, odkrywać Chrystusa, który stał się miarą naszego człowieczeństwa”.

On, ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan, najpełniej ukazuje bowiem prawdę o człowieku jako istocie stworzonej na obraz i podobieństwo Boże. Prawdę o godności człowieka i jego ostatecznym powołaniu do wiecznej szczęśliwości. Prawdę o świętości ludzkiego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Prawdę o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny. Prawdę o rodzinie jako podstawowej komórce społecznej – podkreślił abp Jędraszewski.

Na zakończenie swojego orędzia metropolita krakowski życzył wszystkim, którzy słuchają tych słów, aby ich życie stawało się pełnym nadziei wkraczaniem w tajemnicę „przechodzenia poprzez śmierć ku życiu”, „przechodzenia za naszym Panem Jezusem Chrystusem, który umarł i zmartwychwstał” i jest „najwyższą i ostateczną Prawdą o Bogu i o nas samych”.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 


DATA: 2019-04-20 21:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze, że a Polsce chociaż abp Jedraszewski i kilku kapłanów broni ortodoksji i zachowali męstwo. Większość skupiła się na "pasmanterii" koronki, wstążeczki kolorowe, guziczki, pomponiki, czerwone podbitki
ponad 1 rok temu / non paevalebunt
 
Karol ma rację, jeśli chodzi Kościół posoborowy.
ponad 1 rok temu / Sal
 
do [email protected] Drogi Karolu, jeżeli ktoś złoży ci życzenia Wielkanocne w sobotę, to znaczy że ta osoba "obchodzi żydowską Pasche"? , no proszę Cię, bądźmy rozsądni. Proponuję skupić się na meritum wypowiedzi Arcybiskupa, a nie szukać "dziury w całym" Szczęść Boże.
ponad 1 rok temu / Paulus
 
Wielkanocne orędzie w sobotę, świetnie! Czyli już obchodzimy oficjalnie żydowską Paschę. Pragnę przypomnieć czcigodnemu księdzu, że wg bł. Anny Katarzyny Emmerich Jezus Chrystus przyoblekł się w Ciało przed brzaskiem, czyli gdzieś około godziny trzeciej nad ranem, więc proszę nie rozkładać do reszty liturgii Kościoła Katolickiego, bo i tak jest wystarczająco zdewastowana.
ponad 1 rok temu / karol
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.