DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2018 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: troska o małżeństwa i rodziny, to troska o przyszłość polskiego narodu

Abp Jędraszewski: troska o małżeństwa i rodziny, to troska o przyszłość polskiego narodu
fot.Piotr Guzik / FORUM.

Naród polski trwa i trwał od 966 roku, bo Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, który może powiedzieć o sobie, że początek chrześcijaństwa jest jednocześnie początkiem historii narodu i początkiem historii państwa. Przez 123 lata zaborów Polska nie istniała jako byt państwowy i Kościół niejako wziął na siebie te obowiązki, jakie spełnia państwo – obronę tożsamości narodowej i kulturowej. Dzięki temu Polska jako naród cały czas istniała – powiedział w rozmowie z francuskim pismem „La Nef” abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

 

W obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości nie chodzi o to, żeby tylko świętować radość Polaków sprzed kilku pokoleń, z pokolenia 1918 roku, lecz chodzi o to, żeby spojrzeć uczciwie na naszą trudną historię ostatniego 100-lecia, bo praktycznie Polska była prawdziwie wolna zaledwie 20 lat od 1918 – 1939. Potem przyszedł kolejny rozbiór Polski między hitlerowskie Niemcy a bolszewicką Rosję, potem rządy komuny, czyli rządy systemu bolszewickiego aż do 1989 oficjalnie. Pozostałości tamtego systemu są ciągle odczuwalne – powiedział polski hierarcha.

 

Nie zrozumie się Polski bez fundamentalnego znaczenia chrześcijaństwa w dziejach Polski. Dotyczy to samych początków naszej historii narodowej i państwowej. Te trzy wątki zawsze były ze sobą ściśle powiązane, a w chwilach, kiedy państwowość polska była zlikwidowana albo mocno ograniczona, to właśnie Kościół przyjmował na siebie te ważne obowiązki, by zabezpieczyć dobro wspólne Polaków: ich kulturę, tożsamość i nadzieję. Nic z tego, co stanowi naszą historię, a więc naszą przeszłość nie stało się mniej aktualne dzisiaj – ocenił metropolita krakowski.

 

– Kościół w Polsce, znajdując się wobec nowych wyzwań, stara się to wielkie dziedzictwo wiary chrześcijańskiej przekazywać kolejnym pokoleniom Polaków, a jednocześnie wraz z tym przesłaniem chrześcijańskim i zachętą do odpowiedzialnej wolności, stara się aby razem z tym szło przesłanie, co robić dzisiaj, aby nie odejść od prawdy o Ewangelii, od prawdy o tym kształcie życia małżeńskiego, rodzinnego, które jest wyraźnie zarysowane w Chrystusowej Ewangelii. To jest nasze największe zmaganie: troska o małżeństwa i rodziny, a przez to troska o przyszłość polskiego narodu i Kościoła w polskim narodzie, bo jak długo polski naród będzie związany z Kościołem i chrześcijaństwem, tak długo będzie on wierny najbardziej głębokim korzeniom swojej tradycji i tożsamości – podkreślił abp Jędraszewski.

 

Odejście od Kościoła, byłoby dla Polaków w jakiejś mierze przekreśleniem ponad 1000-letniej tożsamości i dziejów. To sprawia, że Kościół w Polsce zabiera oficjalnie głos w różnych sprawach społecznych bardzo ważnych dla życia społecznego, narodowego, państwowego i wcale nie widzi w tym uzurpacji dla praw władzy świeckiej, przeciwnie – uważa, ze spełnia rolę prorocką, rolę budzenia sumień Polaków, by nie działali wbrew sumieniom, wbrew temu, co każe trwać przy pewnym świecie wartości i to w sposób jednoznaczny. Jak długo ten głos będzie rozbrzmiewał i jak długo będzie słyszalny, tak długo Kościół w Polsce nie będzie wpędzony do zakrystii. To słynne określenie jednego z ministrów z czasów komunistycznych, bo i wtedy i czasami dziś, pojawiają się z różnych stron opinie, że Kościół powinien milczeć, a sprawa wiary jest czysto prywatną sprawą. Uważamy, że Kościół, z racji tradycji i z racji tego, kim jest, nie może z tej roli kogoś, kto jest odpowiedzialny za świat wartości, zrezygnować – podsumował metropolita krakowski.

 

Źródło: diecezja.pl

TK


DATA: 2018-11-10 16:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

TROSKA Bp Jędraszewskiego o przyszłość Narodu powinna iść w parze z TROSKĄ o ZACHOWANIE WIARY i TRADYCJI przez Kościół Katolicki , który reprezentuje Biskup.
22 dni temu / iskierka
 
Piękne słowa i tylko słowa. Małżeństwa, rodzina, tożsamość, chrześcijaństwo itd. itp. "Kościół stara się przekazywać dziedzictwo... " Jakie dziedzictwo JE Biskupie przekazujesz? Dziedzictwo Soboru Watykanskiego II? Nową Ewangelizację, protestantyzację, judaizację? Czy Kościół Katolicki liczy 50 lat? Owoce tego "dziedzictwa" widzimy na Zachodzie. A w jakim stanie zostawiłeś diecezję łódzką? Dlaczego pozwalałeś jezuitom na profanacje Najświętszego Sakramentu i świątyń ? Dlaczego klerycy i księża nie znają Kościoła sprzed Soboru? Wierni nie wiedzą co to jest Msza Święta i po co jest, i chyba większość księży też nie, więc co chcesz dalej przekazywać? Piękne słowa? Naród polski jeszcze trwa ale przy takiej ewangelizacji zdziczeje i nie pomogą tu kolejne oddziały świeckich szafarzy, kursy alfa i beta, odnowy w duchu (protestanckim). Czas naprawdę wrócić do źródeł - wiary, pobożności i świętości. Do PRAWDZIWEGO DZIEDZICTWA z którego czerpali nasi przodkowie i święci.
26 dni temu / Edmund
 
Pytanie pozostaje: Jak wychowywać dzieci wobec, gender-sex komisarzy w szkołach i choćby wobec prawnego przymusu do szczepień zawierających trucizny?! - JAK?!
1 miesiąc temu / Andrzej BR
 
super biskup, takich Pasterzy nam potrzeba!
1 miesiąc temu / klo
 
Wspaniały następca św. Karola Wojtyły - JPII w Krakowie. Nie "umaczany", światły i mężny. Powtarzam mężny! Nie siedzi wystraszony w kryjówce zasłaniając się "roztropnością"!
1 miesiąc temu / prezbiter krakowski
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.