DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: ten świat chce byśmy byli tolerancyjni, czyli zapomnieli o Chrystusie

Abp Jędraszewski: ten świat chce byśmy byli tolerancyjni, czyli zapomnieli o Chrystusie
Krakow/Poland Piotr Tumidajski/FORUM

Dzisiaj oficjalnie mówi się: nie ma prawdy, jest post-prawda. I stąd jawna walka z krzyżem, który według wielu powinien zniknąć z horyzontu życia współczesnych społeczeństw, bo drażni, bo niepokoi, bo u kogoś budzi poczucie złości. Mamy być tolerancyjni, czyli mamy zapomnieć o Chrystusie - mówił abp Marek Jędraszewski.

 

Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski mówił w kazaniu o wyzwaniach, które niesie współczesny świat. Zauważył, że dziś świat chce byśmy byli tolerancyjni, ale to oznacza byśmy zapomnieli o Chrystusie. Zdaniem hierarchy taki jest obraz współczesności, przy którym „nie można zamykać oczu ani dać się zwyciężyć lękowi”.

 

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na różnicę i napięcie, jakie istnieje między królestwem Chrystusa a królestwami tego świata. Wyjaśniał, że Jezus przyszedł na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Arcybiskup zwrócił uwagę na to, że wobec wszystkiego co mówił Jezus o swoim królestwie, Piłat okazywał sceptycyzm i ciągły lęk. Dlatego zdobył się na gest, który symbolizował ucieczkę od odpowiedzialności i nie chciał mieć nic wspólnego ze sprawą Jezusa.

 

Metropolita krakowski podkreślił, że królestwo Jezusa jest uniwersalne, a jednocześnie nieprzemijające i wieczne. – Tą prawdą żyje Kościół i tę prawdę głosi całemu światu. (…). Hierarcha przypomniał historię XX wieku, w którym totalitaryzmu bolszewickie, komunistyczne i nazistowskie walczyły z Chrystusem jako Królem Wszechświata. Dodał jednak, że próba detronizacji Jezusa ma miejsce także we współczesnym świecie.

 

– Wiemy, że to doświadczenie próby odsuwania Chrystusa i zwalczania Jego królestwa mają miejsce także i dzisiaj, bo także współczesny świat pragnie na kształt Piłata sądzić Chrystusa i pragnie okazać Jemu swoją nad nim władzę – wyjaśniał arcybiskup. – Chociażby przez tworzenie prawa, które w imię wolności, tak się głosi, i tolerancji, stanowi wielokrotnie przekreślenie najbardziej zasadniczych zasad płynących z Ewangelii – dodał. 

 

Zdaniem metropolity krakowskiego, współczesny świat często chce za wszelką cenę żyć tak jakby Boga w ogóle nie było, a „równocześnie tworzy prawa, które stanowią ewidentny zamach na życie drugiego człowieka, zwłaszcza tego słabego i bezbronnego”.

 

Mówiąc o sytuacji współczesnego świata, arcybiskup powiedział, że dzisiaj przejmującym symbolem prześladowań chrześcijan jest Asia Bibi i jej najbliższa rodzina. – A to wszystko to dlatego, że ośmieliła się powiedzieć, że Chrystus, w którego wierzy uczynił dużo więcej dla niej i dla każdego człowieka niż Mahomet – stwierdził abp Jędraszewski dodając, że prześladowania obejmują około 300 mln chrześcijan, „którzy cierpią dlatego, że uznali w swoim sercu i mają odwagę głosić, że Jezus jest prawdziwie królem wszechświata (...)”.

 

Arcybiskup podkreślił, że we współczesnym świecie często doświadczamy prób spychania chrześcijaństwa i chrześcijan na margines współczesnego życia publicznego, społecznego, politycznego i często jest to widoczne w różnych przejawach życia Europy Zachodniej. – Jakże dotkliwie i boleśnie doświadczamy także swoistej słabości i bezbronności prawdy. Dzisiaj oficjalnie mówi się: nie ma prawdy, jest post-prawda, są narracje, które odnoszą się do naszych emocji, ukrytych pragnień, nieświadomych lęków, sztucznie wzniecanych w nas, budzą emocje skierowane przeciwko tej prawdzie, którą jest sam Chrystus – wyznał hierarcha.

 

– I stąd mniej lub bardziej jawna walka z krzyżem, który według wielu powinien zniknąć z horyzontu życia współczesnych społeczeństw, bo drażni, bo niepokoi, bo u kogoś budzi poczucie złości. Mamy być tolerancyjni, czyli mamy zapomnieć o Chrystusie, o Jego miłości, o Jego krzyżu, o Jego Ewangelii miłości – kontynuował abp Jędraszewski. – I te szyderstwa, choćby w postaci publicznego darcia Biblii i złych słów towarzyszących temu gestowi. Taki jest obraz współczesności, przy którym nie można zamykać naszych oczu. Nie możemy zamykać naszych oczu ani tym bardziej nie wolno nam dać się zwyciężyć lękowi – apelował. 

 

Metropolita krakowski przestrzegał przed podejmowaniem gestu Piłata, który powiedział „to nie moja, to wasza rzecz”. – Dlatego stajemy przy Chrystusie jako Jego świadkowie, jako Jego rycerze, obrońcy. Nie umywamy od Niego naszych rąk – podkreślił hierarcha.

 

 

Źródło: KAI

WMa


DATA: 2018-11-26 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze powiedziane,musimy bronic Jezusa który mimo swojej wielkości,dostojnosci królewskiej złożył calkowice w nasze ręce swój los i swoje zycie
9 miesięcy temu / Prawda
 
Panie Jezu kocham Ciebie i przepraszam za moje grzechy i żałuję z całego serca.
9 miesięcy temu / Barbara
 
Ks. Biskup winien brać pod uwagę , że Jego Głos jako pasterza powinien być spójny. Obecnie istnieje możliwość odsłuchania Jego wypowiedzi na różnych spotkaniach i odkrycia , że jest modernistą głoszącym post-prawdy. Co wielu szokuje a tak naprawdę jest powielaniem zachowań obecnego Biskupa Rzymu. Zamieszczony art. pochodzi z Kai może dlatego tak jest irytujący.
9 miesięcy temu / iskierka /cd
 
Zapomnieć o Chrystusie. To nie tylko hasło świata bo jak nas poinformowano już na II S.W. Kościół musi się dostosować do świata. Zatem świat, któremu otworzono >okna i drzwi< zawładnął domownikami Domu Pana którzy mówią po nowemu i czynią. Aby zapomnieć należało USUNĄĆ z pola widzenia >WSZYSTKO< co mówi o Chrystusie i jest gwarancją Jego Obecności. Aby zapomnieć należało ZMIENIĆ Liturgię Świętą , zastąpić OŁTARZ - stołem , przenieść Tabernakulum do bocznego krużganka, USTAWIĆ fotel TRON tam gdzie był Ołtarz i Tabernakulum , itd..Dziś o Panu Bogu uczą na uczelniach dr, prof, księża i świeccy. To wiedza LUDZKA NABYTA wciąż modyfikowana. Tacy ludzie sieją w sercach humanistyczną pychę a w umysłach filozoficzny zamęt. Nie uczą Katechizmu Kościoła Katolickiego bo jeszcze żyje stare pokolenie i NIE głoszą Kazań. Mówią homilie o świecie o wszystkim czyli o niczym. Nie muszą już mówić o GRZECHU bo P.Bóg kocha grzesznika. A wszyscy idą do Ojca w niebie.
9 miesięcy temu / iskierka
 
Od kiedy to >WEZWANIA ŚWIATA< stoją w przedmiocie zainteresowania Kościoła. Nic dziwnego, że Pasterze się pogubili. Zamiast głosić wezwania Jezusa Chrystusa obciążają wiernych PROGRAMAMI NAPRAWY ŚWIATA. Dziwne, że Bp Jędraszewski powtarza za Asia Bibi ,że Chrystus, w którego wierzy uczynił dużo więcej dla niej i dla każdego człowieka niż Mahomet. Natomiast nie słyszymy takiego odważnego głosu Pasterzy skierowanego do obecnego Biskupa Rzymu aby upomnieć Go w przekraczaniu granic ekumenii z Islamem. Reszta to puste słowa zweryfikowane przez reformy.
9 miesięcy temu / iskierka
 
To jedyny katolicki hierarcha gloszacy nauki zgodnie z nauka Biblii.Tolerancja nie polega na pozwalaniu sobie wchodzic na glowe i poprzez takie dzialanie zmiane swojego swiatopogladu.Chrzescijanin jest tez wojownikiem Luk.22 wrs36 a nie bezbronnym podstawiaczem gardla.Mamy obowiazek walczyc o Jezusa a nie bredzic o policzkach i ich nadstawianiu.Niestety pokutuje tu komunistyczna nauka o rozdziale polityki od religii.Kazdego wierzacego dotyczy polityka ta wielka i ta mala bo zyje na tym swiecie
9 miesięcy temu / Lila
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.