DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: tajemnicę kapłaństwa rozważamy w czasie trudnym dla całego Kościoła

Abp Jędraszewski: tajemnicę kapłaństwa rozważamy w czasie trudnym dla całego Kościoła
źródło: flickr.com / archidiecezja krakowska

Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić, za niektóre występki naszych współbraci – powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. krzyżma. – Nieprawdą jest jednak, że taki jest Kościół – podkreślił metropolita krakowski.

 

W homilii abp Jędraszewski mówił, że tajemnica kapłaństwa jest dziś rozważana w czasie „trudnym dla całego Kościoła”. – Zdajemy sobie sprawę z zarzutów, jakie płyną pod adresem niektórych naszych braci, a w konsekwencji nas wszystkich – zaznaczył.

 

Przywołując słowa przemówienia papieża Franciszka na zakończenie watykańskiego spotkania przewodniczących episkopatów, poświęconego ochronie małoletnich w Kościele, podkreślał, że „złość kierowaną dziś przeciwko Kościołowi trzeba przyjąć jako przejaw gniewu Bożego, a jednocześnie głos skrzywdzonych”.

 

Za papieżem dziękował także wszystkim kapłanom i osobom konsekrowanym, którzy „służą Panu wiernie i bez reszty, i którzy czują się pozbawieni czci i zdyskredytowani haniebnymi postawami niektórych swoich współbraci”. – Dziękuję wam za waszą wierność, za to, że znosicie poczucie krzywdy z powodu nielicznych, dziękuję, że wiernie trwacie przy swoich ślubach. Dziękuję wszystkim świeckim, którzy nas wspierają swoją modlitwą, cierpieniami, wiarą w Chrystusa jako Głowy Kościoła – mówił hierarcha.

 

Abp Jędraszewski obszernie cytował ogłoszony niedawno tekst Benedykta XVI „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego”, w którym papież emeryt diagnozuje przyczyny obecnego kryzysu w Kościele i proponuje drogi wyjścia z niego. – Najpierw: przywrócić wiarę w Boga. Przywrócenie ludzkiej świadomości, że jest Bóg, jest pierwszym zadaniem powierzonym nam przez Pana – mówił. Dodał, że ta świadomość winna być fundamentem życia „osobistego, społecznego i państwowego”. Abp Jędraszewski mówił, że bez odniesienia do Boga „mamy do czynienia z umieraniem Europy”.

 

Kolejnymi warunkami odnowy są powrót do miłości do Jezusa Eucharystycznego oraz do tożsamości Kościoła. – Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić za niektóre występki naszych współbraci. Nieliczne, ale każdy z nich to o jeden za dużo. Nieprawdą jest jednak to, że taki jest Kościół – podkreślił kaznodzieja.

 

Za Benedyktem XVI zauważył, że jest to „diabelska wizja Kościoła, sączona po to, by zamilkł we współczesnym świecie”. Takie myślenie o Kościele nazwał za papieżem emerytem „kłamliwą logiką, na którą zbyt łatwo dajemy się nabrać”.

 

Na zakończenie metropolita krakowski życzył kapłanom, by w swoich wspólnotach parafialnych „odkrywali ludzi, którzy są świadkami Boga żywego w codziennym życiu” i potrafili się zauroczyć ich oddaniem Bogu. – Życzę wam, by odkrywanie dobra stało się źródłem waszej radości kapłańskiej, powodem, by nieustannie dziękować Jezusowi, że was wybrał, powołał i nazwał przyjaciółmi – podsumował.

 

Podczas Mszy krzyżma abp Jędraszewski pobłogosławił olej chorych, olej katechumenów i konsekrował krzyżmo, a kapłani odnowili swoje przyrzeczenia. W archidiecezji krakowskiej jest to także dzień pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza. Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, ministranci, lektorzy i schole pielgrzymują wraz z kapłanami do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, otaczając ich swoją modlitwą.

 

KAI

TK


DATA: 2019-04-18 13:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chrystus Zamrtwychwstał. Żyjmy w Prawdzie. Jak można twierdzić, że ZŁOŚĆ kierowaną dziś przeciwko Kościołowi trzeba przyjąć jako przejaw gniewu Bożego . Czy wyjawienie Prawdy i Krzywdy ludzkiej, która została udokumentowana, potwierdzona przez Papieża a także innych hierarchów np. Kard. Vigano można nazywać złością ? Czy to znaczy, że pokrzywdzeni dochodząc swoich Praw okazali złośliwość i NIEPOSŁUSZEŃSTWO ? Czy ci co stanęli po ich stronie ukazując NIEPRAWIDŁOWOŚCI w funkcjonowaniu struktury kościelnej także okazali NIEPOSŁUSZEŃSTWO i BRAK POKORY ? NIECH SIĘ wstydzą ci, co DOPUŚCILI DO TAKICH NIEPRAWIDŁOWOŚCI i nadal je tolerują. Do dziś nie ma odpowiedzi na Listy Kard. Vigano. Jak widzimy dywany watykańskie dawno nie były TRZEPANE nawet na Święta. A tyle tam spraw zamieciono.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Dziękujemy Zmartwychwstałemu Chrystusowi za dar takiego Metropolity krakowskiego. Po latach marazmu wreszcie Kościół krakowski woła pełnym głosem swego Metropolity o Prawdę. Prawdę o rodzinie, prawdę o nienarodzonych, prawdę o lewackich zagrożeniach dla ludzkości. Niech Prawdziwie Zmartwychwstały Chrystus Błogosławi Księdzu Arcybiskupowi i wszystkim Polakom w drodze do prawdziwego wyzwolenia.
ponad 1 rok temu / Nico
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.