DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: rewolucja 1968 roku to jednoznaczne odrzucenie zasad Dekalogu

Abp Jędraszewski: rewolucja 1968 roku to jednoznaczne odrzucenie zasad Dekalogu
Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Artur Widak / NurPhoto via ZUMA Press / FORUM

- Wierzcie w Ewangelię Życia, czyli Dobrą Nowinę o życiu, które dał nam Bóg i uczynił nas za nie odpowiedzialnym - mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy Świętej inaugurującej 50. rocznicę ogłoszenia przez Pawła VI encykliki „Humanae Vitae”, która odbyła się w niedzielę w parafii św. Jana Kantego w Krakowie.

 

Metropolita krakowski na początku swojej homilii nawiązał do odczytywanego podczas Mszy Świętej pierwszego czytania z księgi proroka Jonasza, który otrzymał od Pana Boga zadanie, aby przekonać mieszkańców Niniwy do nawrócenia. Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że Kościół Katolicki nieustannie i nieprzerwanie wzywa ludzi do zmiany swojego życia i podążania drogą wiary wskazaną w Piśmie Świętym.

 

To właśnie przykład proroka Jonasza i Niniwy stał się przyczynkiem do dalszych rozważań abp. Jędraszewskiego na temat rewolucji, jaka oficjalnie rozpoczęła się w 1968 roku na paryskiej Sorbonie. Wtedy to na murach tej francuskiej uczelni pojawiły się dwa napisy umieszczone przez studentów będące początkiem niszczycielskich dla człowieka i świata zmian.

 

- Pierwsze hasło brzmiało: „Zabrania się zabraniać”. Jeżeli przypomnimy sobie przykazania Dekalogu, to zauważymy, że poza przykazaniem trzecim i czwartym wszystkie pozostałe są zbudowane na zasadzie zakazu. Rewolucja ówczesnych studentów i licealistów mówiła zaś: nie zgadzamy się na jakiekolwiek zakazy, także te pochodzące od Pana Boga. W gruncie rzeczy było to jednoznaczne odrzucenie zasad Dekalogu – podkreślił metropolita krakowski.

 

Drugie hasło brzmiało zaś: „Ani nauczyciela, ani Boga. Ja jestem bogiem”. - Odrzucono zatem to, co stanowi sam fundament kultury europejskiej, całego chrześcijańskiego przesłania i Ewangelii. Wiązało się to także z radykalną rewolucją seksualną, z nastawieniem na to, żeby w życiu seksualnym człowieka liczyło się tylko jedno: przyjemność i to za wszelką cenę wspomaganą przez alkohol i narkotyki, czego symbolem stał się słynny Woodstock – powiedział abp. Jędraszewski. - Taki był obraz Zachodu w 1968 roku. Jedna, wielka pochwała całkowitego rozprężenia moralnego i radykalna negacja Boga, który jest Mistrzem, Prawodawcą i Sprawiedliwym Sędzią - dodał.

 

Hierarcha zwrócił uwagę, że właśnie w tamtym czasie „najbardziej radykalnej rewolucji obyczajowej, jaką można sobie było wyobrazić” - 25 lipca, w święto świętego Jakuba Apostoła, papież Paweł VI ogłasza encyklikę „Humanea vitae”, w której przypomniał „kilka najbardziej podstawowych zasad, które głosi Kościół w imię samego Boga”. - Papież mówi w tej encyklice, że nie można budować żadnego porządku społecznego w sposób trwały i dający poczucie dobrej przyszłości, bez odwołania się do porządku nadprzyrodzonego i wiecznego. I w tym właśnie świetle - nadprzyrodzonego porządku - trzeba patrzeć także na samo życie człowieka i na tajemnicę przekazywania życia przez rodziców swoim potomkom – podkreślił abp Jędraszewski.

 

- Nie wystarczy patrzeć na życie społeczne w sposób wycinkowy czy aspektowy. Na życie człowieka trzeba patrzeć w świetle Bożego zamysłu, takiego jaki był w chwili, gdy Bóg powoływał do istnienia człowieka jako kobietę i mężczyznę. Z tym wiąże się także konieczność właściwego spojrzenia na to, czym jest ludzka miłość. Ona nie może być samą tylko uczuciowością czy spontanicznością. Jeżeli ma być prawdziwie ludzka, to musi brać pod uwagę całą wizję człowieka, tę, która jest zawarta w Ewangelii, tę, której najwyższym urzeczywistnieniem jest sam Jezus Chrystus – powiedział metropolita krakowski.

 

Metropolita krakowski przypomniał, że w encyklice „Humanea vitae” Paweł VI „dowartościował rolę małżeństwa, jako miejsca szczególnej relacji z Bogiem, opierającej się na przyjaźni, wierności i wyłączności małżonków”.

 

Następnie arcybiskup wymienił zagrożenia, jakie dziś stoją przed wiernymi, którzy „pragną wdrażać w życie papieskie nauczanie”. Są to m.in. ideologia gender, która lekceważy ludzką płciowość; sprowadzenie życia małżeńskiego tylko do przyjemności oraz zmiana znaczenie słów i zastępowanie ich nowymi tworami semantycznymi.

 

- W „Humanae Vitae” mówi się o prokreacji, o rodzeniu dzieci. Słowo to ma odniesienie do creatio, czyli do stworzenia. Powołanie nowego życia jest współdziałaniem z samym Bogiem Ojcem. W języku współczesnym mówi się o reprodukcji, a to przecież - właściwy wszystkim organizmom proces życiowy polegający na wytwarzaniu potomstwa przez organizmy rodzicielskie. Nie ma tu współpracy – jest jedynie produkowanie człowieka. Zmiana języka jest zmianą sposobu myślenia. To nie przypadek, a celowa manipulacja, byśmy na życie człowieka i tajemnicę przekazywania życia nie patrzyli przez pryzmat wiary i nie uwzględniali Bożego zamysłu i współdziałania, ale widzieli w tym element zwykłej produkcji - wskazał abp Jędraszewski. Dodał, że podobne zabiegi językowe stosuje się m.in. w przypadku aborcji, która jest dziś dla wielu „usunięciem niechcianego produktu”.

 

Arcybiskup dodał, że podobnie jak mieszkańcy Niniwy, musimy się nawrócić i stać na straży życia.
- Bóg oczekuje od nas, byśmy każdego dnia dziękowali Mu za to, że jesteśmy. To dar od Niego i od naszych Rodziców - z tego wypływa wdzięczność i szacunek - spuentował.

 

Źródło: diecezja.pl

TK


DATA: 2018-01-23 11:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ruben,popieram!
6 miesięcy temu / Servus
 
Do Slawomir Tomasz Roch: tak, piękne słowa, ale ja czekam na radykalne czyny zamiast słów. Świadectwo abp Jędraszewskiego stanie się rzeczywiście wiarygodne, kiedy wreszcie zrobi porządek na podległym sobie terenie, w pierwszej kolejności z Tygodnikiem Powszechnym, który nadal nosi przymiotnik "katolicki", chociaż jest głosicielem łże-katolicyzmu właśnie rodem z rewolucji '68. A co ze skandalistą ks. Sową ? Jakie poniósł konsekwencje ?
6 miesięcy temu / Ruben
 
Bogu niech beda dzieki za piekne i odwazne swiadectwo wiary i milosci do Boga i czlowieka, ukazane nam przez ks. Abp Marka Jedraszewskiego z Krakowa. Tak dla zycia! Tak dla przykladu zycia zawartego w Encyklice "Humanae vitae" bl. Pawla VI! Precz z demoniczna ideologia gender, precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa, precz z aborcja, precz z pigulka aborcyjna dzien po, precz z antykoncepcja, precz z legalna pornografia, precz z legalna prostytucja, precz z legalnymi klubami go go, precz z upowszechnianiem samogwaltu w szkolach, precz z eutanazja, precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy wszechczasow mianowicie Bandery, Szuchewycza, Diaczenki i innych demonicznych upiorow z ludobojczej OUN-UPA na wspolczesnej Ukrainie, po prostu precz z szatanem i cywilizacja smierci. Z Panem Bogiem
6 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Wspaniałe słowa Abp Jędraszewskiego. Teraz inni hierarchowie Kościoła powinni brać przykład, i opowiedzieć się po stronie małżeństwa, i stanąć po stronie życia.
6 miesięcy temu / Krzysztof
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.