DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: obowiązkiem każdego katolika jest zaangażowanie w życie publiczne

Abp Jędraszewski: obowiązkiem każdego katolika jest zaangażowanie w życie publiczne
fot.Piotr Guzik / FORUM

Trzeba się angażować w to, co się dzieje w świecie i wnosić zaczyn prawdziwie ewangeliczny – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu podczas Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla. Metropolita krakowski wskazał, że obecność katolików w życiu politycznym jest przejawem troski o dobro wspólne i międzyludzką solidarność.


Zdaniem metropolity krakowskiego znamienne jest, że uroczystość Chrystusa Króla została wprowadzona do kalendarza liturgicznego Kościoła przez papieża Piusa XI w czasach, gdy na świecie rodziły się systemy totalitarne. – Papież poprzez to święto chciał wskazać, że to nie oni, ale Chrystus jest prawdziwym Królem dziejów, historii i świata – wyjaśnił hierarcha.


Hierarcha wskazywał, że katolicy powinni angażować się w różne działania, również o charakterze politycznym, by wpływać na bieg historii i „sprawiać, by była ona wyrazem tego wszystkiego, co najbardziej szlachetne i piękne w człowieku, i co swoje korzenie znajduje w Ewangelii”.


Metropolita krakowski podkreślił, że zadaniem katolików jest obrona godności ludzkiej i wspólnego dobra, jakim jest społeczeństwo. – Nie wolno im zamykać się w ciasnym egoizmie, czy swoistej wieży z kości słoniowej obojętności wobec tego, co wokół nas – napominał. Dodał, że nic nie usprawiedliwia nieobecności katolików świeckich w życiu publicznym i politycznym, bo chodzi o to, aby prowadzić politykę, której kryterium jest troska o człowieka i społeczeństwo.


– O to chodzi w polityce, tak właśnie rozumianej, która ma także swój styl i bardzo określone narzędzia, bo chodzi przede wszystkim o ludzką solidarność – nauczał metropolita krakowski, powołując się na adhortację „Christifideles laici”. Dodał, że przejawem tej solidarności jest również troska o wychowanie dzieci i młodzieży oraz odpowiedzialność za ojczyznę.


Abp Jędraszewski powiedział również, że przejawem naszego człowieczeństwa jest solidarność z nienarodzonymi dziećmi oraz pozbawionymi właściwej opieki i nadziei ludźmi chorymi i starszymi, którym „współczesne, egoistyczne liberalne społeczeństwo oferuje tak litościwie i tak łaskawie eutanazję”. Przejawem tej solidarności jest troska o rodzinę „zagrożoną w swojej strukturze i swoim istnieniu”.


- Chrystus wzywa nas wszystkich do tego, by w porę i nie w porę jej członkowie, pociągając także innych za sobą, tworzyli królestwo miłości i pokoju, królestwo sprawiedliwości i dobra, królestwo, w którym Chrystus jest Królem i dzięki temu każdy ma właściwe i przynależne sobie miejsce – stwierdził na zakończenie hierarcha.

 

 

źródło: KAI
WMa

 

 

 


DATA: 2017-11-26 16:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Więcej takich kapłanów
ponad 2 lata temu / irtur
 
Dziekujemy za wielkie swiadectwo i slowa prawdy.
ponad 2 lata temu / Mariusz
 
Po opatrznosciowych zmianach w polityce teraz kolejny przejaw Bożego błogosławieństwa. Wielki pasterz w osobie abpa Jedraszewskiego. Bogu niech beda dzieki
ponad 2 lata temu / Sted
 
Wspaniałego mamy biskupa w archidiecezji krakowskiej. Światły, mężny.
ponad 2 lata temu / ks. krakowski
 
Najpierw trzeba się zaangażować w to co się dzieje w Kościele a nie w świecie. Jeśli zostanie zniszczona wiara w wiernych to zatryumfuje ohyda spustoszenia. Warto przypomnieć sobie z ew. , że panny roztropne, nie podzieliły się SOLIDARNIE i miłosiernie z pannami nie mądrymi oliwą. Królestwo Boże nie jest z tego świata jak poucza sam Pan Jezus. A Chrystus Król wzywa do NAWRÓCENIA i zmieniania siebie a nie ŚWIATA. Głoszenie przez księży >LUDZKIEJ SOLIDARNOŚCI< brzmi patetycznie i politycznie podobnie ja wzywanie do TROSKI O CZŁOWIEKA I SPOŁECZEŃSTWO. Najwyraźniej rozmiękczanie nauki udzieliło się Tym którzy ją głoszą.
ponad 2 lata temu / Iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.