DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: niech Nowy Rok będzie rokiem doświadczeń tego jak bezmierne jest miłosierdzie Boże

Abp Jędraszewski: niech Nowy Rok będzie rokiem doświadczeń tego jak bezmierne jest miłosierdzie Boże
Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Artur Widak / NurPhoto via ZUMA Press / FORUM

Z największą pokorą i ufnością prośmy u progu tego Nowego Roku, aby był to dla każdej i każdego z nas rok wzruszających i przejmujących doświadczeń tego, jak bezmierne jest miłosierdzie Boże dla wszystkich, którzy w Jezusie tego miłosierdzia upatrują - zachęcał abp Marek Jędraszewski w Nowy Rok podczas porannej Mszy Świętej odprawionej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach.

 

W homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na to, że w starożytnej, pogańskiej tradycji lata liczyły się „od założenia Rzymu” przez legendarnego Romulusa. Jak dodał, w ten sposób chciano nieustannie demonstrować jego wielkość. - W czasach swego największego rozkwitu mierzonego nie tylko obszarem, ale przede wszystkim sprawnością administracji i gospodarki, a jeszcze bardziej potęgą swej armii przewyższało ono wszystkie inne potęgi ówczesnego świata – mówił hierarcha. Jego zdaniem, wówczas zgodnie z prawem, decydowano także o życiu i śmierci wszystkich mieszkańców.

 

- Jednakże kiedy po zmartwychwstaniu Chrystusa chrześcijaństwo pojawiło się na arenie dziejów, Imperium Rzymskie wydało mu śmiertelną walkę w imię obrony pogańskiego porządku tego świata. Pierwsze trzy wieki dziejów chrześcijaństwa było wypełnione kolejnymi, coraz bardziej okrutnymi i powszechnymi prześladowaniami chrześcijan – podkreślił metropolita krakowski.

 

Okazało się jednak, że kiedy chrześcijaństwo coraz bardziej krzepło w swej sile, pogański Rzym chylił się ku upadkowi, dlatego mnich Dionizy Mniejszy opracował nową rachubę czasu. - Jej punktem fundamentalnym stał się rok narodzenia Zbawiciela świata. Jak więc dotąd liczono czas w latach „przed założeniem Rzymu” i „po jego założeniu”, tak odtąd zaczęto liczyć czas w latach „przed narodzeniem Chrystusa” i „po Jego narodzeniu” - wyjaśniał arcybiskup.

 

Według niego dopiero oświeceniowe próby wyrugowania chrześcijaństwa z kultury sprawiły, że w odniesieniu do danego wydarzenia używa się określenia „przed naszą erą” lub „naszej ery”.

 

 - Jednakże w swej istocie liczenie pozostało to samo – jej punktem odniesienia jest narodzenie Chrystusa. I to stanowi o radykalnej nowości, jaką jednorodzony Syn Boży, który stał się człowiekiem, rodząc się z Przeczystej Maryi Dziewicy, wniósł w dzieje świata. Wraz z Jego narodzeniem w Betlejem zaczęła się rzeczywiście dla nas wszystkich nowa era – podkreślił metropolita krakowski.

 

Zdaniem abp. Jędraszewskiego o otwarciu nowych przestrzeni wolności, „ku której wyswobodził nas Chrystus świadczą kolejne pokolenia chrześcijan, którzy słowem i przykładem pociągali za sobą coraz to nowych Jego wyznawców”.

 

 - W ten sposób ukazywała się, a równocześnie potwierdzała ta prawda, którą wobec Piłata wyznał Chrystus: „Królestwo moje nie jest z tego świata”. Rzeczywiście, nie jest ono z tego świata, ponieważ jest królestwem prawdy, miłości i wolności – tłumaczył.

 

- Moment przyjścia Chrystusa na świat stał się równocześnie chwilą, w której najbardziej przejmująco objawiło się wobec nas miłosierdzie Boże. Przecież pełnia czasu nastała właśnie po to, abyśmy nie byli już więcej niewolnikami grzechu, lecz synami i dziedzicami Boga –zaznaczył arcybiskup.

 

Dodał, że świadkiem tego stała się św. Faustyna Kowalska. Hierarcha przytoczył fragment z „Dzienniczka”, w którym opisywała przełom ostatniego roku swego życia, podczas którego usłyszała głos w duszy: „nie bój się, dziecię Moje, nie jesteś sama, walcz śmiało, bo wspiera cię ramię Moje, walcz o dusz zbawienie, zachęcając je do ufności w Moje miłosierdzie, bo to twoje zadanie w tym i przyszłym życiu. Po tych słowach przyszły mi głębsze zrozumienia miłosierdzia Bożego. Dusza będzie potępiona tylko ta, która sama chce, bo Bóg nikogo nie potępia”.

 

Metropolita krakowski zachęcał, aby cały 2018 rok upłynął w świadomości, że jest to kolejny „Rok Pański” i że „do Pana naszego Jezusa Chrystusa całkowicie powinniśmy należeć”.

 

- Z największą pokorą i ufnością prośmy też u progu tego Nowego Roku, aby był to dla każdej i każdego z nas rok wzruszających i przejmujących doświadczeń tego, jak bezmierne jest miłosierdzie Boże dla wszystkich, którzy w Jezusie, Panu naszym, tego miłosierdzia upatrują – podkreślił abp Jędraszewski.

 

KAI

luk


DATA: 2018-01-01 10:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szanowna Iskierko, sądzę, że abp. miał na myśli odczucie 'numinosum'. Bardzo tego brakuje, jeśli duszpasterze ciągle wciskają nam słodkości typu 'Bozia Cię kocha'. Na kazaniu czuję się jak u jakiejś cioci czy babci wmuszającej jedzonko i łakocie. Mdli mnie. Bo Pan Bóg ta raczej potężny lew, a nie pluszowa kicia.
ponad 2 lata temu / Emil M.
 
Dziwne Życzenia Biskupa ! Oby Pan Bóg uchronił nas przed > PRZEJMUJĄCYMI DOŚWIADCZENIAMI < i nam Błogosławił w 2018 r. wg Słowa Bożego : >Pan mówił do Mojżesza tymi słowami: ?Powiedz Aaronowi i jego synom: tak oto macie błogosławić synom Izraela. Powiecie im: ?Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem?. Tak będą wzywać imienia mojego nad synami Izraela, a Ja im będę błogosławił?. Oto Słowo Boże. Tak pożądamy Błogosławieństwa Bożego ! Maranatha !
ponad 2 lata temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.