DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: miłość do Polski wymaga niekiedy rezygnacji z partykularnych interesów

Abp Jędraszewski: miłość do Polski wymaga niekiedy rezygnacji z partykularnych interesów
Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Autentyczna miłość do Polski to miłość, która wymaga wysiłków, która kosztuje, za którą kryje się niekiedy konieczność rezygnacji z własnych partykularnych interesów. Bo przecież chodzi o Polskę, by została wierna swojej chrześcijańskiej tradycji, chrześcijańskiej spuściźnie – mówił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy św. pontyfikalnej, która została odprawiona w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie-Dąbiu.

 

 

W homilii arcybiskup stwierdził, że życie z Chrystusem i dla Chrystusa, a przez to dla drugiego człowieka spotyka się z paradoksami i trudnościami. Mówił o tym Chrystus w przypowieści o pracownikach winnicy, którzy spędzali w niej różną ilość godzin, ale dostali tę samą nagrodę. Jezus chce powiedzieć, że niektórzy muszą się trudzić i poświęcać, a inni mają życie łatwe, ale na mocy chrztu każdy chrześcijanin podobnie jak pracownicy winnicy „umówił się” z Nim o życie wieczne, dla którego warto się poświęcić. W tej perspektywie każda godzina i dzień życia są wielkim darem od Boga, za który należy nieustannie dziękować i prosić o łaskę wierności.

Taka postawa: dostrzegania wagi każdej godziny i każdego dnia naszego życia to postawa czuwania – powiedział metropolita. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Czuwam to znaczy czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska”. Stwierdził, że z tego wynika modlitwa zanoszona do Boga za tych, którzy na mocy demokratycznych wyborów wzięli na siebie odpowiedzialność za Polskę. – Autentyczna miłość do Polski to miłość, która wymaga wysiłków, która kosztuje, za którą kryje się niekiedy konieczność rezygnacji z własnych partykularnych interesów. Bo przecież chodzi o Polskę, by została wierna swojej chrześcijańskiej tradycji, chrześcijańskiej spuściźnie – powiedział metropolita.

Hierarcha wskazał na konieczność modlitwy za sędziów, którzy w rocznicę inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II będą wypowiadali się o konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej, by byli ludźmi prawego sumienia i na wzór św. Stanisława potrafili upomnieć się o człowieka i jego godność. Metropolita skierował do zebranych prośbę, by sprawy ojczyzny i Kościoła były zanoszone często do Boga. – Polska potrzebuje zawsze wielkiej modlitwy, ale kto wie czy w tych miesiącach i latach ta modlitwa nie jest jeszcze bardziej potrzebna niż w przeszłości – powiedział.

 

 

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

 

 

 

 

 


DATA: 2020-09-20 08:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

praktykuj co głosisz
1 miesiąc temu / hmm
 
MAM NADZIEJE ZE TO ZROZUMIE PREZES. BO JEGO EGO NIEBEZPIECZNIE ROŚNIE.
1 miesiąc temu / retro
 
Miłość do Polski wymaga poświęceń. Kard. Jędraszewski jasno potępił "ideologię singli". Za kard. Jędraszewskim i my potępmy te egoistyczne, antypolskie postawy.
1 miesiąc temu / Czytelnik
 
@Andrzej : Realny przykład? Proszę bardzo: Zakaz hodowli zwierząt futerkowych czy uboju rytualnego, z którego mięso idzie na eksport, wykończy nie tylko te branże, warte dziesiątki miliardów złotych i zapewniające pracę kilkudziesięciu tysiącom osób. Ucierpią inne, ściśle współpracujące z hodowcami ? producenci pasz, paliw, transportu, przetwórstwa itd. Jak wszystko, tak i te branże to w gospodarce naczynia połączone. Oddzielnym zagadnieniem jest utylizacja odchodów zwierzęcych, które dotychczas rolnicy sprzedawali fermom a więc zarabiali, a teraz będą musiały utylizować a więc nie dość, że nie zarobią, to będą ponosić koszty. Mowa o tysiącach ton odpadów rocznie. Dziesiątki polskich branż w ten sam sposób od 30 lat było likwidowane na rzecz obcych. Nikt z Episkopatu nawet się nie zająknął. Własność i możliwość pracy nie mają żadnego znaczenia. Katolików w pl nie ma.
1 miesiąc temu / a
 
Może KEP da nam realny przykład tego pokornego rezygnowania z partykularnych interesów w imię dobra wspólnego?! Toż przecie, takie łączenie kościoła w jednolitą całość, wg. nieomylnej i sprawdzonej Prawdy Depozytu Wiary Katolickiej, dając każdemu możliwość uczestniczenia w Katolickiej Mszy Św., realnego dostępu do Sakramentów wg. 2000 letniej Tradycji, Woda Święcona zamiast trucizn w sprajach, Błogosławieństwo zamiast maseczek, itp. itd. itp.. Zamiast partykularnych podziałów powrót do Jednej Katolickiej Mszy, do jednej Katolickiej Wiary, do Jednego Katolickiego Kościoła Chrystusowego - oto Ofiara bardzo miła Panu Jezusowi i Bogu Ojcu, wtedy to może i Duch Święty znowu Was nawiedzi . . .
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 
Autentyczna miłość do Polski to miłość, która wymaga wysiłków, która kosztuje, za którą kryje się niekiedy konieczność rezygnacji z własnych partykularnych interesów."" Cóż za patetyczne słowa jakich wiele słyszeliśmy od posoborowych hierarchów . Od razu przychodzi myśl/ pytanie a jak powinna wyglądać AUTENTYCZNA MIŁOŚĆ Pasterzy do Pana Boga i Kościoła Katolickiego ?
1 miesiąc temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.