DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: dziś tolerancja jest ważniejsza niż pytania o zbawienie i życie wieczne

Abp Jędraszewski: dziś tolerancja jest ważniejsza niż pytania o zbawienie i życie wieczne
Krakow/Poland Piotr Tumidajski/FORUM

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski powiedział, że w dzisiejszym świecie coraz rzadziej stawia się pytania o życie wieczne i zbawienie. Zwrócił uwagę na to, że dziś najważniejsza jest tolerancja i prawa, które ludzie sami sobie przyznają np. tzw. „prawo do aborcji lub eutanazji”. Podkreślił, że to nowy totalitaryzm.

 

Abp Marek Jędraszewski powiedział, że pytania o nieśmiertelność, o wieczność a także o ostateczną nadzieję człowieka nie są dziś często zadawane, także wśród osób duchownych. – Wszystko dlatego, że znajdujemy się niewątpliwie pod ogromną presją światopoglądu, który przeniknięty jest horyzontalizmem połączonym z materializmem. Świat jest teraz, tutaj, a poza nim właściwie nie ma już nic. Wszystko kończy się wraz ze śmiercią” – powiedział hierarcha.

 

– Dzisiaj mamy do czynienia z kolejnym totalitaryzmem. Oczywiście nie działającym tak jak to było w połowie XX w., ale przecież mamy do czynienia ciągle z tymi samymi mechanizmami – nie ma Boga, nie ma perspektywy zbawienia, jest natomiast tolerancja, czyli zgoda na wszystko co każdy może sobie wymyślić, byle tylko nie uderzał w moje własne interesy – tłumaczył.

 

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że w dzisiejszych czasach ludzie przyznają sobie prawa np. tzw. „prawo do aborcji lub eutanazji”. – Nie ma odpowiedzialności za drugiego człowieka, natomiast są prawa, które sobie ludzie sami przyznają, np. do tego by móc innego zabić czy to jeszcze dziecko nienarodzone czy już ciężko chorego starego człowieka, bo jedni i drudzy są jakąś zawadą dla życia przyjemnego, lekkiego i łatwego. Najważniejsze jest moje ja i realizacja moich pragnień – powiedział abp Jędraszewski.

 

Hierarcha wskazał, że wciąż trzeba powracać do najważniejszych pytań o wieczność, o zmartwychwstanie. Odwołał się także do słów Ewangelii. – Trzeba mieć serce szlachetne i dobre. Trzeba tę przestrzeń szlachetności i dobroci nieustannie w sobie poszerzać po to, aby Boże słowo w takim sercu mogło się zatrzymać i wydać owoc – zakończył.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2018-09-23 10:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Słusznie!
10 miesięcy temu / Zbigniew
 
Warto zważyć, że życie na ziemi to trud, cierpienie, mozoł. Chwile radości to >pauzy< na nabranie sił do dalszej wędrówki do niebiańskiej Ojczyzny. Jeśli nasze myśli ukierunkowane są na >adorowanie< człowieka [księdza] a nie Boga to ulegamy pokusie >dobrostanumamy obiekt uwielbieniagustom< a nie >TO< co jest Przedmiotem naszej Wiary i Nadziei. Oczywistym jest, że to co ziemskie jest >ułomne/ grzeszne< co ujawnił sam papież Franciszek. Dlatego ROZTROPNIEJ jest trwać w Tradycji K.K. i zachowywać UMIAR i MĄDROŚĆ W RELACJACH Z innymi a szczególnie przełożonymi OPARTY NA WSTRZEMIĘŹLIWOŚCI. Przyzwyczajanie bliźnich do aktów adoracji często jest przyczyną ich >upadkudzieci< mogą >krzyczeć na całe gardło< co je >boli< zaś Kapłani winni wstawiać sie za nami do P.Boga. Na KOLANACH.
10 miesięcy temu / iskierka/ >prezbiter karkowski
 
Piękne słowa a gdzie czyny?dlaczego tygodnik powszechny nadal jest katolickim pismem?
10 miesięcy temu / Servus
 
Ale tradsów, to Jego Ekscelencja toleruje z trudem..
10 miesięcy temu / ena
 
piękne słowa tylko co z Ks. Sowa ?? nie wspominając już o tym, że Tygodnik Powszechny za darmo pomieszczeniami kurii dysponuje. Wiara bez uczynków martwa jest.
10 miesięcy temu / maciek
 
Ludzie chętnie posłuchają prawdy, o ile się do nich ja powie. Po za tym nie głosi się dziś kazań katechizmowych, które w przystępny sposób wyjasnialy podstawy dogmatyki, sakramentologii i innych pokrewnych dzieciństwa, lecz w duchu poważnej Tradycji a nie nowiniarstwa o zabarwieniu zielonoświątkowym.
10 miesięcy temu / Krakusik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.