DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. Mikołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: dialog zaczyna się od szacunku. Nie od fake newsów i kłamstwa

Abp Jędraszewski: dialog zaczyna się od szacunku. Nie od fake newsów i kłamstwa
Krakow/Poland Piotr Tumidajski/FORUM
#DIALOG    #POLITYKA    #SZACUNEK    #EUROPA    #WARTOŚCI    #ABP JĘDRASZEWSKI    #WAWEL    #3 MAJ

Konieczność dialogu zaczyna się od wzajemnego szacunku, a szacunek zaczyna się od „gotowości przyjęcia obiektywnej prawdy, a nie fake newsów” – podkreślił abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski skarcił przy tym tych polityków, którzy swoje działania opierają na kłamstwie.

 

Zdaniem abp. Jędraszewskiego należy odrzucić sposób myślenia, w myśl którego „polityka to kłamstwo, które szybko biegnie, bo trzeba je zastąpić kolejnym kłamstwem”. - Tak prowadzona polityka uniemożliwia jakikolwiek dialog, jakiekolwiek porozumienie, (…) usuwa możliwość jakiekolwiek sensownego porozumienia się, gdy chodzi o dobro ojczyzny – zwrócił uwagę hierarcha.

 

W czasie homilii wygłoszonej w katedrze na Wawelu metropolita krakowski zauważył, że toczy się spór o miejsce suwerennej Polski w ramach Unii Europejskiej. Jak mówił, „dziś znowu jesteśmy świadkami, ale także uczestnikami dramatu, który rozgrywa się między pragnieniem tego, co nasze, a tym co musimy naszej matce ojczyźnie dać z siebie”. - To dramat, który odnosi się do Polski jako do naszego dobra wspólnego, w wymiarze zewnętrznym. Spór o miejsce suwerennej Polski w ramach Unii Europejskiej, zwłaszcza spór dotyczący tego, jaki mamy przyjąć - jako Polska - wymiar ideowy i moralny, a także polityczny i ekonomiczny, w którym ma żyć i rozwijać się Polska – powiedział.

 

W jego ocenie dramat ten odnosi się także do dobra wspólnego w wymiarze wewnętrznym. - Spór między dążnością do osiągnięcia materialnych, czysto indywidualnych korzyści, a koniecznością opowiedzenia się za wyższymi nam wartościami, za dobrem całego naszego narodu - mówił hierarcha.

 

Abp Jędraszewski zwracał uwagę, że zdając sobie sprawę z tych „współczesnych napięć, musimy wrócić do rzeczy fundamentalnych, takich jak dobro wspólne”. Zdaniem metropolity krakowskiego to jest to „naród i polskie państwo, wbrew czysto indywidualistycznej, zatomizowanej koncepcji społeczeństwa, gdzie liczy się i za wszelką cenę jest wynoszony - egoizm i interes osobisty”.

 

Arcybiskup podkreślił także, że konieczność dialogu zaczyna się od wzajemnego szacunku, a szacunek zaczyna się od „gotowości przyjęcia obiektywnej prawdy, a nie fake newsów”. W jego ocenie należy odrzucić sposób myślenia, w myśl którego „polityka to kłamstwo, które szybko biegnie, bo trzeba je zastąpić kolejnym kłamstwem”. - Tak prowadzona polityka uniemożliwia jakikolwiek dialog, jakiekolwiek porozumienie, (…) usuwa możliwość jakiekolwiek sensownego porozumienia się, gdy chodzi o dobro ojczyzny – zwrócił uwagę hierarcha.

Źródło: KAI

MA


DATA: 2019-05-03 15:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rozumiem że nie ma nic złego w zapożyczaniu nowomowy i używaniu jej? Jeżeli rozumować w ten sposób, to takich terminów ciągle przybywa, i w pewnym momencie można już całkowicie bełkotać używając zwrotów przeciwnika. Język ma znaczenie, bo to jak mówimy świadczy o naszym stanie umysłu. Chciałem też przypomnieć, że dotarcie do jak największych rzesz ludzkich nie jest wartością samą w sobie. To ludzie powinni dostosowywać się do Kościoła, nie Kościół do ludzi, bo ma być on wzorcem dla życia Bożego. Jeżeli wzorzec utraci kształt, to jaki ludzie będą mieć punkt odniesienia? Z resztą w używaniu języka medialnego nie ma nic atrakcyjnego ani oryginalnego, to powszedniość. A "fake news" ma polski odpowiednik - dezinformacja.
7 miesięcy temu / Rafał
 
"Tylko pod Tym znakiem Polska będzie Polską a Polak Polakiem" suwerenność Ojczyzny to sprawa najważniejsza dla wszystkich którzy mienią się Polakami. Za tę suwerenność wielokrotnie w historii Polacy krew przelewali. Ksiądz Arcybiskup w swych wielu kazaniach wielokrotnie wskazywał na znaczenie prawdy jako postawy życiowej bez której nie ma prawdziwej wolności. To że używa "nowoczesnego" języka nie może być zarzutem, zapewne chce dotrzeć do "szerszego" ogółu który niekoniecznie rozumie inny. Tylko Polska mocno trzymająca się Krzyża Chrystusowego ma szansę w nowoczesnym zlaicyzowanym świecie. Kolejni "przywódcy" z kolejnych partii, kolejni prezydenci nie wiele warci nic kompletnie nie znaczą dopóki nie będą posługiwali się prawdą. Nie wystarczy złapać upadajacą Hostie na oczach kamer, a w życiu społecznym działać na szkodę narodu. Prawda jest wyzwoleniem. Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie
7 miesięcy temu / Nico
 
@ks.katecheta: "Pieśń nad pieśniami" nie jest księgą judaizmu. Jest księgą mozaizmu, wypełnionego przez Nowy Testament i przez to już nie istniejącego. Judaizm rabiniczny jest religią faryzeuszy, którzy odrzucili Chrystusa i z Nim walczą. Ks.katecheta powinien o tym wiedzieć. Jeśli jest księdzem?, powinien znać słowa hymnu: "Przed tak wielkim Sakramentem Upadajmy wszyscy wraz, Niech przed Nowym Testamentem STARYCH PRAW USTĄPI CZAS. Co dla zmysłów niepojęte, Niech dopełni wiara w nas. Bogu Ojcu i Synowi Hołd po wszystkie nieśmy dni. niech podaje wiek wiekowi Hymn triumfu, dzięki, czci. A równemu im Duchowi Niechaj wieczna chwała brzmi. Amen."
7 miesięcy temu / wierny
 
Panie "spostrzegawczy" - jest taka księga Pisma Świętego - "Pieśń nad pieśniami". Tam nie ma ani słowa Bóg, Pan, Jezus. A jest wyjątkową Księgą Judaizmu i chrześcijaństwa. Dlaczego Pan sie nazywa "spostrzegawczy" jak Pan jest "ciamajdowaty", albo ignorantem.
7 miesięcy temu / ks. katecheta
 
Nasz narod sie zagubil w zalewie klamstwa. Politycy zaklamują rzeczywistosc, by posiasc wladze a z nia materialne dobra. Walka toczy sie o rząd dusz.Konsumbcjonizm ponad wiare i moralnosc.Wiara i wyznaczony przez nia dekalog w tym przeszkadza. Stad ataki i niszczenie Kosciola i wierzacych.
7 miesięcy temu / Lilka53
 
Tragedią jest fakt, że Abp posługuje się językiem naszych śmiertelnych wrogów! Konsekwencje są zawsze takie same - wróg przejmuje nasze Królestwo czyli Duszę!
7 miesięcy temu / Andrzej BR
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.