DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: „coś nowego” w doktrynie Kościoła nie zapełni świątyń wiernymi

Abp Jędraszewski: „coś nowego” w doktrynie Kościoła nie zapełni świątyń wiernymi
Artur Widak/NurPhoto via ZUMA Press / Forum

Poszukiwanie nowych dróg dla Kościoła katolickiego nie jest właściwym sposobem z postępującą laicyzacją. Pokazuje to przykład protestantów, którzy zgodzili się na diakonat kobiet i otwierają się na „tęczowe” lobby. - Im bardziej się na to otwierają, tym więcej tracą, tracą przede wszystkim swoją chrześcijańską tożsamość, a ich kościoły stają się coraz bardziej puste i bez żadnej przyszłości – ocenił abp Marek Jędraszewski.

 

Metropolita krakowski w rozmowie z „Gazetą Polską” ocenił niemieckie pomysły na „poluzowanie” doktryny Kościoła katolickiego, co miałoby spowodować ponowne napełnienie kościołów wiernymi. Takim magnesem miałby być np. diakonat kobiet. Abp Marek Jędraszewski zauważył, że w myśl ostatnich rozważań teologicznych diakonat nie jest pierwszym stopniem święceń kapłańskich. - Święceń tak, ale nie kapłańskich. Natomiast samo nastawienie, że należy zrobić coś nowego lub zmienić coś w doktrynie Kościoła, aby ludzie na nowo zapełnili nasze kościoły, jest bardzo naiwne – zauważył.

 

Zdaniem hierarchy najlepszą odpowiedzią na tego typu pomysły jest to, co się dzieje z kościołami protestanckimi. - Oni ciągle szukają czegoś nowego, już dawno otworzyli się między innymi na kapłaństwo kobiet, a teraz na lobby homoseksualne. Im bardziej się na to otwierają, tym więcej tracą, tracą przede wszystkim swoją chrześcijańską tożsamość, a ich kościoły stają się coraz bardziej puste i bez żadnej przyszłości – powiedział.

 

Arcybiskup był też pytany o niemieckie interpretacje Amoris leatitia wskazujące, że można udzielać Komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w ponownym związku. Hierarcha ocenił, że Kościół katolicki w Niemczech „już raz zdecydowanie odszedł od nauki Kościoła”. - Było to w 1968 roku, kiedy episkopat niemiecki nie zaakceptował encykliki Humane vitae błogosławionego Pawła VI. Od tego czasu zaczęła się degrengolada moralna tego społeczeństwa. Dzisiaj doświadczamy kolejnego etapu bardzo osobliwego sposobu interpretowania nauki Kościoła, szczególnie tej zawartej w adhortacji posynodalnej papieża Franciszka. Nie jestem przekonany, że to posłuży wzmocnieniu wiary katolickiej w narodzie niemieckim – dodał metropolita.

 


Źródło: „Gazeta Polska”

MA


DATA: 2017-04-12 10:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

...no właśnie. Oczywiście abp. Jędrzejewski ma rację. Jak dotrzeć do świadomości ludzi którzy "chodzą do kościoła" ale marzą im się obce pomysły. Przede wszystkim ludzie ci nie pamiętają co to Chrześcijaństwo, nie znają i nie chcą znać historii, bo zapominają że Niemcy już wielokrotnie mieli "wybitne" pomysły; zabory, 2 wojny, narodowy socjalizm (tzn faszyzm) ... Jak można udawać chrześcijanina i żyć w takim zakłamaniu :-(
ponad 1 rok temu / Krzysztof
 
@Leaf427: ex cathedra, tzn. gdy papież sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach wiary i moralności. Encyklika spełnia tę definicję. Albo więc dogmat o nieomylności papieża jest fałszywy, albo Franciszek nie jest papieżem, albo w Amoris Laetitia jest wszystko w porządku, tylko przez jej niejednoznaczność jakieś wilki w owczych skórach tę encyklikę przewrotnie interpretują, tzn. sprzecznie z dotychczasowym nauczaniem Kościoła, Tradycją i Pismem Świętym.
ponad 2 lata temu / r
 
@Kasia Dogmat o nieomylności papieża obejmuje poglądy głoszone ex catedra. Ostatnio taki wypadek miał miejsce ponad 60 lat temu. Kto dopuszcza się herezji formalnej przestaje być papieżem. Módlmy się za papieża Franciszka aby mocno trzymał się nauki KK opartej na Piśmie Św. i Tradycji.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
@Leo Chyba nieomylny w sprawach wiary Ojciec Święty, zwierzchnik kościoła katolickiego?
ponad 2 lata temu / Kasia
 
PRAGNĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA RADYKALIZM TWÓRCY ISLAMU, KTÓRYM BEZ WĄTPIENIA JEST DEMON PUSTYNI JAK PILNUJE PROKREACJI, FEMINIZM NIE ISTNIEJE, ZABURZENIA SEKSUALNOŚCI TZW. KULTUROWEJ TOŻSAMOŚCI PŁCIOWEJ NIE MA MĘSKOŚĆ PROSZĘ ZOBACZYĆ TO SĄ W 100% FACECI. WALECZNI I WIERNI ALLAHOWI PIĘĆ RAZY DZIENNIE BIJĄCY GŁOWĄ O GLEBĘ I MAJĄ W GŁĘBOKIM POWAŻANIU POPRAWNOŚĆ POLITYCZNĄ I NASZE UCZUCIA RELIGIJNE. W MECZETACH NIE MA DNI KATOLICYZMU, EKUMENIZMU. CZY TO NIE JEST DZIWNE, ŻE NIE IMA SIĘ ICH POSTĘP CYWILIZACYJNY? DIABEŁ WIE CO DOBRE, I BARDZO DOBRE.
ponad 2 lata temu / Megi
 
Nie ma o czym gadać. Amoris tristitia to masońskie truchło w skarbcu nominalnego Biskupa Rzymu. Nomina sunt odiosa.
ponad 2 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "50870"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.