DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2019 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: bez chrześcijaństwa Europa stałaby się subkontynentem

Abp Jędraszewski: bez chrześcijaństwa Europa stałaby się subkontynentem
źródło: youtube.com / Radio Maryja

Wolność zaczyna się od wolności w rodzinie, w społecznościach, do których należymy, ale zwłaszcza w tej, która stanowi o naszej bardzo głębokiej tożsamości: w narodzie, w ojczyźnie – powiedział w programie „Gość Wiadomości” abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

 

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że „są różne pojęcia Europy i różnie próbuje się plan jednoczenia Europy urzeczywistnić”. Podkreślił przy tym, że tzw. ojcowie-założyciele Unii Europejskiej, czyli Konrad Adenauer, Alcide de Gasperi, Robert Schuman „mówili przede wszystkim najpierw o wartościach chrześcijańskich, które muszą łączyć poszczególne kraje narody europejskie”.

 

W tej Europie są narody, które mają swoją własną historię, własną tożsamość, własną tradycję pojmowaną jako pewne bogactwo, którym mogą obdarować inne narody – powiedział metropolita krakowski zaznaczając, że właśnie dzięki poczuciu podmiotowości poszczególnych narodów „Europa może ocalić swoją tożsamość”.

 

Metropolita krakowski zapytany, co by się stało, gdyby Europa odrzuciła chrześcijaństwo, odpowiedział: „Zostałby pewno subkontynent europejski w wielkim kontynencie Euroazji, ale to już nie byłaby ta Europa. To byłaby przestrzeń zamieszkiwana przez ludzi żyjących inną kulturą, mających inną tożsamość, inny świat wartości. Trudno mi sobie taką Europę wyobrazić, chociaż jej symptomy są widoczne na Zachodzie”.

 

Źródło: TVP

TK


DATA: 2018-12-26 22:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To są tylko wyłącznie osobiste insynuacje Abp Jędraszewskiego dla ubarwienia swej homilii.Bo nigdy nie można odtwarzać zdarzeń historycznych wprowadzając własnych mniemań do faktów zaistniałych i nieodwracalnie utrwalonych historycznie.Tworzenie mitologii to bardzo często stosowane są chwyty kaznodziejskie dla podbudowania wiarygodności.Obecnie ludzie Europy właśnie zaczynają burzyć wpływ Kościoła na przemiany cywilizacyjne.Co daje się naocznie zauważyć.A Kościół od swego historycznego początku korzystał z osiągnięć kultury,filozofii oraz polityki kierowania państwem osiągnięć Rzymu i Grecji.
10 miesięcy temu / nn
 
>bez chrześcijaństwa Europa stałaby się subkontynentem... Bez ciągłości NAUCZANIA z Kościołem Katolickim i TRADYCJI nowa ekumeniczna wspólnota chrześcijan w Rzymie staje się na naszych oczach jedną z wielu sekt na podobieństwo sekt protestanckich. Ten PROBLEM powinien martwić Biskupa a nie Europa.
10 miesięcy temu / iskierka
 
Europa to stechniejacy trup z nielicznymi symptomami życia. Wielkie narody jak Francuzi, Hiszpanie, Niemcy stracili jakiegokolwiek ducha. Bardzo to przykre.
10 miesięcy temu / zzz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.