26 kwietnia 2018

Rosja: ciąg dalszy gloryfikacji zbrodniarzy. W Riazaniu stanął pomnik Feliksa Dzierżyńskiego

(PCh24.pl)

W Riazaniu, ponad 500-tysięcznym mieście w Rosji odsłonięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, jednego z najkrwawszych katów rewolucji bolszewickiej. Rzeźbę usytuowano przed tamtejszą siedzibą Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

 

Pomnik z brązu, przedstawiający naturalnych rozmiarów postać „krwawego Feliksa”, wykonał riazański rzeźbiarz Oleg Siedow. W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział m.in. funkcjonariusze i weterani organów bezpieczeństwa, młodociani uczniowie szkoły kadetów służby pogranicznej FSB oraz Nikołaj Lubimow – gubernator riazański.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jest to kolejny dowód na odradzanie się w Rosji fascynacji wodzami krwawej rewolucji październikowej i terroru komunistycznego. Rok temu, po wielu latach nieistnienia tej instytucji, otwarto na nowo Muzeum Feliksa Dzierżyńskiego w miejscowości Kaj, gdzie 8 miesięcy, na rozkaz cara, przebywał on na zesłaniu.

 

Dzierżyński był jednym z przywódców rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, a potem twórcą komunistycznego aparatu terroru i szefem pierwszej sowieckiej bezpieki zwanej – Czeka (Wszechrosyjska Komisja Nadzwyczajna przy Radzie Komisarzy Ludowych do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem) odpowiedzialnej za zabicie milionów ludzi.

 

Bardzo aktualnym symbolem procesu ponownego zapełniania przestrzeni publicznej komunistycznymi pomnikami jest odsłonięta w Moskwie, w połowie września 2017 roku, ostatnia część tzw. Alei Władców Rosji. Wcześniej ustawiono w niej „głowy” carów Rosji. Obecnie dodano popiersia „władców” XX- wiecznej Rosji. Ich szereg otwiera  Lenin i Stalin. Jest tu również upamiętnienie innych „władców ZSRR” – Chruszczowa, Breżniewa, Andropowa. W tym samym roku z polecenia władz miejskich, a na prośbę weteranów KGB i FSB, figura „Krwawego Feliksa” stanęła w Kirowie.

 

Również pomniki Stalina coraz gęściej zaczynają pojawiać się w Rosji.  W Penzie, miejscowi komuniści postawili popiersie Stalina. W Surgocie odsłonięto kolejne popiersie Stalina. W tym roku upamiętnienia sowieckiego generalissimusa stanęły – w mieście Lipeck, w jednym z kołchozów na terytorium republiki Mari Eł, a także w znajdującym się pod kontrolą Rosjan – Ługańsku, położonym na wschodzie Ukrainy.

 

Adam Białous

 

Zobacz także:

 

Operacja antypolska NKWD 1937-1938

 

Operacja antypolska NKWD 1937-1938

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram