DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Abp Hoser przypomina: pielgrzymek do Medziugorie nie mogą organizować diecezje i biskupi

Abp Hoser przypomina: pielgrzymek do Medziugorie nie mogą organizować diecezje i biskupi
Arcybiskup Henryk Hoser. FOT.Krystian Maj/FORUM

Kult Matki Bożej nie musi zależeć od objawień, może się pojawić i zaistnieć niezależnie – powiedział ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser podczas konferencji prasowej podsumowującej zleconą przez Stolicę Świętą misję zbadania sytuacji duszpasterskiej w Medziugorie. Hierarcha zwrócił uwagę, że raport, który przygotowuje dla Ojca Świętego, będzie zawierał nie tylko analizę sytuacji, ale ulepszenia, jakie można w tamtym miejscu wprowadzić.

 

Infrastruktura przyjęcia pielgrzymów nie jest może imponująca, ale atmosfera tego miejsca przyciąga nowych pielgrzymów – podkreślił abp Hoser. Zwrócił uwagę, że szczególne znaczenie ma przede wszystkim dostępność miejsc do spowiedzi indywidualnej. Do dyspozycji pielgrzymów oddano tam 50 konfesjonałów.

 

Hierarcha przypomniał, że Medziugorie jest jednym z największych w Europie miejsc pielgrzymkowych. Wyliczył, że rocznie tę niewielką wioskę odwiedza 2,5 mln pielgrzymów z całego świata.

 

Jego zdaniem, ze względu na nasilający się w Medziugorie ruch pielgrzymkowy, niezbędne jest wprowadzenie ulepszeń, które spowodują, że przyjęcie przybywających tam pielgrzymów będzie jeszcze bardziej skuteczne. Wśród głównych potrzeb wydaje się budowa większej świątyni, która będzie w stanie pomieścić wiernych. – Marzy im się bazylika, taka jak w Fatimie, czy Lourdes – stwierdził.

 

Abp Hoser podkreślił, że Medziugorie to miejsce godne polecenia, które warto odwiedzić, by poznać historię Bałkanów i całej Europy. Przypomniał jednocześnie, że zgodnie z obowiązującymi zasadami, dopóki Stolica Apostolska nie uzna prawdziwości tamtejszych objawień, pielgrzymek do Medziugorie nie mogą organizować diecezje, czy biskupi. – Pielgrzymki organizowane przez wiernych spontanicznie, z towarzyszeniem kapłana, są natomiast możliwe i wskazane – powiedział arcybiskup.

 

Hierarcha wskazał, że szczególnym wyrazem posługi duszpasterskiej pracujących w Medziugorie duchownych, jest zaangażowanie w prowadzenie grup wsparcia dla wychodzących z narkomanii i alkoholizmu. W niewielkiej miejscowości działa również bursa dla dzieci oraz dom osób samotnych. Działa również wiele wspólnot i ruchów kościelnych.

 

Abp Henryk Hoser w lutym mianowany został wysłannikiem papieża Franciszka do zbadania duszpasterskich potrzeb pielgrzymów przybywających do Medziugorie. W Bośni i Hercegowinie hierarcha przebywał na przełomie marca i kwietnia. Z kolei końcowy raport przekazany musi być Stolicy Apostolskiej do końca czerwca.

 


KAI

MWł
 


DATA: 2017-04-23 15:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żeby poznać w pełni religijny aspekt historii tej części Bałkanów należałoby raczej odwiedzić nieodległy Jasenovac a nie Medziugorie.
ponad 3 lata temu / wwm
 
Klasyczne pomieszanie z poplątaniem. "Abp Hoser podkreślił, że Medziugorie to miejsce godne polecenia, które warto odwiedzić, by poznać historię Bałkanów i całej Europy" - Wystarczy spytać "pielgrzyma" jak to się ma do jego wyjazdu w to miejsce :) "dopóki Stolica Apostolska nie uzna prawdziwości tamtejszych objawień, pielgrzymek do Medziugorie nie mogą organizować diecezje, czy biskupi." A zaraz potem : "Pielgrzymki organizowane przez wiernych spontanicznie, z towarzyszeniem kapłana, są natomiast możliwe i wskazane". Klasyczny przekładaniec w którym nie wiadomo o co chodzi a jak nie wiadomo to chodzi o .... :) Niedawno biskup Częstochowy wydał zakaz uczestniczenia w spotkaniach wiernych z jedną grupą działającą na terenie tamtej diecezji. I jakoś inni biskupi ( np Płocka ) potwierdzili zakaz powołując się na zdanie biskupa miejsca. Biskup Mostaru od ponad 20 lat wszem i wobec ogłasza iż nie ma podstaw do uznania tzw "objawień" jako prawdziwe ale ... :(
ponad 3 lata temu / Soplica
 
o duchowej stronie też ks. biskup mówił, tylko artykuł nie wspomina. Tyle że to nie było w formie oświadczenia, a bodaj wywiadu i opowiadania o wrażeniach z wizyty.
ponad 3 lata temu / x.tomko
 
Kultu Matki Bożej nie musi zależeć od objawień, może się pojawić i zaistnieć niezależnie. O co chodzi w tym zdaniu?
ponad 3 lata temu / razar
 
Abp Hoser postapil slusznie. Kosciol nie moze ulegac emocjom i bezkrytycznie przyjmowac wszystkie objawienia jako prawdziwe. CZas jest najlepszym doradca.
ponad 3 lata temu / Hartford
 
O sprzeczności wypowiedzi na temat pielgrzymek nie będę pisać,ale te ulepszenia dla pielgrzymów i bazylika są ciekawe.Konfesjonały tam są wszędzie,wystarczy ksiądz,stuła i krzesełko. Infrastruktura turystyczna i dewocjonalna została rozpracowana przez miejscowych.Czemu,natomiast,nie ma mowy o nawróceniach,które tam mają miejsce,spowiedziach życia na które decyduje się bardzo wielu pielgrzymów i o uwolnieniach,nie tylko z różnorakich nałogów.Strona materialna nic nie znaczy,ale duchowa winna być dokładnie opracowana.Tego mi brak w w/w oświadczeniu.
ponad 3 lata temu / doz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.