DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Abp Hoser podczas Mszy Krzyżma: „Od świętości kapłana zależy świętość wiernych”

Abp Hoser podczas Mszy Krzyżma: „Od świętości kapłana zależy świętość wiernych”
Fot. Jakub Szymczuk/Foto Gosc/FORUM

Kapłan jest sługą Kościoła, odpowiedzialnym za zbawienie ludu Bożego. Dlatego od jego świętości zależy świętość wiernych – podkreślił abp Henryk Hoser. W Wielki Czwartek przed południem bp warszawsko-praski przewodniczył Mszy Krzyżma Świętego w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

 

W homilii podkreślił, że kapłaństwo jest darem Boga a wzorem dla tego życia jest Jezus Chrystus. - Kapłaństwo nie pochodzi od nas, nie jest naszym produktem, nie jest wynikiem naszych możliwości i sił. Ono nas przekracza. To od Jezusa Najwyższego Kapłana pochodzi nasza misja sprawowania sakramentów i głoszenie Bożego Słowa – zaznaczył abp Hoser.

 

Zwrócił uwagę, że z pełnionej misji wypływa również godność kapłańska. – Od Chrystusa otrzymujemy moc przetwarzania ziemskiej rzeczywistości w Eucharystię, więc chleba w Jego Ciało, a wino w Jego Krew. Otrzymujemy też Bożą władzę odpuszczania grzechów. Z tych dwóch powodów kapłan jest godny szacunku i niezastąpiony w całym świecie – podkreślił ordynariusz warszawsko-praski.

 

Przypomniał, że kapłanów winna charakteryzować miłość pasterska, która na wzór Chrystusa jest całkowitym darem z siebie. – Kapłan nie żyje dla siebie, ale dla Jezusa, więc i dla Kościoła. Jeżeli jednak żyje dla siebie, o tyle wykrada to, co się należy Bogu i drugiemu człowiekowi – ostrzegł kaznodzieja. Zachęcił przy tym duchownych do rachunku sumienia z realizacji ich powołania. – Czy mamy świadomość, jak bardzo jesteśmy odpowiedzialni za zbawienie drugiego człowieka? Czy jesteśmy dla niego źródłem Bożej łaski, czy - nie daj Boże - przeszkodą? – pytał bp warszawsko-praski.

 

Podkreślił, że podstawą kapłańskiej wiarygodności jest osobista świętość kapłana. – Nic tak Kościoła nie osłabia i nie rozbija jak brak naszej świętości a ona realizuje się poprzez radykalizm ewangeliczny, który powinien być naszym radykalizmem osobistym, programem życiowym – oświadczył abp Hoser.

 

Przypomniał on również kapłanom o konieczności nieustannej troski o pogłębianie życia wewnętrznego. - Świętość jest zażyłością z Bogiem. Bez bogate życie duchowe stajemy się „jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący” – przestrzegł bp warszawsko-praski.

 

Na zakończenie abp Hoser podziękował kapłanom za ich codzienną, oddaną posługę oraz jedność diecezjalnego prezbiterium.

 

Uroczystą Mszę św. Krzyżma wraz z abp. Hoserem koncelebrował także bp pomocniczy Marek Solarczyk, oraz bp senior Kazimierz Romaniuk.

 

KAI

KRaj
DATA: 2016-03-24 16:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Święte słowa bp-a Hosera. Inny świętobliwy śp.bp z mojej diecezji mawiał: ,,najskuteczniejszą bronią w ręku kapłana w walce z bezbożnictwem, to jego osobista świętość" oraz ,,życie prawdziwie męskie wymaga wielkiego zaparcia się". A nam wszystkim dedykuję takie oto Jego słowa: ,,wartość, wielkość i świętość człowieka będą zależały od tego, jak on czas wykorzystywał". Wszystkim odwiedzającym ten portal oraz prowadzącym go, życzę głębokiego przeżycia Świąt Paschalnych, radosnego alleluja i błogosławieństwa Zmartwychwstałego Pana.
ponad 3 lata temu / Maria
 
Niech księża nie zasłaniają się brakiem świętości wiernych. To od świętości kapłana zależy świętość wiernych. Co za pokretna filozofia. Arcybiskup nie jest nieomylny.
ponad 3 lata temu / Kristo
 
to Pan Jezus nie był najświętszy bo nie odprawiał Mszy Trydenckiej?
ponad 3 lata temu / do rzymski katolik
 
Świętość kapłanów najlepiej widać po tym jaki sposób odprawiają Mszę św., czyli najświętsi kapłani to ci którzy odprawiają Msze trydenckie.
ponad 3 lata temu / rzymski katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.